u 13 Ik wil mensen bemoedigen, ik geloof in nieuw elan flinke weerstand en dat krijg je heus te horen. Maar we hebben er met z'n allen aan gewerkt en het gaat goed. Die hoge cijfers halen we niet, maar er gebeurt veel posi tiefs en dat vind ik het belang rijkst. Natuurlijk is sluiting van een kerk ingrijpend. Daar weet ik alles van. Ik heb zelf de Hubertus- kerk in Dongen-Vaart gesloten. Daar liggen ons vader en moeder begraven." Johannes Wilhelmus Maria Lie- sen komt uit een boerengezin. Klein gemengd bedrijf, vader Toon, moeder Sjaan, vijf kinderen. Hij besefte toen niet dat zijn vader hem ongemerkt hielp bij de voor bereiding op de studie voor gees telijke. „Op het gymnasium twij felde ik tussen Grieks en biologie. Ons vader zei dat ik Grieks moest houden. Meer niet. Pas in de zesde, toen mijn roeping groeide mede door het contact met de priesters en ik naar het seminarie ging, bleek dat Grieks dus van pas te ko men. Op de een of andere manier heeft vader dat geweten." Als kind uit een 'kritisch katho liek nest' spijt het Liesen dat zijn vader niets meer heeft meegekre gen van zijn loopbaan. „Mijn vader zag dingen scherp, ook zaken die niet deugden in de kerk. Ik weet het nog precies: ik was 31 toen hij ziek werd. Werkte in Rome aan mijn proefschrift. Ik ben naar huis gegaan; zijn ziekbed duurde nog een maand. Na de uitvaart ben ik even gebleven en heb ik nog ge holpen om bloemkolen, wortelen en peulen van het land te halen. Ons moeder is twee jaar geleden gestorven; die kon nauwelijks ge loven dat ik bisschop werd. Ikzelf trouwens ook niet. Heb er nooit om gevraagd." Pastoor of bisschop, het is hem eigenlijk om het even. „Het is niet wezenlijk anders. Weet je wat paus-zijn betekent? Dienaar der dienaren. En zo is het", zegt Liesen die net zijn pastorale brief klaar heeft. Zijn visie op 'onze kerk', zijn boodschap voor de mensen in het veld. Het is de eerste keer dat Lie sen dit doet. „Omdat ik mensen wil bemoedigen, omdat ik geloof in nieuw elan." Eigenlijk, betoogt hij, is het sim pel. „Mensen moeten dagelijks aan hun geloof werken, de band met God aanhalen en daar duidelijk voor uitkomen. Ook met elkaar, als er geen priester, diaken of pasto raal werker in de buurt is. Het ge loof is geen doos met trucs voor moeilijke momenten. We ademen allemaal dezelfde lucht. En we moeten ons meer bekommeren om die ander die het slechter heeft dan wij. Kijk naar vluchtelingen. We hebben van alles geregeld en afgesproken. Maar als ze hier een maal zijn, kijken wij dan nog naar die mensen? Gaan we naar ze toe, doen we iets met ze?" Liesen roemt een parochie die voor daklozen schoenen regelde. „Dat lijkt simpel. Maar die mensen lopen nu eenmaal veel en die schoenen zijn niet zomaar gere geld. Door elkaar te helpen en door eenvoudige bijeenkomsten kan een nieuw klimaat van geloof, hoop en liefde ontstaan. Meer dan een groot kerkgebouw of een grote organisatie zal dit het kenmerk zijn van de geloofsgemeenschap in de toekomst." Hij kijkt stiekem op zijn klokje, zegt desgevraagd dat een andere afspraak wacht. Het is carnaval, maar de bisschop gaat met een groepje statushouders een lang weekend naar Sittard. „Wat we daar gaan doen? Nou, we gaan alsof we één gezin zijn. Eten en drinken samen, doen iets gezelligs, praten over ons leven met God, vieren liturgie. Maar dat hoeft niet in de krant, dat doe je gewoon." Uitvaart Kerkgangers Aantal parochies Aantal kerkgebouwen zaterdag 4 maart 2017 GO - Jan Liesen, bisschop A „Ik kijk liever naar de inhoud. Waar willen we naartoe, hoe be leven we ons geloof. En dan zie ik in dit bisdom positieve din gen." FOTO'S RAMON MANG0LD/PIX4PR0FS infographic Richard Gesell -Thinkstock bron-CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49