6 GEZOND WEL UIT DE REGIO _Q Als makelaar ga je verder en regel je ook echt zaken voor mensen 79 makelaars in mantelzorg Alanlelxorgmakelaar Marie Augustijn wijst mensen de weg Steeds meer mensen weten haar te vinden: Marie Augustijn is mantelzorgmakelaar. Zij geeft nuttige tips en neemt mantelzorgers veel (papier)werk uit handen. „Ik hoor veel mooie, hartverwarmende verhalen." k heb echt de mooiste baan van de wereld", vindt man telzorgmakelaar Marie Au gustijn uit Hoeven. „Soms zie je moeilijke dingen, maar ik kom ook veel mooie, hartver warmende verhalen tegen. Zoals die vrouw die al jarenlang elke avond kookt voor haar buurvrouw. Of die man die zijn zwaar demente vrouw naar huis haalde en nu 24 uur per dag voor haar zorgt. Omdat hij zo lang lief met haar heeft gedeeld, dat dat het leed compenseert. Dan denk ik: dat dit bestaat..." Augustijn was als mantelzorgcon sulent al een luisterend oor voor mantelzorgers en zorgvragers, toen ze besloot de opleiding tot mantel zorgmakelaar te volgen. Met een aan tal collega's wijst ze nu mensen de weg in de gemeenten Roosendaal en Rucphen. „Als consulent luister je en geef je voorlichting. Als makelaar ga je ver der en regel je ook echt zaken voor mensen. Dien je aanvragen in en voer je bijvoorbeeld ook gesprekken met werkgevers als mantelzorgers door hun zorgtaken in de knel komen. Want vergis je niet in het grijs ver zuim. Mantelzorgen kan zo veel be slag op iemand leggen, dat die zich minder goed kan concentreren op z'n werk." Wiel uitvinden Inmiddels weten steeds meer men sen haar te vinden. Maar vaak te laat, vindt ze. Want ze kan nuttige tips ge ven, zodat mantelzorgers en hun zorgvragers niet elke keer opnieuw het wiel uit hoeven te vinden. „Man- telzorger zijn is niet iets waar je voor kiest. Het overkomt je. De meesten vinden het normaal om voor hun zieke man, vrouw, kind of ouder te zorgen en gaan daarmee heel lang door. Pas als het niet meer gaat, trekken ze aan de bel." Soms is het zo erg dat mantelzor gers met een eenvoudig formulier bij haar aankloppen. „Ze zijn al overbe last en hebben al heel veel dingen uit moeten zoeken. Ze hebben dan ge woon de kracht niet meer om dat in te vullen, dat is gewoon nét even te veel." De meeste vragen die ze krijgt, gaan over financiën. „Onlangs hiel den we een informatieavond. Daar kwamen zo'n veertig mensen op af en de volgende avond in juni zit ook al bijna vol. Veel vragen gaan over de eigen bijdrage en hoe die wordt bere kend. Voor thuishulp, het aanpassen van de woning, een scootmobiel. Maar ook hoe ze een persoonsgebon den budget aan kunnen vragen." Niet makkelijk Het woud aan regelgeving in de zorg maakt het niet makkelijk voor man telzorger en zorgvrager. En niet al leen in de zorg. „Soms willen men sen bij elkaar gaan wonen om beter te kunnen zorgen. Maar heb je een uitkering, dan kan die gekort worden. Mensen houden om die reden vaak hun eigen woning aan." Besluiten ze om toch bij elkaar te gaan wonen in een huurwoning, dan is het zaak dat de huurovereenkomst op beider naam wordt gezet. Anders wordt bij overlijden van de hoofdhuurder de ander uit het huis gezet. Augustijn en haar collegamakelaars hebben hier over intensieve gesprekken gevoerd met woningcorporaties. „Dat zijn lange trajecten, maar de corporaties werken wel goed mee." Een andere moeilijkheid is de mantelzorgwoning die tijdelijk in de tuin wordt geplaatst. „Sommige ge meenten zijn daar bang voor, want hoe controleer je dat daar niet stie kem een kleinkind gaat wonen? Ge lukkig zijn gemeenten daarin veel soepeler geworden." Vier jaar geleden nam ze het initia tief voor het mantelzorgweekend: met een bus vol mantelzorgers naar Vlieland, waar ze drie dagen lang in de watten werden gelegd. Zo'n succes was het, dat ze het nu twee keer per jaar organiseert. „Dat is zó bijzonder. Ik zeg altijd: we gaan met een zware bus heen en komen met een lichte bus terug. Je ziet ook iets gebeuren in zo'n groep. Mensen houden na dat weekend contact en helpen elkaar. Mijn werk is soms best zwaar, maar als ik dat soort dingen zie, kan ik heel erg gelukkig worden." maandag 6 maart 2017 GO 'Pas als het niet meer gaat, trekt men aan de bel' Tekst Ine Cup Foto Peter van Trijen/Pix4Prof s Marie Augustijn (rechts) krijgt regel matig zendtijd op Radio Rucphen. Ze geeft antwoord op vragen van luiste raars, laat bijzondere verhalen horen en zet af en toe een mantelzorger in het zonnetje, zoals hier Ilse Bruijn. In Nederland zijn 79 man telzorgmakelaars actief die ook zijn aangesloten bij de Beroepsvereniging van Mantelzorgmakelaars (BMZM). De makelaars hebben onderling contact en verwijzen, indien nodig, mantelzorgers naar elkaar door. Augustijn: „Stel dat er een mantelzorger bij me komt die een hulpbehoe vende moeder heeft in Rot terdam. Dan kan ik die man telzorger in contact bren gen met mijn Rotterdamse collega, want die kent daar precies de weg." De hulp van een mantelzorgmake laar wordt vergoed. Als een makelaar in dienst is van de gemeente, betaalt de ge meente. In het geval van zelfstandige mantelzorgma kelaars vergoedt de zorg verzekeraar de kosten. Meer informatie? bmzm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32