Bidden voor de inzinking die maar niet komt 27 van twijfelgeval tot steunpilaar Elia twijfelgeval, nieuwe kansen voor Kuyt? De recente reeks succesvolle uit wedstrijden moet Ajax morgen in Groningen een comfortabel ge voel geven. Net als de honderd procent score na de winterstop. Toch is de druk elk weekeinde de zelfde: elke misstap kan het sei zoen verzieken, het verschil zijn tussen glorie en onrust. Maar als de trend van de laatste weken aan houdt, geven Ajax (uit bij FC Gro ningen) en Feyenoord (uit bij Sparta) ook nu geen kik. Floe staan de Ajacieden dan in de catacomben van de Euroborg? Bij de Amsterdammers zijn nog steeds dezelfde teksten te horen. Zo van: Feyenoord gaat nog wel wat punten verspelen. En: Feyen oord moet nog naar ons toe, hè. Lang heerste bij Ajax een onwrik baar zelfvertrouwen, passend bij het karakter van de club. Vanuit de gedachte: wij gaan nog genoeg winnen voor de titel. Achtervolgen De laatste twee seizoenen ein digde Ajax weliswaar als tweede achter PSV, maar het heeft nu met het dna van een andere tegenstre ver te maken. In Rotterdam ge looft men doorgaans pas écht in een titel als de Coolsingel daad werkelijk vol staat. Het is een grappige stelling: achtervolgen op Feyenoord is makkelijker dan ach tervolgen op PSV. Juist omdat die laatste club in de recente geschie denis zo prima met die positie bleek om te kunnen gaan. Inmiddels beginnen de vlaggen te draaien. Bij Feyenoord gaat het wel erg voorspoedig, zo merkt men ook in Amsterdam. De ver onderstelde inzinking laat wel erg lang op zich wachten, als die al komt. Het Rotterdamse senti ment van doemdenken is boven dien vooral diepgeworteld bij de achterban, niet bij de spelers. Dat ziet ook Sonny Silooy, die in twee verschillende periodes voor Ajax speelde, in jaren dat de club vaak superieur was aan de Rotter dammers. „Zoals Feyenoord vorig jaar na de winterstop instortte, was ongekend", zegt de oud-ver dediger. „Maar het is veel vaker ge beurd dat Feyenoord afhaakte als het er echt om ging. Daarom kun je altijd het gevoel hebben: zij houden het niet vol. In algemene zin is achtervolgen op Feyenoord zo bezien makkelijker dan op PSV. Maar juist dit jaar is Feyen oord gigantisch stabiel. Zij hebben ervoor gezorgd dat de druk inmid dels bij Ajax ligt." Antwoord Peter Bosz, trainer van de Amster dammers, heeft over het alge meen hetzelfde pasklare ant woord op vragen over de twee strijd tussen Feyenoord en Ajax. Bosz: „De wedstrijd op 2 april tus sen Ajax en Feyenoord. Dat is het enige waar wij invloed op hebben. Verder moeten wij elke week ons ding doen en winnen." Dat is natuurlijk zo. Maar tege lijk merk je dat het veel Ajacieden inmiddels vies tegenvalt dat Fey enoord nog steeds niet in de war is geraakt. Dat zit hem niet in let terlijke teksten van Ajax-spelers (ze passen wel op), maar wel in li chaamstaal. Al zal het échte ge moed van beide elftallen zich pas openbaren na de kraker in de Arena. Waarbij nog steeds een aanname geldt, die wordt gevoed door de historische verhoudin gen, en zegt dat de Amsterdam mers gaan winnen. Maar het lijkt niet zomaar een seizoen te worden. Feyenoord re kent voortdurend af met stereoty pen. Silooy: „Normaal is een thuisoverwinning op Feyenoord wel een zekerheidje. Nu niet." En dan, lachend: „In mijn tijd verloren we ook weieens, hoor. Bijvoorbeeld toen wij in 1987 in Athene net de Europacup 2 had den gewonnen. In het Olympisch Stadion won Feyenoord met 1-2. Maar toen waren wij nog dronken, denk ik." ^OPEl ENKELBLESSURE zaterdag 4 maart 2017 Wanhoop bij Davy Klaassen (m) en Hakim Ziyech. foto pim ras Feyenoord krijgt nog wel een inzinking, dacht men lang bij Ajax. Maar de Rotterdammers zijn bijna stoïcijns. Het heeft de titelstrijd een nieuwe, mentale draai gegeven. Daniël Dwarswaard Amsterdam niet verwacht' Jan-Arie van der Heijden rukt op na mens Feyenoord. „Ik heb een ontwikkeling doorgemaakt. Ja, ook dankzij Feyenoord." FOTO PRO SHOTS ROTTERDAM Feyen- oord-trainer Giovanni van Bronckhorst weet niet of hij mor gen in de derby met Sparta kan beschik ken over linkerspits Eljero Elia. De aanval ler liep zondag tegen PSV een enkelblessure op, trainde gisteren weer gedeeltelijk mee, maar de vraag is of hij klaar is voor Sparta uit. Rick Karsdorp, die tegen PSV een kuitblessure op liep, is wel weer beschik baar. „Over Elia moet ik nog een beslissing nemen. Hij heeft nog niet alles kunnen meedoen", zegt Van Bronckhorst. Of Dirk Kuyt door de onze kerheid rond Elia dan weer gewoon op een basisplaats kan rekenen, is natuurlijk de vraag. Van Bronckhorst sprak afgelopen week weer uitvoerig met zijn aanvoer der. Is Kuyt nu twaalfde man geworden in de Kuip? „We hebben geen twaalfde man", zegt Van Bronck horst. „Dus Dirk Kuyt is dat ook niet. Uiteindelijk was het tegen FC Groningen de eerste keer dat Dirk er niet in stond. Dat was moeilijk, de eerste keer is altijd las tig. Tegen PSV was het voor mij en Dirk alweer iets makkelijker, denk ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27