Klassieke suspense Weer alleen CAP0TE Lees mee met cle boekenredactie Maar het is eerder klas sieke suspense. Jan van Merbergen is bekend van romans als Naar de over kant van de nacht en De laatste ontsnapping. Zijn personages zijn vaak zwijgzame mannen, on beholpen in het uiten van hun emoties; stug maar ook ontroerend. In Dag- boek uit de rivier (Ambo- Anthos, €18) be proeft hij een ander genre: de literaire thriller. Nou ja, thriller. De lezer die moord, bloed en rond spattende ledematen ver wacht, komt bedrogen uit - het is een goed opge bouwd spannend verhaal, met een lichtere toon dan we van Van Mersbergen gewend zijn. En daar is helemaal niets mis mee. —Vivian de Gier OP HET NACHTKASTJE recensies een chronologische ver zameling van Capotes verhalen en een fascine rende staalkaart van zijn ontwikkeling als schrij ver. In de bundel staan ook enkele nog niet eer der in het Nederlands vertaalde verhalen. Een van de mooiste: Kerst in New Orleans. Hierin on derneemt een jonge Ca pote een gedwongen en kilometerslange treinreis om zijn vader te ontmoe ten. Maar de ontmoeting stelt teleur en gekwetst keert Capote terug naar Alabama. Weer alleen. Eenzaamheid kenmerkt dan ook de meeste ver halen die soms senti menteel, humoristisch of zelfs sinister zijn. Maar allemaal geven ze blijk van Capotes ijzersterke gevoel voor sfeer, karak ters en emotie. ISltBj *f/, Zijntoe- 119 wijding loonde: tt alsvol- I wassen I jetsetter in New York schreef hij successen als Breakfast at Tiffany's en In Cold Blood. Zowel Ca potes jeugd als volwassen leven - dat zo eenzaam eindigde als het begon - laten zich teruglezen in zijn oeuvre. Zo ook in Alle verhalen (Podium, €25): Thriller 'Literaire thriller' staat er op het omslag van Dag boek uit de rivier van Frederik Baas, pseudo niem van Jan van Mers- bergen. Dagboek lezen Ruud Roodhorst: 4321 van Paul Auster Ellen den Hollander: Jager van Lars Kepler Diana Chin-A-Fat Verhalen Tijdens een eenzame jeugd in Alabama begon Truman Capote (1924- 1984) naar verluidt op zijn 8ste met schrijven voor hij er op zijn 11de 'serieus' mee aan de slag ging. 161 zaterdag 4 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73