METEN EN INGRIJPEN OP ATOMAIR NIVEAU 4 GEZOND WEL Stap eens in de wereld van de nanotechnologie. Dit vakgebied van professor Dave Blank van de Universiteit Twente, ook wel 'Mister Nano', speelt een steeds grotere rol in de modernisering van de gezondheidszorg. Nanotechnologie is spelen met Lego Vroegtijdig detecteren is ons doel; repareren gaat dan beteren geeft minder kosten oor de huisarts ligt een pil met daarin een piepklein on- derzoeksfabriekj e. De patiënt tegenover hem heeft vage klach ten. Met wat water slikt de patiënt de pil in; eenmaal binnen klapt deze open waarna hij als een Sherlock Holmes zijn werk gaat doen. Het resultaat verschijnt minu ten later op het beeldscherm van de arts. Een toekomstbeeld, maar toch. De onderzoeksomgeving van Dave Blank (64) heeft iets weg van een fa briek waar chips voor computers worden gemaakt. We zijn in Mesa+, het instituut voor nanotechnologie gelegen op het enorme campus terrein van de Universiteit Twente (UT). Blank was er tot vorig jaar we tenschappelijk directeur. Hij en zijn mensen behoren tot de koplopers in de wereld als het gaat om onderzoek naar en gebruik van nanotechnolo gie. Net als de vermaarde De Wereld Draait Door-professor Robbert Dijk graaf heeft hij een missie: weten schap toegankelijk maken voor een breed publiek. „Ik geef meer dan vijf tig lezingen per jaar. Ik sprak op Low lands en dit jaar zijn we voor de acht ste keer op de Zwarte Cross. Mijn doel is uitleggen, nieuwsgierigheid en verwondering kweken." Ben Feringa kreeg een Nobelprijs, Leo Kouwenhoven is met steun van Microsoft aan de TU Delft voorloper op het vlak van de ontwikkeling van kwantumcomputers en Dave Blanks collega Albert van den Berg kreeg voor zijn lab-on-a-chip de Spinoza- prijs, de hoogste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland. „Onze kracht is samenwerken. Nano technologie is heel multidisciplinair. Het is een combinatie van verschil lende technieken als scheikunde, na tuurkunde, biologie en elektrotech niek. In Nederland leven we als we tenschappers niet in gescheiden we relden. Dus bij ontwikkelingen in de gezondheidszorg werken we graag samen met medici. Maar dat alleen bracht ons nog niet aan de top. Van uit de overheid kwam er het natio nale programma NanoNextNL. Er kwamen grote nationale onderzoeks programma's waarbij die samenwer king nog eens extra werd gehono reerd. Dat gaf steun om bijvoorbeeld nanotechnologie te gaan inzetten op gebied van medicijnen en medische technologie." „Het komt uit de halfgeleiderindu strie, die immer bezig is om steeds kleinere, maar uiterst krachtige chips te ontwerpen. De volgende iPhone kan weer meer. Om die ontwikkeling vol te houden heb je steeds kleinere structuren op die chips nodig. Door die verkleiningen kreeg je de moge lijkheid om zeer kleine hoeveelhe den te meten en zo de samenstelling van bijvoorbeeld je bloed te bepalen. Het leidde tot nieuwe vakgebieden zoals nanomedicine. Uit de natuur kunde weten we verder dat door ver kleining de eigenschappen van mate rialen veranderen. We zijn nu in staat om atoomlaag voor atoomlaag een nieuw materiaal zelf op te bouwen." „Overal waar onderzoekers meten, worden resultaten beter. Nanotech maandag 6 maart 2017 GO Onze toekomst IS em Tekst Eduard Voorn Foto Eric Brinkhorst Waarom is Nederland zo goed in nanotechnologie? Waar komt die drive 'klein, kleiner, kleinst' vandaan? Een nanotechnoloog werkt met afmetin gen tot 1 nm (nano meter), de afmeting van enkele atomen. Stel je voor, een nm is een miljardste meter, grofweg 80.000 keer zo klein als de dikte van een menselijke haar. Nanotechnolo gie is het waarnemen, bestuderen en mani puleren van atomen en moleculen. Het doel is bijvoorbeeld piepkleine 'machines' te construeren op de schaal van atomen of moleculen. Zo'n 'na- novrachtwagentje' vervoert een medicijn naar de juiste cel(len). Dat heeft een minder uitputtende uitwer king dan een chemo- kuur en is gerichter. Dave Blank gebruikt om zijn werk uit te leggen een berg ge kleurde Legoblokjes of een Surinaamse spekkoek. „We stape len in onze laboratoria atoomlaag op atoom- laag om een nieuw materiaal te maken met bepaalde eigen schappen. Een spek koek bestaat ook uit laagjes. Heb je alleen boter of alleen krui den dan krijg je iets wat nergens naar smaakt. Het is de combinatie van laag jes waardoor je een nieuwe eigenschap krijgt die ook nog eens goed 'smaakt'. Het driedimensionaal stapelen heeft dan ook iets weg van spe len met Lego." HIJ VERVOERT HET MEDICIJN Welke ontwikkelingen heeft nano- tech in de gezondheidszorg op gang gebracht? DEELTJE GIFT MEDICIJN AF MOLECUUL ZOEKT TUMOR C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30