'Waarom lossen we de staatsschuld niet af?' T 8 verkiezingen 15 maart Ze is even verrast als vereerd. Lisianne Smit uit Middelburg is genomineerd voor de Rijksstudio Award 2017, de internationale competitie van het Rijksmuseum. KUNSTPRIJS ZEEUWSE AMATEUR GENOMINEERD ELKE PARTIJ HEEFT HAAR STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? il van Donkelaar snapt er niets van. „Nederland heeft net een enorme crisis achter de rug waarin enorm bezuinigd moest worden. En nu het weer beter gaat, willen partijen vooral geld uitge ven. Dat lijkt me heel erg dom om te doen." De Zijderveldse is bang dat de overheid opnieuw gaat snijden als het economisch tij toch weer te gen blijkt te zitten. „Ik snap het wel, ik vind uitgeven ook leu ker dan bezuinigen. Maar het is toch beter om een buffertje te heb ben, lijkt me." Bo vendien vindt de 78-jarige het niet goed om volgende generaties met een grote schuld op te zadelen. „Dus waarom lossen we niet meer af?" In de verkiezingscampagne vlo gen de miljarden ons tot dusver om de oren. Alle grote partijen, van links tot rechts, willen na ja ren van bezuinigingen weer inves teren. Het goede nieuws is: dat kan ook. Het begrotingstekort slaat waarschijnlijk nu al om in een overschot en dat loopt de ko mende jaren verder op. Partijen benutten die ruimte om lucht te geven aan hun achterban, zodat die ook profiteren van het herstel. Al die partijen blijven daarbij aan de goede kant van de streep. Ofwel: zij zorgen er allemaal voor dat er wat geld overblijft waarmee de staatsschuld afgelost kan wor den. Maar dat aflossen versneld doen, dat is geen enkele partij van plan. Dit komt vooral doordat in poli tiek Den Haag de Europese begro tingsnormen voorop staan. Die schrijven voor dat de Nederlandse staatsschuld maximaal 60 procent van het nationaal inkomen mag bedragen. Nederland zit - anders dan veel andere Europese landen - al onder die grens. En omdat de economie sneller groeit dan de schuld, zal dit per centage automatisch verder dalen, zonder een cent extra te hoeven aflossen van die duizelingwek kende 440 miljard euro die we met zijn allen verschuldigd zijn. Bovendien, de rente is nog steeds zo laag, dat geld lenen relatief goedkoop is; in 2017 6,4 miljard euro, ruim 1 procent. Toch klinken er voorzich tig andere geluiden. Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem stelde onlangs in deze krant dat de staatsschuld verder moet dalen naar zo'n 40 procent, om bij even tuele tegenwind klappen op te kunnen vangen, zonder direct fors te moeten bezuinigen. Maar ook in het PvdA-programma ontbreekt dat voornemen vooralsnog. Het extra aflossen op de staatsschuld zit er dus niet in, al kunnen finan ciële meevallers wel voor een ver dere daling zorgen. igenlijk heeft ze niet één kunstwerk ge maakt, maar vele dui- zenden. Lisianne Smit I spreekt dan ook liever over een concept. Art Finds Art, zo heeft de Middelburgse het ge noemd. „De mogelijkheden zijn eindeloos." Ze is ermee geselecteerd voor de top 75 van de Internationale Rijksstudio Award 2017. En dat is geen geringe prestatie, want er waren dit jaar 2600 inzendingen: 1000 uit Nederland en 1600 van over de grens. Het gaat bovendien vooral om professionals en stu denten van design-academies. „Dat ik daar als amateur tussen mag staan, vind ik wel een grote eer." 'Laat je inspireren door de col lectie van het Rijksmuseum en maak je eigen meesterwerk', zo luidde de opdracht van de com petitie. „Ik verzamel scherven van voorwerpen. Vervolgens zoek ik in de collecties van musea of ik de hele exemplaren kan terugvin den. Zodoende ben ik ook ge wend om te grasduinen in de col lectie van het Rijksmuseum." Het museum heeft de collectie volledig vrijgegeven op zijn web site. „Iedereen kan de afbeeldin gen downloaden en het materiaal vrij gebruiken", zegt Smit. „Dat klinkt heel logisch, maar veel an dere musea gaan er nog niet op deze manier mee om." Zelf kwam ze tot het ontwerp Art Finds Art, waarbij elementen uit de collectie tot een nieuw ge heel worden gesmeed. „Al doende dacht ik: wat zou het toch mooi zijn als je net als vroeger als kind een boekje had waarbij je bijvoorbeeld de kop van een oli fant combineerde met het lijf van een beer en de poten van een gi raf." Ze ontwierp met behulp van Photoshop in totaal 54 stroken waarop werken uit de collectie van het Rijksmuseum zijn afge beeld: 18 bovenstukken, 18 mid denstukken en 18 onderstukken. Die kunnen in alle denkbare combinaties aan elkaar worden gelegd, zodat een nieuw kunst werk wordt gevormd. Ze heeft vergeefs geprobeerd het precieze aantal mogelijkhe den te becijferen, maar het zijn er vele duizenden. „Je kunt bijvoor- Mijn hoop is vooral dat ze bij het Rijksmuseum denken: dit concept is bruikbaar beeld ook twee middenstukken gebruiken, of die op hun kop leg gen. Op die manier krijg je waan zinnig veel mogelijkheden." Het resultaat heeft de interna tionale vakjury aangesproken, want Smit behoort tot de 75 ge nomineerden. „Ik vind het wel bijzonder dat ik met mijn verou derde computer en mijn simpele Photoshop-programma iets kan maken dat er heel professioneel uitziet." Op de website van het Rijks museum staan twee varianten van Art Finds Art afgebeeld. „Wat ik jammer vind is dat op deze ma nier niet duidelijk wordt wat de mogelijkheden zijn, wat de meer waarde ervan is. Dat is toch wat anders dan bij iemand die bij voorbeeld een T-shirt heeft ont worpen." Smit hoopt vooral dat anderen met haar concept aan de slag gaan. Zo is er bijvoorbeeld een Art Finds Art-mal, waarmee ie dereen zelf nieuwe stroken kan maken. Ook kan het worden in gezet op scholen, als kunsteduca tie. „Je kunt kinderen zelf de stro ken laten leggen. Elk stuk ver wijst naar een ander kunstwerk uit de collectie van het Rijksmu- «4 -4 Ik snap het wel, ik vind uitgeven ook leuker dan bezuinigen zaterdag 4 maart 2017 —Laurens Kok Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl Kunst vindt eindeloos veel nieuwe kunst Rolf Bosboom -Lisianne Smit IÉ -Wil van Donkelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8