é.v* V Jan-Arie van der Heijden heeft zich ontwikkeld 26 Jan-Arie van der Heijden (29) en Feyenoord, het leek op een mislukt huwelijk. Maar de centrale verdediger knokte zich terug, is inmiddels een belangrijke kracht. En hij ruikt de landstitel. Morgen moet eerst Sparta worden verslagen. Column @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU Vroeger had je Frans Derks, in zijn kinky korte broekjes, met zijn geföhnde haar, huppelend over onze voetbalvelden als een drachtige hinde. Met Derks als scheidsrechter wist je: dat wordt weer lachen. Frans schold voetballers stijf als hij dat nodig achtte. Met het spelregelboekje nam hij het niet zo nauw, en al helemaal niet wanneer het Duitsers betrof, want aan zijn stervende vader beloofde hij plechtig dat er nooit een Duits voetbalelftal zou winnen onder zijn leiding. (Frans bleek een man van zijn woord. Duitsers konden de pleuris krijgen.) Hij liet zich ooit een haute couture-scheidsrech- terspak aanmeten door wijlen Frans Molenaar, met broekspijpjes tot net onder de ballen - en in 1986 redde hij ook nog NAC van de dood, maar dat is weer een ander verhaal. Dat Frans Derks een held was in zijn genre, lijdt geen twijfel. Maar nu is daar Bas Nijhuis, de Fransje Derks van onze tijd. Allebei verwoede zon nebanktijgers. Allebei zo ijdel als de huis pauw van Gerard Joling. Allebei pleit bezorgers van de scheidsrechter als ar tiest, als entertainer, als de stralende koning van het bal. Bas Nijhuis uit En schede gaat daarin nog ietsje verder dan Frans Derks ooit heeft ge daan. Maandagavond zat hij weer in het programma Voetbal Inside, kort na een boeiende verhandeling over pijpen. Binnenkort verschijnt er een boek van Nijhuis bij de gelijknamige uitgever - en in het bij behorende huisblad heeft hij ook nog een column. In ruil daarvoor steekt Derksen hem niet af en toe een veertje in zijn reet, maar elke week een com plete kip. Van Bas Nijhuis kun je dat hebben, want laten we eerlijk zijn: Bas heeft de scheidsrechter hoogst persoonlijk van zijn stoffige ambtenaren-imago verlost. Nijhuis is alles wat zijn baas Dick van Eg- mond niet is. Hij smeert hele Kruidvat-potten met gel in zijn haar. Hij komt vaker op televisie dan Mark Rutte in verkiezingstijd. Nijhuis reist elke week van voet balkantine naar voetbalkantine, schnabbelend en moppen tappend tot hij een ons weegt. In het veld lapt hij de spelregels zo overtuigend aan zijn laars dat het een stijl op zichzelf is gewor den. Nijhuis fluit door juist niet te fluiten. Monter steekt Bas steeds zijn beide armen schuin vooruit, 90 minuten lang, terwijl de ledematen in de rondte vliegen: doorspelen! weinige mensen die het durft zonder gêne: totaal onbescheiden zijn. Als je aan hem vraagt of hij zichzelf niet een tikkeltje popiejopie vindt, dan knikt hij driftig van ja, en in elk interview staat al tijd exact dezelfde quote: dat Bas vooral geen grijze muis wil zijn. Dat is glorieus gelukt. In een eredivisie vol jeugd en middelmaat is Bas Nijhuis de zeldzame rare snoeshaan die we zo nodig hebben. Een scheids rechter als een popster, met schijt aan de wereld bovendien. Bas Nijhuis, de Fransje Derks van onze tijd, heeft de scheidsrechter van zijn stoffige ambtenaren- imago verlost El Ahmadi verlengt opnieuw Legende Kopa overleden Het was hartje zomer in Nederland en op een foto zag je Jan- Arie van der Heijden (29) met een hamer op een autoband rammen. Op een andere sprintte de verdedi ger van Feyenoord terwijl een elastiek om zijn middel hem de andere kant op wilde laten gaan. Die zware fysieke inspannin gen vormden het antwoord van de centrale verdediger op de duidelijke woorden van tech nisch directeur Martin van Geel een paar weken eerder. Een ver trek van de linkspoot uit de Kuip? Onbespreekbaar. De se lectie van Feyenoord diende in tact te blijven. Van der Heijden besloot dus voor een terugkeer in de basiself te gaan knokken, maar deed dat niet alleen. Bij conditietrainer Errol Esajas, die bij Sport Perfor mance Centre Rijnmond al in tensief samenwerkte met onder anderen tennisster Kiki Bertens en verspringer Ignisous Gaisah, wilde hij zijn motoriek en snel heid verbeteren. Medicineballen, hordes, speedladders, weerstandsves- ten. Esajas en Van der Heijden haalden samen alles uit de kast om dat doel te verwezenlijken. Maar trainingen buiten de club om, was dat niet spelen met vuur? Stefan de Vrij klopte ooit aan bij privétrainer Hans Kroon en verloor prompt de aanvoer dersband bij Feyenoord. Investeren „Alles is afgekaart met de club, iedereen is van alles op de hoogte", haast Van der Heijden zich te zeggen. „Ik volg de trai ningen volledig in overleg met de technische en medische staf van Feyenoord, die juist toejui chen dat ik in mezelf investeer. Ik ben fysiek ook echt vooruit gegaan. Niet dat ik veel breder ben geworden, maar ik heb wel aan sprong- en duelkracht ge wonnen. Daarnaast ben ik snel ler, wendbaarder. Als je niet speelt, heb je tijd over. Die heb ik gebruikt om flink in mezelf te investeren." De internationals die in de grote competities spelen, bena drukken regelmatig dat er in Nederland harder getraind moet worden. Van der Heijden heeft dat uiteraard ook meegekregen. „Trainen om het trainen is on zin", zegt hij. „Maar je moet al les op honderd procent doen, passen en trapvormen op de training op de automatische pi loot maakt een voetballer niet beter. Ik denk dat je vooral pro gressie boekt als je alles onder de hoogst mogelijke weerstand doet." Bekertoernooi In april vierde Van der Heijden met zijn ploeg dat de KNVB-be- ker was veroverd. De verdediger gaf later eerlijk aan dat het niet echt als zijn prijs voelde, met maar twee optredens in het be kertoernooi. Mocht Feyenoord dit seizoen de titel grijpen, dan zal het gevoel anders zijn. Van der Heijden is immers een Het lijkt alsof de fans meedenken, door op straat bewust nog niet over de landstitel beginnen te praten steunpilaar geworden in de Kuip. „Dit had ik natuurlijk ook niet verwacht", legt hij uit. „Het is mooi dat meningen 180 graden zijn gedraaid. Ja, de mensen be ginnen op straat over Feyen oord. Het lijkt soms wel alsof ze meedenken, bewust liever nog niet over de landstitel beginnen. Dan gaat het puur over het ko mende duel, eigenlijk precies zoals wij het zelfbenaderen. Het is allemaal een stuk positiever dan vorig seizoen, maar het gaat ook een stuk beter natuurlijk." Van der Heijden greep zijn kans toen hij in augustus, hal verwege de derby met Excelsior, inviel voor Terence Kongolo. Hij is vervolgens nooit meer uit het elftal verdwenen. Vergeten wa ren de troosteloze maandag- avonden in het tweede elftal met nauwelijks een toeschou wer langs de lijn. „Dat was lastig, daar lieg ik niet over. Maar je hebt die wed strijden in het tweede elftal no dig om fysiek klaar te zijn voor een wedstrijd met het eerste. Alles is nu anders. Ik speel weer en het elftal wint. Dan is de sfeer rond de club uiteraard ook anders." Van der Heijden, die in Rotterdam woont, benadrukt dat de strijd nog lang niet 1 gestreden is. Ook tegen stadsgenoot Sparta morgen zal de koploper de druk weer voelen dat er gewonnen moet worden. „Tegen ADO zag je bijvoor beeld dat hun centrale spits Guyon Fernan dez onze mid denvelder Karim El Ahmadi af dekte. Dan weet je genoeg, je moet een muur omver krijgen. En op het onbe- sproeide kunstgras is het gewoon lastig om een tegenstander ka pot te spelen. Dat hoge S~~ tempo ontwikkelen we wel in de Kuip. Maar we hebben geduld, weten dat we altijd een doelpunt maken. Als het een keer niet loopt, zoals tegen ADO, ligt dat niet aan spanning die er nu bij komt kijken." Tegen PSV zagen we Van der Heijden ballen de tribunes in schieten, iets dat de bij Ajax op geleide speler vroeger zelden deed. „Als je vaak compact ver dedigt, zul je ook andere dingen moeten ontwikkelen om je staande te houden. Vroeger, als jeugdspeler, hadden de elftallen waarin ik speelde altijd de bal, we stonden zelden onder druk. Ik heb daarin een ontwikkeling doorgemaakt. Ja, ook dankzij Feyenoord. Maar dit elftal kan het allebei hoor. We zijn sterk in balbezit, maar we weten als ploeg ook wat ons te doen staat als we de bal niet hebben." zaterdag 4 maart 2017 Samen met Ivo Niehe is Bas Nijhuis een van de VOETBAL Karim El Ah madi blijft een jaar langer bij Feyenoord. De 32-jarige middenvelder staat nu tot medio 2019 onder con tract. El Ah madi, die vorig jaar ook al zijn con tract met een jaar verleng de, is bezig aan zijn ze vende sei zoen in de Kuip. Tussen door speelde hij twee jaar bij Aston Villa. VOETBAL De Franse oud-voetbal ler Raymond Kopa is giste ren op 85-ja- rige leeftijd overleden. De aanvaller won met Real Ma drid drie keer de Europa Cup I. Koppa won de Gou den Bal in 1958 en werd in hetzelfde jaar uitgeroe pen tot beste speler van het WK van 1958, waar hij met Frankrijk derde werd. 'Dit had ik zelf ook Mikos Gouka Rotterdam -Jan-Arie van der Heijden .•'.■O O fi. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26