Nieuw werk Caro Emerald Sheeran heeft tophits voor het uitkiezen rllLTUUR 25 lastig te kunnen geloven toen hij een jaar later voor het eerst in Nederland optrad. Voor de Amsterdamse Melk weg kampeerden toen al meisjes. Sheeran - groen vestje, sneakers en een bril met dikke glazen - zag het destijds aan met een mix van verba zing en trots. „Die meisjes hadden waarschijnlijk vorig jaar nog een poster van Justin Timberlake met ontbloot bovenlijf boven hun bed hangen. Nu hebben ze ongeveer het tegenovergestelde: mij," zei hij toen. En nu: „Ik ben nog steeds wel eens verbaasd, blijf voor mijn gevoel de underdog. Ik ben nu eenmaal niet 's werelds knapste man. Maar daarom zijn het ook mijn liedjes die op de ra dio komen. Ik ben geen filmsterren- type, maar gewoon een muzikant naar wie mensen graag luisteren. Het interesseert niemand echt hoe ik eruitzie." Hoe het kan dat hij toch uitgroeide tot een van de grootste popidolen op de planeet? Hij probeert het zichzelf niet af te vragen, zegt hij. „Wat heeft het voor zin te weten waarom het is gebeurd? Het belangrijkste is dat het is gebeurd. Er zijn geen trucs. De enige sleutel is je favoriete muziek maken en er heel hard voor werken." Om een platencontract te krijgen, heb ik echt alles aangepakt Die methode hanteert hij nu al veel langer dan de spotlights hem hebben gevangen. Met enige weemoed in zijn blik vertelt hij over de tijd vlak voor zijn doorbraak. „Toen werkte ik veel harder! Om een platencontract te krijgen, heb ik echt alles aange pakt. Ik deed vaak drie shows per dag, stond na afloop zelf m'n cd's te ver kopen en lobbyde verder de hele dag voor nieuwe optredens. Ik had het eeuwig kunnen volhouden, hoor. Ik was 18 jaar en verdiende 200 a 300 pond per week. Ongeveer hetzelfde als wat je in een pub als afwasser ver dient, maar ik deed wat ik het leukste ter wereld vind." Nu is alles anders, zegt hij zonder aarzelen. Hoewel hij tijdens zijn be zoek aan Amsterdam overal wordt gevolgd door een menigte opgewon den meisjes, is zijn leven juist min der stressvol geworden, vindt hij. Hij klaagt weieens over moeheid en het vele reizen, maar vindt zijn le ven alles bij elkaar een grote droom. Toch kent zijn succes ook keerzij den. Zo kondigde de advocaat van de erfgenamen van Marvin Gaye in augustus wegens plagiaat een rechtszaak aan tegen Sheeran. Hij zou zijn hitsong Thinking Out Loud hebben gebaseerd op Gayes Let's Get it On. Sheeran veert overeind in zijn stoel. „Daar heb ik nooit meer iets van vernomen. Ze hebben die zaak in de pers gebracht, maar de aan klacht is nooit ingediend. Nogal verwarrend, maar blijkbaar hoort het erbij als je succesvol bent ge worden." „Nee, ik was niet beledigd of ge schokt. Ik ken meer collega's die hiermee te maken kregen. Vraag maar aan Elton John. Het enige wat ik er tegen kan doen, is nog meer hits scoren. Om te laten zien dat ik heus zelf wel liedjes kan schrijven. En mijn rij met hits is vrij sterk: achttien keer in de top 10. Dus ik hoop dat mensen zich richten op die zeventien andere hits waarover nooit discussie is geweest." Ter gelegenheid van haar nieuwe tour komt er op 7 maart een EP van Caro Emerald uit. Op de Emerald Island EP staan zes nieuwe nummers, waaronder Never Ever, de nieuwe single Whatchugot en twee instrumen tale tracks. De muziek op de EP en tijdens de tour is geïnspireerd op de muziekstijl Exotica, die stamt uit de jaren vijftig en zestig en exo tische geluiden bevat. Volgende week begint de band in Nederland met de Emerald Island Tour. Op 28 maart steekt Emerald het Kanaal over voor de vierde en grootste tour in het Verenigd Koninkrijk tot nu toe. Caro en haar mannen geven 25 uitverkochte concerten, waaron der in de Royal Albert Hall en de Roundhouse in Londen. Voor 2018 staat er een groot optreden in eigen land in de planning. Op 9 november wordt AF AS Live in Amsterdam aangedaan. De kaartverkoop voor dit concert begint op 8 maart. Stemmen kan nog steeds. Ga naar pzc.nl/uitje zaterdag 4 maart 2017 Ed Sheeran af gelopen week bij de uitreiking van de BRIT Awards in Londen. IJOTO GARETH CATTER- MOLE/GETTY POP Ed Sheeran Vrijwel niemand voelt de huidige temperatuur van de hitparade zo goed aan als Ed Sheeran. Meer nog dan zijn eerste twee albums klinkt zijn derde, (spreek uit: Divide), als een verzameling hitsin gles. Drie liedjes Shape of You, Castle on the Hill en How Would You Feelhaal den al mondiale toppo sities, maar Sheeran heeft op Divide de top hits voor het uitkiezen: de vlotte hiphopflirts Eraser en New Man, de nét niet kleffe kaars lichtballade Perfect of popkraker Galway Girl met zijn licht kitsche rige Keltische riedeltje. Met 16 songs, die zich allemaal als een oor wurm in het hoofd van de luisteraar willen nes telen, is Divide wel een vrij inspannende luister ervaring. Desalniette min overheerst de be wondering voor de hit gevoeligheid. Goede popmuziek klinkt soms eenvoudig. Maar de zeldzaamheid van een prestatie als van Ed Sheeran toont hoe knap het beheersen van die eenvoud is. - Stefan Raatgever Ed Sheeran ^VJEKS Pffi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25