li II 10% UIT DE REGIO GEZOND WEL 11 Moeder zat apathisch op de bank, ze was de regie over haar leven kwijt Adria had zich gevestigd in Griekenland, toen haar moeder ging dementeren. Ze kwam terug om mantelzorg te verlenen. Dat had ingrijpende gevolgen. Eigenlijk vind ik dat dit soort mantelzorg vergoed zou moeten worden idria luiland keerde lerug uil Griekenland om zieke moeder Ie verzorgen e is enig kind. Dertig jaar geleden vertrok Adria Ka- land (58) naar Grieken land. Ze trouwde er, kreeg twee kinderen en vond een goede baan als tandartsassis tente. Twee keer per jaar kwam ze naar Westkapelle om haar moeder te bezoeken. Die is nu 91. „Mijn moeder was altijd vrij actief. Tot vijfjaar gele den. In een periode van zes maanden ging ze achteruit, heel snel. Ze begon te dementeren. Vader was al overle den. Wat er nog aan familie is, woont ver weg of is oud en niet meer in staat voor een ander te zorgen." Op vakantie in Nederland zag ze dat haar moeder veranderd was. „Zonder iemand die een oogje in het makkelijk. Ik had een baan en school gaande kinderen; ik kon niet op stel en sprong weg." Zodra het eindexamen van haar dochter achter de rug was, vloog Adria naar Nederland. Ze schrok van wat ze daar aantrof „Moeder zat apa thisch op de bank. Haar kapsel was onverzorgd, haar kleding vies, ze dacht er niet aan zich te wassen. In de koelkast lagen beschimmelde etens waren. Ze was de regie over haar le ven kwijt." Europese Unie Adria neemt een besluit. Ze bereidt haar man en kinderen voor. Ze zegt haar baan op en trekt bij moeder in. Haar dochter wil bij moeder blijven en gaat studeren aan de HZ University of Applied Sciences. Het blijkt nog niet zo eenvoudig zich in te schrijven in de gemeente Veere. „Dat kon alleen als ik me in Griekenland uit liet schrijven, kreeg ik bij herhaling te horen. Terwijl ik weet dat je binnen de Europese Unie in twee landen mag wonen. „Het heeft een hele tijd geduurd voor ik een ambtenaar vond die dat begreep. In de tussentijd kon ik de auto die ik kocht voor zorgritjes, niet op mijn eigen naam zetten." Een halfjaar nadat Adria in Neder land is komen wonen, blijkt dat haar dementerende moeder ook ouder- domsdiabetes, huidkanker en een borsttumor heeft. Moeder heeft ge luk: Adria is opgeleid als A-verpleeg- kundige. Niet alleen kan ze daardoor veel verpleegkundige handelingen verrichten; de zorgorganisatie waar bij ze een baan vindt, is heel onder steunend en stelt haar in staat zorg en werk te combineren. Opgeofferd Maar de situatie is verre van ideaal. „Ik heb me opgeofferd. Mijn gezin is uit elkaar getrokken, mijn man en zoon zie ik maar een paar keer per jaar", vertelt Adria. „Het kost ons heel veel, ook financieel. Terwijl ik de staat heel veel geld bespaar, want opname in een verpleeghuis kost aanzienlijk meer. Eigenlijk vind ik dat dit soort mantelzorg vergoed zou moeten wor den. In plaats daarvan vind je allemaal obstakels op je weg. Alleen al het feit dat er niet één loket is waar mantel- zorgers informatie kunnen krijgen. Ik kom uit de zorg, en voor mij is het al ontzettend moeilijk om goede infor matie te vinden." zeil hield, zou ze niet meer zelfstan dig kunnen wonen. Maar er was in Nederland niemand die dat voor mij kon doen. Toen heb ik een aanvraag ingediend voor opname in een ver zorgingshuis. Ik moest zelf terug naar Griekenland, want mijn dochter zat voor haar eindexamen. Een vriendin van mij was bereid erbij te zijn als ze moeders zorgbehoefte zouden vast stellen. „Een maand later kwam er iemand langs om te beoordelen of mijn moe der voor opname in aanmerking kwam. Mijn moeder heeft, zoals veel dementerende mensen doen, tijdens dat gesprek de schone schijn opge houden. Het ging prima, ze redde het uitstekend, 'dank u wel'. Die me vrouw heeft niet in de koelkast geke ken, de vuile was in de kast niet ge zien, er niet doorheen geprikt. Ik kreeg een brief: dat ik in het buiten land woonde, was geen reden voor opname. En mijn moeder was niet slecht genoeg." Boodschappen Maar alleen kon moeder niet over eind te blijven. „Wie zou haar bood schappen doen? Wie zou haar post bekijken? Mijn moeder sukkelde door. De huisarts belde: je moet iets doen, het gaat zo niet meer met je moeder. Maar zorg organiseren van uit een ander land, dat is nog niet zo maandag 6 maart 2017 GO Ik heb me opgeofferd, mijn gezin is uit elkaar getrokken' Tekst Ondine van der Vleuten Foto Mechteld Jansen Adria Kaland (r) en haar moeder, thuis in Westkapelle. „De huisarts belde: je moet iets doen, het gaat zo niet meer met je moeder." miljoen Nederlanders zijn actief als mantelzorgen 16% van hen helpt meer dan 8 uur per week, vaak al gedurende een langere tijd (500.000 mensen). van de mantelzorgers ondervindt een hoge belasting (ongeveer 400.000 mensen). Bron: SCP 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37