wee journalisten van The Daily Telegraph lopen net de deur uit. Even daarvoor had hij nog een Griekse journalist aan de lijn. „En gisteren.ik weet het niet eens meer. Ik heb nog nooit zoveel buiten landse pers aan de lijn gehad als nu. Dit worden de eerste Europese verkiezingen sinds de Brexit en Trump, en iedereen wil weten of de populistische lente hier ook aanbreekt. Het lijkt wel of de hele wereld ineens naar ons kijkt." Wat ze te horen krijgen van 's lands bekendste opiniepeiler? Dat het onwaar schijnlijk spannend wordt, ten eerste. En dat het waarschijnlijk geen duel wordt tussen Rutte en Wilders alleen, zoals de peilingen nu nog aangeven, maar een driestrijd. „Omdat het vrijwel is uitgesloten dat Wilders premier wordt, zelfs als hij de grootste wordt. Dus gaan mensen denken: wat bereik ik met mijn stem op de PW? En dan is de vraag: wie van de rest gaat zich in die strijd mengen, wie wordt de uitdager van Rutte? Buma, Pechtold, Asscher? Ik zie het ook zomaar gebeuren dat er een kabinet komt waar noch Wilders noch Rutte in komt te zitten, met Buma of Pechtold als premier." „In mijn laatste peiling voor die verkie zingen voorspelde ik een nek-aan-nek- race tussen WD en PvdA, 36-36. Het werd 41-38. Dus de grote lijn was ge woon goed. Maar ja, als je exact van de uitslag uitgaat, zal het altijd fout zijn. Ik heb er één keer echt naast gezeten, in 1986 - toen zei ik dat de PvdA duide lijk groter zou worden dan het CDA, en dat gebeurde niet. Maar verder zat ik de afgelopen jaren gewoon goed. Kijk, ik krijg vaak kritiek omdat ik dingen eerder signaleer dan anderen. Zoals toen Wilders met de PW begon, en ik hem al snel op meer dan twintig zetels peilde. Belachelijk vonden ze dat. Nou, je hebt het gezien. Of nu met DENK: die peilde ik maanden geleden al op drie zetels." „Dat zit anders. Toen die mannen van DENK voor zichzelf begonnen, ben ik op die Turkse aanhang gaan inzoomen. Dan zie ik dat een derde van de Turkse kie zers op iemand met een Turkse naam stemt. En dat koppel ik dan aan het feit dat Turken in Nederland en Duitsland ook bij het Songfestival heel nationalis tisch stemmen. Dan zeg jij nu: hij heeft z'n score be paald op basis van het Songfestival. Nee, door die feiten heb ik me gerealiseerd dat mensen met die herkomst behoorlijk nationalistisch stemmen. En dat weeg ik dan inderdaad mee in mijn peilingen. Dat heet wegen, of corrigeren, en dat doen alle opiniepeilers." „Dat is jalousie de métier, denk ik. Ik doe Paspoort Maurice de Hond Privé Worden het voor u persoonlijk ook spannende verkiezingen? Vier jaar geleden kreeg u forse kritiek, omdat uw peilingen er naast zaten. U baseerde die peiling onder meer op de uitslagen bij het Songfestival. U krijgt veel kritiek van collega's en academici. Hoe verklaart u dat? Geboren 8 oktober 1947, Amsterdam. Loopbaan Projectleider bij marktonderzoeks bureau Inter/View vanaf 1975, in 1980 directeur. Wordt al snel de bekendste opiniepeiler van Ne derland, ook actief als voetbalscheids rechter. Sinds 2002 actief vanuit View/ Ture met opiniepei lingen via internet. Bijt zich vanaf 2005 vast in de Deventer moordzaak. De Hond beweert dat de verkeerde per soon vast zit en be schuldigt openlijk iemand anders. Het levert hem een ver oordeling op. Vanaf 2012 is hij bezig met onderwijsver nieuwing. Getrouwd met Mari, vader van vijf kinde ren, grootvader van drie. 101 zaterdag 4 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67