'Ik ben trotser op die veroordeling dan op een eventueel lintje' dit nu veertig jaar en ik krijg sinds dag één ongefundeerde kritiek uit de univer sitaire wereld. Peilen is moeilijk, we hebben allemaal dezelfde problemen. Ik probeer daar oplossingen voor te vinden, dat is me in al die jaren heel behoorlijk gelukt. En dat zitten die collega's dan op onderdelen af te zeiken, om vervolgens hetzelfde te doen als ik. Ik krijg natuur lijk veel aandacht. Misschien steekt dat. Ik zie juist gekke dingen bij andere bureaus. Bij eentje ging D66 vorige maand ineens vijf zetels omhoog, en de PVV vijf omlaag. Zonder enige ver klaring. Zoiets breng je toch niet naar buiten? Als ik nu met de auto naar Rot terdam rij en bij aankomst staat m'n dagteller op 40 kilometer, dan bel ik niet meteen het ANP om te melden dat Am sterdam en Rotterdam dichter bij elkaar zijn gaan liggen. Dan ga ik naar de ga rage om m'n teller te laten nakijken." Om een afwijkende mening zat hij in de voorbije veertig jaar nooit verlegen. En niet alleen over peilen. Bijna Cruijffi- aans eigenwijs stortte De Hond zich op uiteenlopende onderwerpen als mis daadbestrijding, onderwijs, sport en politiek. Het bracht hem grote successen én mislukkingen. Zijn bemoeienis met de Deventer moordzaak, waarin volgens De Hond de verkeerde persoon is ver oordeeld, leverde hem zelfs een voor waardelijke celstraf op. Vorig jaar pleitte hij nog voor een her ziening van de Nederlandse spelling: dat hele onderscheid tussen korte ei en lange ij, wat had dat nou eigenlijk nog voor zin? „Maar dan komt er een bak weerstand op je af.Dan lees je het ver schil niet meer tussen peiler en pijler, zeggen ze dan. Maar dat hoor je ook niet als je het uitspreekt, en dan begrijpt ie dereen je toch ook? Dat haal je toch uit de context? Die kritiek komt uit de intellectuele hoek, want die ervaart natuurlijk weinig problemen met spelling. Maar er zijn miljoenen mensen die dat wél moeilijk vinden, en die zijn daar juist blij mee. Intellectuelen komen dan met argumen ten als de rijkdom van de taal. Het doet pijn aan hun ogen. Nou, misschien moet je dat eens overhebben voor mensen die moeite hebben met taal." „Omdat ik gevestigde belangen en zekerheden aantast. Voor sommige mensen is dat lastig. En daar kan ik wel tegen, hoor. Ik heb al veertig jaar stormen overleefd." „Nee. Ik ben ook helemaal geen ruzie maker. Als scheidsrechter ben ik bij voorbeeld juist heel verbindend. Maar als ik ergens in geloof, laat ik me niet weerhouden door mogelijke consequen ties. Mijn hele optreden in de Deventer moordzaak heeft me financiële schade berokkend, mensen hebben me uitgela chen, ik ben veroordeeld wegens smaad. Maar ik weet dat ik gelijk heb en op een dag zal dat blijken ook. Ik kreeg in 2012 een onderscheiding voor vrijwilligererswerk uit handen van Lo- dewijk Asscher, toen nog wethouder in Amsterdam, en die zei: ze hadden een koninklijke onderscheiding voor je aan gevraagd, maar die is geweigerd omdat je een veroordeling op je naam hebt staan. Toen zei ik: ik ben trotser op die veroordeling dan ik ooit op een lintje zou zijn. Ik koester het motto van mijn vader: wie bang is, krijgt ook klappen. Stel dat je ziet hoe aan de overkant van de straat een oud vrouwtje wordt geslagen. Dan kun je eropaf, met het risico dat je zelf klappen krijgt, of doorlopen. Maar het punt is: ook als je niks doet, heeft het ge volgen. Als die vrouw doodgaat, neem je dat jezelf eeuwig kwalijk. Dus dan kun je maar beter handelen zonder al te veel na te denken over de gevolgen. Dat is wat mijn vader me leerde." magazine 11 U heeft zich vast weieens afgevraagd waarom u zo veel weerstand oproept. Geniet u ervan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68