GEZOND WEL 9 HUISDIER-ONDERSTEUNDE ZORGPROGRAMMA'S Larven van de aasvlieg maken gevaarlijke wonden schoon Zijdespinnen weven donorhuid Zij helpen mee sporing van prostaat-, borst-, darm en eierstokkanker. Detectiehonden blijken aan de hand van uitade- mingslucht, zweet, urine en ontlas ting accurate diagnoses te kunnen stellen. Vaak lang voordat er iets te zien is met beeldvormende technie ken. De hond zal nooit een doktersas sistent worden, maar heeft weten schappers wel op het goede spoor ge zet. Die zijn namelijk ver met de ont wikkeling van een diagnostische e- neus. „We hebben de hondenneus met behulp van bio-elektronica op een minuscule chip gezet", zegt George Preti van het Monel Chemical Senses Center in Philadelphia. „Met het prototype detecteren we borst kanker eerder dan met mammogra fie. Deze techniek is een doorbraak." Superdetectoren Ook de fruitvlieg is te gebruiken als model voor zo'n elektronische speur neus. Volgens de Duitse neurobio- loog Martin Strauch is deze neus nóg preciezer en zal hij op termijn alle ziekten kunnen diagnosticeren die gepaard gaan met geurverandering. „De biologische geursensoren van de vlieg zijn door de evolutie geperfecti oneerde superdetectoren", aldus Strauch. „Maar fruitvliegen zijn moeilijk te trainen. Wij proberen die antennes in een chip te stoppen." Is dat nog toekomstmuziek, de vlieg redt ook nu al levens in het zie kenhuis. Zijn maden zijn de vuilop- haalploegen van Magere Hein, maar ironisch genoeg kunnen ze het voor rijden van de zwarte limousine ook uitstellen. Losgelaten in slecht he lende wonden doen de larven van de groene aasvlieg zich tegoed aan ne- crotisch weefsel. Ze verwijderen zo afgestorven, rottend vlees dat zo'n wond levensgevaarlijk maakt. Onder meer in het wondcentrum van het Alrijne Ziekenhuis in Leider dorp is madentherapie een van de mogelijkheden om dergelijke won den - zoals diabeteswonden die soms leiden tot amputaties - te behande len. De maden worden in een steriele omgeving gekweekt en meestal gele verd in een bio-bag, een soort thee zakje van fijn gaas. Zo'n zakje wordt op het zieke deel van de wond gelegd. Volgens chirurg Wouter Brekel- mans van het Alrijne scheiden de maden enzymen af die het dode weefsel als het ware oplossen. Daarna doen ze zich eraan tegoed. Als ze hun werk hebben gedaan zijn het dikke kokkerds. Al met al geeft de maden- therapie uitstekende resultaten, soms ook bij patiënten die zijn be smet met een multiresistente bacte rie. De behandeling is pijnloos. Aderlating Nieuw, maden in de geneeskunde? Zeker niet. Al in de middeleeuwen maakten chirurgijns ijverig gebruik van de kieskeurige vliegenlarven. Zeker tot 1920 redden de insecten levens. Pas met de komst van de antibiotica verdwenen ze groten deels van het toneel. Nu zijn ze dus weer terug en steeds meer artsen en patiënten zetten zich over de jakkes factor heen. Ook andere kleine veelvraten zijn bezig aan een spectaculaire come back: bloedzuigers. Tot ver in de ne gentiende eeuw hadden ze een pro minente plaats in de geneeskunde. Aderlating gold als probaat middel tegen zo'n beetje alles. Veel medici hadden toen al het gevoel dat de soort Huridis meer deed dan bloed aftappen. En nu weten we dat dat klopt: terwijl de vampiertjes zich te goed doen aan ons levensvocht, scheiden ze een cocktail af van bloedverdunnende, pijnstillende en ontstekingsremmende stoffen. In de moderne geneeskunde komt dit vooral van pas bij chirurgisch mil limeterwerk. Denk aan microchirur- gische ingrepen aan vingers, neus of oren. Het weer aannaaien van een af gehakte vinger is een priegelwerkje. De aanvoerende slagaderen kunnen doorgaans goed worden gekoppeld, maar de afvoerende aderen zijn lasti ger. Als het niet lukt die op de plek van de breuk weer te koppelen, ont staat een opstopping van bloed. Dan dreigt de patiënt de vinger alsnog te verliezen. Medicinale bloedzuigers bieden dan uitkomst. Het is zaak ze op de juiste plek aan te brengen en ze op tijd te vervangen, maar dan zor gen ze ook voor een goede afVoer van het veneuze bloed (het bloed dat naar het hart toe stroomt). De vaatjes zul len dan uit zichzelf weer aan elkaar groeien. Microchirurgen in de Neder landse academische ziekenhuizen maken soms al gebruik van zorgvul dig gekweekte bloedzuigers. Collageen Ook de zijdespin schiet de mensheid te hulp. Japanse onderzoekers lever den een prestatie: ze veranderden de erfelijke eigenschappen van de zijde- spin zodanig, dat hij in plaats van zijde menselijk collageen maakt. Col lageen is een eiwit dat fungeert als een soort biologisch cement. Het geeft weefsels, van tandvlees tot huid, zijn structuur. De beschikbaarheid van donorhuid zal er wel bij varen, volgens het tijd schrift Nature Biotechnology. Brand wondenslachtoffers zijn nu nog af hankelijk van schaarse donorhuid en synthetische lapmiddelen. Genetisch gemodificeerde zijdespinnen zullen mensenhuid per vierkante meter gaan produceren. Dat zou jaarlijks wereldwijd tienduizenden levens redden. maandag 6 maart 2017 GO Konijn Zorgboerderijen, bezoekteams, speciaal onderwijs Paard Gehandicaptenzorg, zorgboerderijen, huifbed-rijden (positief effect bij autisme) Hond Blindengeleiding, autistenbegeleiding, epilepsie (waarschu wing en support), diabetes, therapie voor (demente) ouderen, bezoek- hond in ziekenhuizen en verpleeg instellingen A Realiteit: spinnen die mensenhuid weven, ontstekingsremmende bloedzuigers, maden die helpen waar antibiotica het laten afweten. Onderzoek laat zien dat mensen met huis dieren beter in hun vel zitten en langer leven. Ziekenhuizen en ver pleeghuizen zetten daarom in hun zorgpro- gramma's steeds vaker huisdieren in. Zij heb ben een kalmerend ef fect. Ook bevorderen ze de openheid van pa tiënten, vooral als deze mentaal geïsoleerd zijn. Daarbij hebben dieren een positieve invloed op cognitieve vaardigheden. GASTKAT Er zijn twee soorten van zulke 'huisdier-on dersteunde interven ties': Huisdier Onder steunde Activiteiten en Huisdier Ondersteunde Therapie. Bij Activitei ten gaat het om de al gemene effecten die gezelschapsdieren op mensen hebben. De eenzame oudere wordt opgewekter van een gastkat; de zwaar zieke vergeet voor even zijn zorgen dank zij een bezoekhond. Van Therapie is sprake wanneer de zorgverle ner doelgericht een effect op de patiënt zoekt. Bijvoorbeeld een stimulans voor een revalidatiepatiënt om te oefenen. Alert- en supportdieren ten slotte, voelen aan wan neer patiënten met dia betes of epilepsie niet lekker dreigen te wor den. Zij waarschuwen en halen hulp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35