Zeeland zet in op onderhoud windpark 3 Interview met de lijsttrekker PZC en Omroep Zeeland 'nog 11 DAGEN gepolder is een gelopen race, Zeeland moet niet het Florida van Nederland worden ('dan heb je het over een enorme klimaatverande ring'), de kerncentrales in Doel moeten dicht en het Rijk mag niet terugkomen op de af spraken over een nieuwe marinierskazerne. Klaar als klontjes. Net zo helder is Buma over de voorstellen van Balkenende. „In een nieuw regeerakkoord moet 25 miljoen euro worden gereserveerd voor Zeeland." Geschuifel in het publiek. „Die is binnen", hoor je ze denken. Eens kijken of er meer in zit. Regelt Buma straks ook geld voor een TU? „Dat is meer een keuze die een nieuw kabinet samen met Zeeland moet maken." Vindt hij een TU niet nuttig? „Zolang er maar geen doctors in de lucht- en ruimtevaart worden opgeleid. Het gaat erom dat je mensen schoolt voor banen die hier zijn. Zo houd je Zeeland aantrekkelijk voor jongeren." Hoe zit het met de andere Zeeuwse wen sen? Buma belooft zich sterk te maken voor meer geld uit het provinciefonds. Maar een Ik ben tegen een vierde verdieping van de Westerschelde. Dan leggen we weer een ketting hoor harde toezegging blijft uit. „We trekken in ons programma 100 miljoen uit voor krimp- regio's. Daarvan profiteert Zeeland." Hoeveel wordt niet duidelijk. „Dat is be wust niet concreet", pareert Buma. „Het kan niet zo zijn dat Den Haag bepaalt hoe geld in krimpgebieden wordt besteed. Dat moet in samenspraak." Over de tol in de Wester- scheldetunnel is Buma wel helder als glas: die blijft. „Tol heffen is een weloverwogen keuze geweest. Afschaffen kost 500 miljoen. Dat heeft Zeeland niet. Het Rijk ook niet. Als je ziet hoe moeilijk het is om 25 miljoen voor Zeeland te krijgen, is dit een megabedrag." Oké, een snellere trein dan? „Het duurt langer om van Vlissingen naar Amsterdam te komen dan in de jaren '50. Dat zie ik in Friesland ook." Dus hulp uit Den Haag? „Zeeland moet ook zelf keuzes maken. Want een intercity slaat kleine stations over. Daar is Zeeland zelf niet over uit. En u vraagt mij dat op te lossen? Mooi is dat." Toeschietelijker is Buma over het schoonma ken van het terrein van het failliete Therm- phos. „Het Rijk moet Zeeland financieel hel pen. Dit kan Zeeland niet alleen." Geknik op de tribune. Gelijk doorpakken. Lapt het Rijk ook bij voor de kerncentrale? „Dat is een gezamenlijk probleem. Het gaat te ver om te zeggen dat het Rijk de centrale moet overnemen." Een ander heikel dossier dan: de Hedwige- polder. „Het was een foute keuze, maar hij is genomen. Het is niet realistisch dat we de discussie gaan overdoen." Maar wat als Antwerpen een vierde verdie ping van de Westerschelde wil? „Daar ben ik niet voor. Dan leggen we weer een ketting hoor." De oprichting van het bedrijf is een gezamenlijk initiatief van de HZ University of Applied Sciences, mbo-school Scalda, havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie. Aanjager van The Wind Techni cians is het expertisecentrum Delta Technology, een samenwerkings verband van de HZ en hogescholen in Rotterdam en Leeuwarden. Het bedrijfsleven doet ook mee. Part ners zijn uitzendbureaus Deinco, Havenwerk, Maintec, DesDetach, elektrotechnisch installatiebedrijf Istimewa en het Trainingscentrum in Vlissingen (brandveiligheid, ge vaarlijke stoffen). Ook uitkerings instantie UWV is aangehaakt. Voor de installatie van windmo lens en het onderhoud van wind- parken op zee zijn straks vele han den nodig. Zeeland hoopt dat hier een nieuwe onderhoudsbedrijfstak ontstaat. The Wind Technicians zal personeel gaan werven, selecteren en opleiden. Scalda wil studenten klaarstomen voor het nieuwe vak 'offshore-windmonteur'. De kaarten liggen gunstig. Nu al is Vlissingen dé offshorehaven voor wind op zee, maar dat betreft vooral op- en overslag van draag constructies voor windmolens en aanpassing van installatiesche pen. Vlissingen heeft een ander voordeel: de haven ligt dicht bij het toekomstige windpark Borssele. Bedrijf The Wind Technicians is een breed initiatief van Zeeuwse bedrijven Deel één en twee worden ge bouwd door Dong Energy en deel drie en vier door een consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mit- subishi/DGE. Allebei denken ze dat Zeeland goede papieren heeft om een onderhoudscluster op te bouwen. Mogelijk leidt dat tot tweehonderd nieuwe banen. En misschien nog wel iets meer. Borssele is slechts één van de vier enorme windparken die voor de kust worden gebouwd. Na Bors sele (2.062 Megawatt) volgen de parken Hollandse Kust (7.350 Mw), IJmuiden Ver (7.020 Mw) en Ten Noorden van de Waddeneilanden (1.200 Mw). Onderhoud daarvan kan ook vanuit Vlissingen gebeu ren of hier worden georganiseerd. Bedrijven in Vlissingen doen nu al werk voor windparken in Enge land. Ook het windpark Gemini ten noorden van Groningen is voor een deel vanuit Zeeland beleverd. Los van de offshore windenergie gaan HZ en Scalda samen met scholen in Leeuwarden en Gronin gen studenten opleiden voor de tienduizend banen die de ko mende jaren ontstaan in de sec tor. De HZ heeft daarbij de steun van het Rijk. De komende vijfjaar komt er mogelijk vanuit het top- consortium kennis en innovatie Wind op Zee 5 miljoen euro be schikbaar voor studierichtingen duurzame energie. Bedrijven en kennisinstellingen zullen ook 5 miljoen op tafel leggen. In Zeeland bestaat ook al een of ficieus platform Energy Port Zee land, dat wordt gedragen door de provincie, Scalda, HZ, Huis van de Techniek, Zeeuwind, Delta en Eneco. Ook zij venten Zeeland uit als de vestigingsplaat voor bedrij ven in de offshore-windenergie. zaterdag 4 maart 2017 miljoen voor Zeeland komen' Sybrand Buma. fotos ruben oreel Het gesprek met Sybrand Buma is maan dag tussen 12.30 en 13.00 uur te horen bij het radioprogramma De Zeeuwse Kamer van Omroep Zeeland. Vanaf 16.30 uur is hij te zien in het televisieprogramma Zeeland Kiest. Met het nieuwe bedrijf The Wind Technicians willen Zeeuwse be drijven, organisaties en overhe den inspelen op de vraag naar onderhoudspersoneel voor windparken op zee. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 133