WEER EVEN THUIS ra 19 Luc en Corine van Biemen hebben levendige herinneringen aan hun oude buurt, tussen de Veerseweg en de Veersesingel in Middelburg. „We waren bijna altijd buiten." mm Tl Vroeger waren de achter tuinen open. Nu worden hagen afgewisseld met schuttingen. Maar hun oude huis aan de Prinses Beatrixstraat 20 is nauwelijks veran derd. „Er is wat aangebouwd", zegt Luc van Biemen (53). „Dat was wel nodig ook." Hij weet nog hoe klein zijn kamertje was; een timmerman moest de deur andersom hangen, zo dat deze naar de gang opendraaide, anders paste zijn bed er niet in. „We woonden hier van 1964 tot 1971", ver telt zijn zus Corine van Biemen (56). „Bijna altijd waren we buiten." De Middelburgse arbeiderswijk was kinderrijk. Broer en zus wijzen naar de belendende percelen, benoe men de gezinnen, weten alle namen nog, vullen elkaar aan, schieten in de lach - daar twee kinderen, daar drie, daar twee, daar vier. De herinnerin gen tuimelen over elkaar heen: met blaaspijpen witte klapbesjes bij over buren door open raampjes schieten; in bomen klimmen; verstoppertje spelen; 'blikje trappen' met een leeg soepblik. Ook de skippyballen waren geliefd. Corine kreeg de hare op haar verjaardag. Luc móest en zóu er ook eentje hebben. Die kwam er uitein delijk. „Met de spaarpunten van Shell. Maar de kwaliteit was bedui dend minder; zo'n slap lusje. Jij had er eentje met een stévig handvat." Ze stuiterden urenlang over de vrijwel autoloze straat en achterom, door de brandgangen. „Een hels kabaal. Als er iemand ziek lag, werd ons vriendelijk gevraagd ergens anders te spelen." Vader was inkoper bij SVRZ. Moe der was huisvrouw. Er heerste ritme en regelmaat, 's Middags warm eten. Ook vader kwam dan thuis, 's Avonds om zes uur brood. Corine: „Dolblij waren we dan met een ge bakken ei of wentelteefjes!" Naast respect voor dieren en de na tuur is hen bijgebracht dat ze zich aan afspraken hielden. Luc: „We mochten buiten blijven tot de lan taarns brandden. Als het 's winters om half vijf zover was, holde ik naar huis. 'Ze zijn aan! Hoelang mogen we nog?' Moeder antwoordde altijd dat we in de buurt moesten blijven tot zij ons zou roepen." Boterkoek Vrijdags rook het naar weekend. Co rine: „Kwamen we uit school, geurde het hele huis naar appeltaart, boter koek of cocosmacronen." Ze kan het gelukzalige gevoel zo weer oproepen. Luc: „Vader kookte op zaterdag; gou lash met rijst, erwten- of bruine bo nensoep. Wij wisten niet beter, maar andere vaders deden dat nooit." Corine verzorgde het paard dat bij de molenaar aan de Veerseweg in de wei stond. Ook liet ze honden van buren uit. „Zelfs een angstige herder, - 7. 'UMs' i die om onnavolgbare redenen doods bang op vader reageerde. Toen ik tij dens een wandeling moest plassen, bond ik hem even vast aan de vuil nisbak, maar zodra vader de schuur uitkwam, ging het beest ervandoor, met die volle bak bonkend achter hem aan. Ons afval lag overal." Op de hoek woonde de hoofdzus ter van het Gasthuis. Volgens Luc de enige vrouw in de buurt die een ei gen auto had. „Een Daf 33. Blauwe rookpluimen walmden eruit. Dat vond ik zo lekker, dat ik er middenin ging staan als zij startte." Ze sommen op wie er allemaal langs de deur kwam; de olieboer, de kolenboer, de schillenboer, de lompenboer, de bak ker en de melkboer. En deze laatste met verse dagmelk in een tank on deraan zijn wagen. En er waren win keltjes. Soms mochten ze knoopjes kopen in het fourniturenzaakje-aan- huis in de Julianastraat, waar de eige naresse zat te breien in de woonka mer. „Weet je nog de fluit van de gas fabriek aan het Molenwater?", vraagt Luc. „Die hoorde je als de arbeiders gingen schaften." Corine knikt, en kijkt om zich heen. Samen op het bankje voor het huis herinneren ze zich dat aan de overkant twee popu lieren stonden waarin 's avonds me rels zongen. Corine: „Memorylane. Hier krijg ik weer een warm en ge borgen gevoel." Vader kookte op zaterdag. Wij wisten niet beter, maar andere vaders deden dat nooit zaterdag 4 maart 2017 Vrijdags rook het naar weekend Jacoline Vlaander ÉÉKfl Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Corine en Luc stuiterden uren lang op hun skippyballen door de buurt (maart 1970). A Luc en Corine zitten op het bankje voor hun ouderlijk huis. foto ruben oreel -Luc van Biemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55