15 Als er een schip tegen de Vlakebrug vaart, is hij degene die vertelt wat er is gebeurd. In zijn uniform. Maar als Willem-Jan Uijtdehage geen piket heeft, trekt hij two tone brogues aan. Met zijn vintage kleding, tatoeages en bijzondere hobby's is de politiewoordvoerder privé een totaal ander mens. Op lindyhop feesten zag ik hoe goed iedereen gekleed was. Daar is het mee begonnen In het centrum van Breda prijkt een splinternieuw appartementencomplex, met beneden een strakke binnentuin en een hippe smoothiebar. Maar zodra je het appartement van Wil lem-Jan Uijtdehage binnenstapt, schiet je driekwart eeuw terug in de tijd. Meubelen uit de fifties, schoolplaten uit de sixties, lampen uit de seventies en curiosa die niet zouden misstaan in een museum. Planken vol Star Wars-poppe- tjes, een rek vol Lord of the Rings- rariteiten en honderden, zoniet duizenden elpees. Je zou haast denken dat hier een man alleen woont. Maar Willem-Jan woont samen, met Elsje. Ze delen passies voor sciencefictionfilms, voor mu ziek van Danny Vera, voor lindy- hop, maar ook voor roller derby: een soort rugby op rolschaatsen, een sport die zij beoefent en waar van hij het commentaar verzorgt. Een supermatch, zogezegd. „Ik ben woordvoerder voor Zee land en de Markiezaten, Bergen op Zoom en Roosendaal. Ik leg media uit wat de politie daar doet en waarom. Sinds eind 2013. Na mijn stage, bij Delta in Middelburg, heb ik overal en nergens gewerkt. Bij een bibliotheek, bij een reclame bureau, bij een bouwbedrijf, bij ge meenten. Weer bij Delta. Uitein delijk schreef ik tachtig sollicitatie brieven, op zoek naar wat vastig heid. Onder meer naar de politie. Ik dacht: 'daar kom ik nooit bin nen'. Toen ik terugkwam van va kantie, lag er een brief. 'Een afwij zing', dacht ik. Maar nee, ik mocht langskomen. Toen heb ik daar vol op ingezet. Ik wilde die baan!" „De eerste tijd heb ik bij alle afde lingen meegekeken. Van noodhulp tot recherche. Alles moest ik leren, zodat ik niets verkeerd zeg. Eén van mijn eerste grote klussen was de moord op Linda van der Gies- sen. Ik reed net bij Tilburg de snel weg op, toen de pieper ging. Schietincident stond er. Ik belde de meldkamer voor informatie en reed direct naar de plaats delict. Toen ik aankwam, lag ze er nog. Heel heftig. Er stond een batterij media, echt ongekend. Die avond was ik bij alle journaals te zien." „In het begin gek, maar inmiddels ben ik eraan gewend. Ik ben hele maal blauw geverfd, het voelt echt alsof ik al bij de politie hoor. Het werk gaat me goed af. Al moet je al tijd blijven opletten. Toen ik on langs vragen beantwoordde over de 77-jarige onbevoegde rijschoolhou der in Rilland, werd ik later door media gecorrigeerd. Ik bleek ver keerd te zijn geïnformeerd. In mijn werk moet ik een balans zoeken tussen wat ik wel en niet mag zeg gen. Dat is soms lastig, omdat we onder tijdsdruk staan en tegelijker tijd rekening moeten houden met het privéleven van betrokkenen én het onderzoek, waarvan het belang altijd voorop staat. Maar we zeggen meer dan vroeger. We gaan mee in de trend van transparantie." „De politie ligt onder een ver grootglas en dat is ook terecht. We hebben momenteel te maken met filmpjes die zonder weerwoord online belanden. Wij gaan daar voorzichtiger mee om. Minder snel dan de media. Ik laat mij via twit ter soms kritisch over hen uit. Waarom zouden zij wel kritiek op de politie mogen hebben en ik niet op hen? Al kan ik het met de meeste journalisten prima vinden. Ook als ze doorvragen terwijl ik niet meer mag zeggen. Alles wat wij melden, is nieuws. Dat besefte ik ook pas toen een wijkagent twitterde over een auto-inbraak in Vogelwaarde en er gelijk een jour nalist van de PZC aan de lijn hing." „Er gebeurt genoeg. Veel auto-on gelukken, valt mij op, met helaas vaak dodelijke afloop. Veel be schonken bestuurders. Bij de brand in het zorgcentrum in Krab- bendijke had ik ook dienst. Zomer 2016, ik was op een barbecue bij mijn tante om afscheid te nemen van mijn neefje dat met de Lucht mobiele Brigade naar Mali ging. Ik zei nog 'Ik hoop dat het rustig blijft', maar ik was nog geen vijf minuten binnen of de pieper ging. Snel mijn uitruktas uit de koffer bak gehaald, als een gek mijn uni form aangetrokken en in de auto naar Krabbendijke gereden. Dan begint de adrenaline te stromen. PASPOORT Toen ik aankwam, brandde het nog. Er