Wieringa: „Het waren geen gehaaide criminelen die ik daar in de rechtbank zag, maar twee opportunistische grietjes die een domme fout hadden gemaakt waardoor ze tot over hun oren in de problemen raakten. Het fascineerde mij hoe een ondoordachte beslissing levens kan ruïneren. Ik volgde de hele zaak en heb beiden vervolgens aange sproken om bij mij thuis verder te pra ten. Ze zeiden ja, maar tot op de dag van vandaag heb ik geen contact meer met hen gehad. Een keer per jaar probeer ik het telefoonnummer dat ze me gaven, maar er wordt nooit opgenomen. „Ik vermoed dat schaamte hier een grote rol speelt. Dat is een beperkend principe dat veel kwaad met zich mee brengt. Schaamte is een vloek." De schrijver deed research en volgde zeifin 2009 het parcours van Spanje naar 'Dit is slechts een van de wie slille PBdrama's die |y.i<:h nu afspelen" Rabat en vice versa. Omdat 'er van alles tussenkwam' en omdat 'schrijvers geen haast moeten hebben', kreeg hij het ver haal pas dit jaar op papier. „Ik ben niet nog een keer teruggegaan: er bestaat nu zoiets moois als Google Earth om herinneringen op te frissen. En het thema is momenteel meer dan actueel. Dit is slechts een van de hon derden stille drama's die zich nu aan de buitengrenzen van Europa afspelen." Vluchtelingenstromen Zelf zegt hij over zijn belangstelling voor vluchtelingenproblematiek: „Ik ben geïnteresseerd in de vraag: waarom komt de mens in beweging? Wat drijft hem huis en haard te verlaten? Al hal verwege de jaren 90 legde ik een map aan over dit onderwerp. Volgens mij hebben grote vluchtelingenstromen ook vaak te maken met waterschaarste Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen... schrijver leest BESTE BOEKEN of andere klimatologische rampen, die weer oorlogen veroorzaken. En niet al leen met het idee: ik wil wat die ander ook heeft. „Natuurlijk: je hebt avonturiers en zogenoemde gelukszoekers. Maar ik denk niet dat gezinnen die Syrië verla ten gelukszoekers zijn. Zulk taalgebruik werkt wel ontmenselijking in de hand. Want voor je het weet staat vluchteling synoniem aan terrorist. Ik vind het een humane plicht om onszelf niet te laten overhalen tot dergelijke demonisering. Deze mensen hebben hulp nodig. Wat ik eraan doe? Ik signaleer het en schrijf er een boek over. Het is een thema dat wat mij betreft getatoeëerd is op de huid van deze tijd." 41 STRAATNAAM René Dings ontra felt het mysterie van de herkomst van straatnamen. (Nijgh Van Ditmar, €17,50) VLOGGEN Nieuwe serie over vier schoolvriendinen. In dit eerste deel staat stuntelende Lucy centraal. (LS, €15) EERSTE ZIN Ik dacht dat ik nog wel oven een broodje kon eten, maar je wilt echt al aan het werk, merk ik. Een reusachtig schip, Harm van der Gaag en Jeroen Geurts Mary, de debuutroman van Vladimir Nabokov, die eerst Lenin-Rusland en vervolgens Hitler-Duits- land moest ontvluchten, maar toch altijd oog hield voor de schoonheid van de wereld en het leven. vooral veel boeken die met lopende projecten te maken hebben. Momen teel, voor een nieuwe roman, onder meer The History of the Mohamme dan Dynasties in Spain van de 17de-eeuwse historicus Al-Maqqari. is de Perpetua-reeks van uitgeverij Athenaeum met klassiekers. Vorig jaar las ik het huiveringwekkende Wuthering Heights van Emily Brontë. Vooraan in de wachtrij staat nu die klassieker van haar zus Charlotte: Jane Eyre. Alle boeken op deze pagina's zijn te koop bij debesteboeken.nl. Van Jamal Ouariachi verscheen deze week Herinneringen in aluminiumfolie. De dood van Murat Idrissi (€17) verschijnt bij Hollands Diep. 181 zaterdag 4 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75