'Ik vind het niet eenvoudig de rol van grootvader in te vullen' Vader Sam de Hond had óók een straf blad. Werd veroordeeld tijdens de Tweede Wereldoorlog, omdat hij joden illegaal aan voedsel hielp. Hij dook onder, werd verraden en kwam terecht in Auschwitz, net als zijn latere vrouw. Zij viel er ten prooi aan medische expe rimenten, die ten doel hadden Joodse vrouwen onvruchtbaar te maken. De twee overleefden het kamp - en kregen twee jaar na de bevrijding toch een kind, Maurice. Een wonder. De familiegeschiedenis heeft hem in meer dan één opzicht gevormd. Ver wacht van opiniepeiler De Hond bij voorbeeld geen termen als 'boze witte man' of'de verliezers in de samen leving'. „Mijn ouders waren laagopge leid, mijn vader werkte op de markt, ik heb daar mijn halve jeugd doorgebracht. Die mensen daar zijn oprecht. Ik vind het niet goed om op die mensen zulke labels te plakken. Heel terecht agende ren zij nu een aantal dingen. Alleen: we hebben geen goed systeem om daarmee om te gaan." Nederland, doceert De Hond, is verdeeld in twee kampen: mensen die somber zijn over de veranderingen in de laatste twintig jaar en over hun financiële toe komst, en mensen die daar juist positief over zijn. „En die groepen begrijpen el kaar totaal niet. Die eerste groep, die stemt PVV, SP en soPlus. Het zijn door gaans wat lager opgeleide mensen, die banen hebben met minder toekomst perspectief. En die groep heeft totaal niet het idee dat de andere groep hun problemen onderkent. Ze vinden dat die andere groep de problemen op hun bordje neerlegt. En ze hebben natuurlijk ook een punt. Ik bedoel: er wordt geen AZC neergezet in de grachtengordel." En hier, zegt De Hond, wreekt zich een nog groter probleem: onze huidige parlementaire democratie is aan het eind van z'n levenscyclus. „Dat systeem is uit de tijd dat mensen slecht geïnfor meerd waren, hun lot in handen legden van de boven hen gestelden. Maar die wereld bestaat niet meer. Mensen weten veel meer, ze willen directe invloed. Daarom zijn ze elke keer zo teleurge steld: ze gaan naar de stembus en daarna gebeurt vier jaar lang van alles waar ze nooit om hebben gevraagd. We hebben een nieuw politiek systeem nodig, dat zich veel meer richt op draagvlak onder de bevolking, en meer overlaat aan de burgers zelf." 69 jaar oud is hij inmiddels, en opa. Maar begin niet over stoppen - ook al zou hij dan meer tijd hebben voor zijn klein kinderen. „Ik weet niet of iemand er ge lukkiger van zou worden als ik opeens niks meer zou doen. Ikzelf in elk geval niet." „Ik denk wat anders dan de gemiddelde opa of oma. Ik merk dat het voor mij niet eenvoudig is die rol in te vullen. Ik heb een relatief jong kind, dat heeft er mis schien mee te maken. Maar het komt ook door de oorlog. Ik heb nooit groot ouders gehad. Dus die hele relatie tussen een kleinkind en z'n grootouders, die heb ik niet meegekregen. De andere grootouders zijn fantastisch voor die kinderen, maar bij mijIk ben degene die ze het minste zien. Jammer, wel. Maar ik heb nog zo veel andere dingen te doen. Het is een afweging." Zijn jongste kleinkind, dochter van zoon Mare, werd in januari geboren. Het meisje draagt de naam van Maurice' eer ste vrouw, Jasmin. Zij overleed in 1980 aan borstkanker. „Mooi dat Mare haar die tweede naam heeft gegeven. Ik had het wel verwacht. Toen ik zelf zeven jaar geleden een dochter kreeg, heb ik haar expres niet die naam gegeven. Ik wilde mijn zoons de mogelijkheid gunnen hun moeder zo te eren." „Dat was iets ongelooflijks, eigenlijk. Vijf maanden voor Jasmin doodging, wisten we al dat haar kansen heel klein waren. Ik ben toen gestopt met werken. We zijn in die maanden zo dicht bij el kaar gekomen. Er zat niks meer tussen, we waren alleen maar met z'n tweeën. Er waren natuurlijk zware momenten, maar het was heel fijn dat we die tijd kregen. We hadden anders nooit in ons leven de kans gehad om zo dicht bij elkaar te komen. De beperkingen vielen weg. Toen Mare 3 werd, was ze al heel zwak. Toen hebben we nog een goochelaar laten komen, op haar slaapkamer, om zijn verjaardag te vieren, samen met zijn broertje en grootouders. Dat was zo mooi, dat is zo'n dierbare herinnering. Ze is veel te vroeg overleden, maar het was een afronding van het leven met el kaar. Dat heb je niet als iemand plotse ling overlijdt." De Hond hertrouwde twee jaar later. Met zijn tweede vrouw kreeg hij drie kinderen, van wie er één na negen maanden overleed. Het huwelijk strandde vier jaar later - De Hond noemt het 'mijn grootste mislukking'. „Ook al had ik nog meer pijn gehad als ik toen niet was gescheiden. Maar de im pact op mijn tweede vrouw en op mijn kinderen was groot. Ik kan rationeel wel verklaren dat het zo is gelopen, maar zij hebben er pijn door geleden." Inmiddels is De Hond al bijna vijftien jaar gelukkig met zijn derde vrouw, de 34 jaar jongere Cubaanse Mari. „Ze is ge weldig voor de kleinkinderen, al vindt ze het vreselijk om 'oma' te worden ge noemd. In de speeltuin is ze jonger dan de meeste moeders." Zeven jaar geleden werd hij opnieuw vader, nu van een dochter. „Ik heb een andere relatie met haar dan ik met de andere kinderen had. Ik ben nog wel druk, maar vaker thuis dan vroeger, we hebben een goede band. Ik geniet er veel meer van dan destijds. En dan denk ik: dat heb ik vroeger toch wel gemist. Spijt? Het is een constatering. Kijk, toen de jongens 3 en 1 waren, ging mijn vrouw dood. Toen had ik andere uitda gingen. Ik heb het toen gedaan zoals ik dacht dat het moest. Het waren mijn keuzes. Maar achteraf waren het mis schien niet de beste. Uiteindelijk gaat het natuurlijk alleen maar daarom: mijn vrouw en mijn kin deren. Een belangrijke wedstrijd fluiten, of zakelijk iets presteren: mooi hoor, maar het valt er allemaal bij in het niet. Zien hoe mijn kinderen opgroeien, de vijf kleinkinderen van twee mensen die tot de weinige overlevenden van Ausch witz behoorden. Hoe ze zelfstandig wor den, zelf kinderen krijgen, hun leven inrichten en hun eigen keuzes maken. Dat is het allermooiste. De rest is, nou ja, leuk." <1 Wat voor grootvader bent u? U noemde de maanden voor haar dood ooit de mooiste periode uit uw leven. 121 zaterdag 4 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69