lagen mensen in het gras. Met de burgemeester sprak ik af wie wat zou zeggen. Er heerste ge organiseerde chaos. Aan collega's en hulpdiensten merkte ik dat ie dereen aangedaan was. Uiteinde lijk waren er drie doden. Het was mijn meest indrukwekkende dienst tot nu toe." ledereen die thuiskomt van zijn werk, kan daar zijn eigen, an dere zelf zijn. Maar de Willem- Jan privé is wel heel anders. Hij lijkt in een andere tijd te leven. Draagt vintagekleding, draait oude jazz en danst lindyhop, een swingdance uit de jaren 30. „Ik danste al op de middelbare school. Stijldansen. Dat deed ie dereen, dus ik ook. En toen ieder een stopte, stopte ik ook. Tot ik een paar jaar geleden een jazzfes tival in Breda bezocht, waar ik mensen een heel vrolijke dans zag doen. Het bleek lindyhop en er bleken scenes van te zijn in Neder land. Het is fantastisch. Heel ener giek, heel open. Iedereen danst met iedereen: mannen met man nen, vrouwen met vrouwen vrou wen leiden, mannen volgen. Alles mag. Ik ben het ook gaan doen, koos mijn laminaat thuis erop uit. Op lindyhopfeesten zag ik hoe goed iedereen gekleed was. Strak gestreken plooibroeken, mooie overhemden, bretels. Daar is het mee begonnen. Inmiddels heb ik een hele collectie dasspelden, stropdassen en hoeden." „Ik zie er graag goed uit. Ik ben geen hipster. Ik heb wel een baard, maar meer omdat ik uitslag krijg van scheren, en ik draai vinyl, maar ik lust geen koffie en al hele maal niet van die moeilijke. Ik ver zorg mijn uiterlijk gewoon graag. Misschien heeft dat ook met mijn werk te maken. Ik ben toch een vi sitekaartje." „Maar dat ziet niemand. Op mijn armen komen de tekeningen tot mijn pols, precies waar mijn uni form eindigt. Natuurlijk is het aan bod geweest tijdens mijn sollicita tie. 'Hoe ga je dat doen?', vroegen ze. Op tv ben je niet Willem-Jan, maar onze woordvoerder. Dan moet je neutraal zijn. Maar het was geen probleem, zolang het niet zichtbaar is. Mijn onderar men zijn nu bijna af, ik vind het prachtig. Ik wil niet hetzelfde zijn als iedereen. Ik wil geen meubels van Ikea, ik wil ze van een rom- 1 melmarkt. Ik wil geen kleding uit mainstream winkels, ik wil ze vintage van Bobby Pin Boutique." „Vroeger was er meer stijl, meer sfeer. Mijn vader is een ouwe roc ker, mijn opa luisterde Glenn Mil ler en de Andrew Sisters. Mijn oom, van wie ik gitaarles kreeg, draaide Johnny Cash en Roy Orbi- son. Dus vanuit thuis heb ik nooit echt naar hedendaagse muziek ge luisterd. Dat veranderde op de middelbare school, waar ik vanaf mijn veertiende in rockbandjes heb gezeten. De laatste jaren luis ter ik muziek uit de jaren 40 en 50 en muzikanten die die tijd doen herleven: Danny Vera, Pokey La- Farge, The Bluegrass Boogiemen. Alsof je er echt bij bent geweest." „Ik zou graag teruggaan naar het begin van de jaren vijftig, waarin iedereen naar dansfeesten ging en waarin je geen last had van de vluchtigheid van nu. Het altijd maar bereikbaar zijn, dat slurpt je soms op. Aan de andere kant ben ik zelf ook redelijk verslaafd aan mijn iPhone en sociale media. Mijn vriendin vond ik via inter net. Heel classy, via Tinder. Ik was wat aan het swipen en toen zag ik Elsje. We waren nog maar net aan het chatten en toen wisten we: 'dit is het'. Zoveel gedeelde passies, en bepaald niet de meest gebruike lijke, dat kan bijna geen toeval zijn. Ook de huidige tijd heeft mooie kanten." r - zaterdag 4 maart 2017 GO Ik wil niet hetzelfde zijn als iedereen Wendy Wagenmakers Iets eerder had je een andere su permatch, met je nieuwe werk gever, politie Zeeland-West-Bra- bant. Wat doe je daar voor werk? Willem-Jan Uijtdehage: „Ik ben toch een visitekaartje." FOTO'S RUBEN OREEL Hoe is dat? Hoe is de verhouding tussen po litie en media? Is Zeeland wel spannend genoeg voor een politiewoordvoerder? Naam: Willem-Jan Uijtdehage Geboortedatum: 28 september 1981 Geboorteplaats: Roosendaal Woonplaats: Breda Huwelijkse staat: samenwonend Opleiding: havo, hbo-communicatie Beroep: woord voerder politie Zeeland-West-Bra bant Is dat ijdelheid of hoort het bij je hobby? Met een lichaam vol tatoeages. Als Willem-Jan zijn mouwen op stroopt, komen er Japanse ico nen tevoorschijn. Ook op zijn rug en borst is geen stukje vel meer vrij. Vanwaar die hang naar het ver leden? Zou je liever in een andere tijd willen leven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51