GEZOND WEL 7 STERILISATIE BIJ DE MAN: Tussen man en vrouw is het soms een issue: wie laat zich steriliseren? Spookverhalen genoeg, argumenten te over en dan zijn er ook nog de simpele feiten. Een kleine inventarisatie. e arts die de ingreep deed hield 'triomfan telijk een ultradun stukje vermicelli' om hoog, vertelt Arnold Schilt (Den Haag). „Ik lag weerloos op m'n rug. De verdovende prik ken waren even onaangenaam, het vervolg viel mee. Achteraf een fluitje van een cent." De vermicelli was een stukje zaadleider dat de arts weg had ge knipt. De beide zaadleiders lopen van de testikels via de prostaat naar de piasbuis. Uroloog Gert Dohle, verbonden aan het Erasmus MC, doet geregeld sterilisaties bij man nen: vasectomie, een poliklinische ingreep. „We maken na verdoving een sneetje in de balzak en trekken de twee zaadleiders naar buiten. Vervolgens knippen we er een stukje tussenuit. De eindjes wor den afgebonden en vaak ook dicht gebrand zodat de kans klein is dat ze weer naar elkaar toe groeien. Er kunnen geen zaadcellen meer doorheen." Het trekken aan de zaadleiders geeft soms een onaangenaam ge voel, vertelt Dohle. „Alsof de man een knietje krijgt. In een voorge sprek leg ik alles uit over de in greep en de geringe risico's. Man nen zijn er vaak bang voor. Voor pijn, om impotent te worden. Mede door spookverhalen die de ronde doen." Non-event Arnold Schilt voelde zich niet 'ont mand', zegt hij. „In het begin leek lozing blijft zoals hij was, met dezelfde kleur het orgasme even helemaal op niks, een non-event, maar dat moet psychologisch geweest zijn. Daarna nooit meer een verschil gemerkt." Klopt, zegt uroloog Dohle. „De zenuw die de erectie veroorzaakt zit niet in de balzak, daar komt de arts niet bij. En het zaadvocht, dat samen met de zaadcellen 'sperma' vormt, komt van de prostaat en de zaadblazen; daar heeft het afbin den van de zaadleider geen invloed op. De lozing blijft zoals hij was, vloeistof met dezelfde kleur. Er zit ten geen zaadcellen meer in." Wie bij Gert Dohle komt, heeft de beslissing al genomen. In de fase daarvóór is het tussen man en vrouw soms een issue, wanneer zij geen kinderen (meer) willen: wie laat het doen? Ik heb de indruk dat stellen de beslissing soms aar dig uitstellen", zegt Corrie Vliet Vlieland, huisarts in Noordwij k. „En dan gaan er ook nogal eens maanden of jaren voorbij tussen besluit en uiteindelijke afspraak." Zonder condoom Ook seksuologe Astrid Kremers (Utrecht) merkt in gesprekken dat man en vrouw hier soms vormen van onenigheid over hebben. „De vrouw vindt dat ze er wel genoeg voor gedaan heeft, jarenlange anti conceptie, zwangerschappen.... Bo vendien is de ingreep bij vrouwen vrouwen is de ingreep zwaarder zwaarder. Verder hebben mannen baat bij sterilisatie, want zij geven vaak de voorkeur aan gemeen schap, liefst zonder condoom. De meeste vrouwen niet, zij hebben liever clitorale stimulatie." Aan de andere kant, zegt zij, is de man bang voor pijn en bang om na de ingreep minder man te zijn. „Soms wil hij ook de mogelijkheid open houden voor een nieuwe relatie in de toekomst." Ondanks zijn mannenangsten stelde Arnold Schilt zijn partner zelf voor dat hij het zou laten doen. „Ik was aan de beurt." Het is uiteindelijk meestal de man die de ingreep laat doen. Cor rie Vliet Vlieland: „Ja dat wijzen de cijfers wel uit. Ik doe zeifin de praktijk ook sterilisaties. Leuk, chi rurgisch wat bijklussen. Ik doe het rustig aan, met een vrouwelijke touch. Urologen gaan altijd behoor lijk snel." Ynliconccplic maar dan anders maandag 6 maart 2017 GO Fluitje van een cent Tekst Egbert Jan Riethof —Gert Dohle (uroloog) —Astrid Kremers (seksuoloog) is de kans dat er na sterilisatie (vasectomie) toch nog zaad door de zaad leider kan. procent van de mannen krijgt spijt van de ingreep, meestal omdat ze een nieuwe partner hebben. 5% laat de sterilisa tie ongedaan maken. procent van de herstelopera ties slaagt in het Erasmus MC. Hoe langer geleden de sterilisatie, hoe kleiner de kans op succes. CASTRATIE Oeroude vorm van on vruchtbaar maken: het weghalen van de teelballen. Vroeger lieten som- te mige vorsten hovelin- te gen castreren om i zeker te zijn dat kinde- co 1 p ren van hen waren. ONTHOU DING Seksuele ont houding geeft absolute zekerheid dat er geen kinderen van komen. Apostel Paulus raadde dit al aan in de eerste decennia van onze jaartelling. Sloeg niet aan. PERIODIEKE ONTHOU DING Gemeenschap beperken tot de on vruchtbare periode van de menstruatiecyclus: ontwikkeld eerste helft 20ste eeuw. Deze me thode is vrij onbe trouwbaar. CONDOOM De oude Egyptenaren gebruikten al een linnen zakje om sperma in op te van gen. Bij mannen niet heel populair; mits goed toegepast nog steeds een effectief middel. PESSARIUM Casanova liet minnaressen de baarmoeder- mond afsluiten met een halve citroen: een primitief pessarium. Later kwam het spi raaltje, pas echt effec tief toen het van koper was (jaren 70). PIL Revolutie in anticonceptie: de pil, vanaf 1964 in Nederland. Blok keert (onder meer) de eisprong en maakt de vrouw zo tijdelijk on vruchtbaar. De pil voor mannen is er nog steeds niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33