Genieten in De Harz O Criminaliteit, uitkeringen, zorg en maatschappelijke kosten lopen hoog op Oranje boven bij WK schaatsen Criminele en overlastgevende jeugdgroepen kosten de samenleving elk jaar honderden miljoenen euro's Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Veiligheid en Justitie. Walcheren Crimineel gedrag, maar ook zorg- kosten en uitkeringen leiden tot een hoge rekening, valt op te maken uit het onderzoek 'Kostbare vriend schappen'. In het onderzoek is voor het eerst uitgerekend welke maatschappe lijke kosten criminele en overlast gevende jeugdgroepen veroorza ken. Nederland telde in 2014 bijna 200 van deze groepen. Een criminele jeugdgroep - met vaak gewelddadige drugdealers - kost zon 1,9 miljoen euro per jaar. Een overlastgevende jeugdgroep - met iets minder zware crimineel tjes - kost de belastingbetaler jaar lijks ongeveer 1,5 miljoen euro. De rekening bestaat onder meer uit schade door criminaliteit en kosten voor de inzet van leerplicht ambtenaren, omdat jongeren spij belen op school. Ook is de schade meegeteld die ontstaat door uitkeringen, lagere arbeidsproductiviteit, schuldhulp verlening en misgelopen belastin gen. Omdat veel van de jongeren drank en drugs gebruiken, zijn ze vaker betrokken bij verkeersonge vallen en geweldsincidenten. We horen nu voor het eerst welk prijskaartje er hangt aan het gedrag van deze groepen „Ik schrik van de hoogte van deze bedragen", zegt Henk Ferwerda, criminoloog en expert op het ge bied van problematische jeugd groepen. „We horen nu voor het eerst welk prijskaartje er hangt aan het gedrag van deze groepen. De di recte schade is meegeteld, maar ook de indirecte schade." Het onderzoek - door bureau Ce- beon - is gebaseerd op jeugdbendes in één grote Nederlandse ge meente. Lange termijn De maatschappelijke kosten per bende zijn waarschijnlijk nog ho ger, omdat de schade is berekend voor een periode van vijfjaar. Jon geren die de rest van hun leven in de criminaliteit blijven zitten, ver oorzaken mogelijk nog veel meer fi nanciële ellende. Kras.nl/54414 of bel 0900-96977ocPg Nieuwsmedia VANDAAG r Ge* Adria liet haar gezin achter in Griekenland om voor haar moeder in Westkapelle te zorgen Dode bij brand in Hansweert HANSWEERT Een dode en een enorme ravage. Dat is het trieste resultaat van een uit slaande brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning aan de Oude Kerk straat in de as legde na een gasexplosie. De overleden per soon is vermoedelijk een 54- jarige inwoner van het huis. Aanvankelijk werd er vanuit gegaan dat het pand leeg was. Pas toen het vuur onder con trole was, bleek de werkelijk heid anders.P15 Pv Bii een schietpartij in Oostburg is zaterdag de 24-jarige Sirwan Kassan uit die plaats om het leven gekomen. Het wapengeweld vond plaats in café De Drie Musketiers aan de Burgemeester Erasmusstraat. Inmiddels zijn ui if rw>r<:nnen aanaehouden wegens betrokkenheid bij de schietpartij.P16 Megaschade jeugdbendes Peter Winterman Den Haag - Henk Ferwerda Wandel door mooie berglandschappen, bossen en heidevelden. Heerlijk hotel nabij het centrum van Sankt Andreasberg Inclusief ontbijt, 4-gangendiner en diverse leuke extra's Dé ideale omgeving voor de actieve natuurliefhebber Ajpl Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds maandag 6 maart 2017 8°C Bewolking pzc.nl overheerst Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 BIJ DEZE KRANT n blijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1