EUWS 11 1 maart Elite - Het volk Vandaag Is de VS ons voorland? P W-aanhang blijft enthousiast «76^ rende economie en integratie. Dat zie je hier ook." Maar toch lijkt een omwenteling zoals die in de VS ver weg. Weliswaar ligt ook hier, net als daar, politiek cy nisme op de loer, in het bijzonder op het platteland. Maar tegelijkertijd is voor een grote meerderheid het glas nog altijd halfvol, of meer. Slechts 14 procent van de Nederlanders in het onderzoek 'Kiezen in Stad en Land' zegt teleurgesteld te zijn. Ruim een derde (35 procent) zegt echter hoopvol te zijn en 'nog eens een vijfde is gematigd optimistisch. Kanne denkt daarom dat de onvrede in ons land wordt overschat. Sentimenten Belangrijk is in hoeverre sentimen ten zich vertalen in stemgedrag. Kanne: „De verschillen tussen stad en platteland zijn hier minder groot dan in Amerika. Het stemgedrag wijkt daardoor ook veel minder af." Dat blijkt eveneens uit het onder zoek. Partijen als PW en CDA scoren relatief beter op het platteland, D66 en GroenLinks doen het iets beter in de stad, maar de verschillen zijn niet heel groot. Van een diepe kloof is geen sprake. Slechts één op de vijf Nederlanders zegt die scheidslijn wel te herkennen, 11 procent ergert zich eraan en maar 5 procent maakt zich er zorgen over. Bijna de helft van alle Nederlanders vindt dat landelijke politici niet goed weten wat er buiten de Randstad speelt. Dat leidt volgens Kanne tot chagrijn, maar niet tot een massale proteststem. De meeste Ne derlanders voelen zich bovendien niet behoren tot 'het volk' (31 pro cent) of'de elite (6 procent). Het overgrote merendeel van de kiezers heeft niets met die tegenstelling, blijkt uit het onderzoek. Oldenziel wijst nog op een ander, niet minder wezenlijk verschil: „De VS hebben echt een lange traditie van isolationisme. Eigenlijk al sinds het ontstaan van de republiek. Het sentiment dat de VS superieur is bo ven de rest van de wereld en het neerkijken op immigranten, zit er veel dieper in de samenleving dan hier. Terwijl Amerika nota bene een immigratieland is. Nederland is toch altijd een handelsnatie geweest met een open blik naar de rest van de we reld." Dus ja, er zijn wel degelijk scheids lijnen die door de samenleving lo pen, maar die zijn minder diep dan in Amerika. Waar er een schier onover brugbare kloof bestaat tussen de yuppen op Manhattan en de cowboys in Texas, is het verschil tussen de grachtengordelbewoner en de trotse Hakker minder groot. En dan is er nog ons kiesstelsel dat Wilders gedroomde omwenteling moeilijk maakt. Wij kennen een Een aanzienlijk deel van de Nederlanders is anti-migratie evenredige vertegenwoordiging, maar in het Amerikaanse districten stelsel heeft het platteland relatief meer in te brengen dan de grote ste den. Oldenziel: „Een stem van de in woner van Wyoming, de dunst be volkte staat daar, weegt zwaarder dan die van een inwoner van New York." Bovendien kennen wij niet het principe van the winner takes all. Wilders kan wel de grootste worden, maar daarmee heeft hij nog geen meerderheid. De impact is kleiner, omdat hij niet automatisch het pre mierschap binnenhaalt, laat staan zijn partijprogramma integraal kan uitvoeren. De kans dat Wilders gaat regeren, acht Kanne nihil, nu vrijwel alle andere partijen hebben uitge sloten met hem te regeren. Ook de grootste worden is nog een Veel zwevers Goed dat Trump president is hele kluif. De PW verliest iets ter rein in de peilingen, en de kiezers die nog zweven, nemen veelal een gema tigde positie in. De vijver van teleur- gestelden, waar Wilders in vist, heeft zijn keuze vaak al gemaakt. Omwenteling Dat neemt niet weg dat een omwen teling a la Trump zich ook nog later kan manifesteren. Door de versnip pering van het politieke landschap dreigt een lange formatie, met als mogelijke uitkomst een niet bijzon der stabiel kabinet dat voortijdig valt. Oldenziel: „Ook hier wordt er door politici op gehamerd dat het hele maal de verkeerde kant op gaat met ons land. Voor die boodschap is een voedingsbodem. We moeten de kracht van woorden niet onderschat ten. In Amerika is de werkloosheid de laatste jaren spectaculair gedaald, net als de criminaliteit. Maar Trump zei gewoon dat die cijfers niet klop ten en won de verkiezingen. Op so ciale media werd zijn boodschap aan- houdelijk herhaald. Kiezers zijn er echt gemanipuleerd met verkeerde cijfers. Net als in Engeland door de voorstanders van Brexit. In Neder land is het weliswaar niet zo erg. Maar bij het referendum over het Oekraïneverdrag zagen we wel dat hier iets soortgelijks gebeurde." TRUMP We spreken in Nederland een mi nimumloon af, en we spreken af dat bedrijven uit landen met een lager minimumloon in Nederland met ons mogen concurreren." Landelijk Ik leg hem voor dat vicepremier Asscher hier iets aan wil doen. Waarop Vincent een punt maakt dat ik heel vaak hoor: we hebben de macht over ons land voor een flink deel overgeheveld naar Euro pese instellingen waar Nederland slechts één is tussen velen. „Als het eenmaal zo is afgespro ken in de EU, krijg je dat niet meer veranderd. Dan zou je in heel Eu ropa Asschers moeten hebben. Maar de Poolse en de Bulgaarse minister gaan hier in Brussel echt niet mee akkoord." Anders gezegd: politiek krijgt in Europa nog steeds vorm op lande lijk niveau, terwijl de macht in middels op Europees niveau ligt. Hoe kun je dan als kiezer in één bepaald Europees land via je stem invloed uitoefenen op je eigen lot? Vincent twijfelt of de EU in zijn huidige vorm werkbaar is. Waar mee de volgende vraag is: waar kan Vincent heen met zijn stem? „De SP deelt misschien mijn ideeën over de EU, maar ik ben on dernemer. Ik denk niet dat je alles moet nivelleren. Mensen moeten zich kunnen onderscheiden." En dus is Vincent gefrustreerd. Over de EU en de gevestigde poli tieke partijen, maar net zo goed over de PW. „Onze Geert is zo ra dicaal. Dat is echt heel jammer. Hij staat er zo vierkant in. Pim For- tuyn bracht het nét even op een andere manier. Als Geert dat ook deed, was hij honderd keer gevaar lijker voor de bestaande partijen." Ik interview al bijna een kwart eeuw mensen, en onder nemers zijn een apart slag: pragmatisch. Niet lullen maar poetsen. Dit kwam naar voren toen Vincent over integratie begon. Hij sprak in 'wij-zij'-ter- men, maar kon daardoor juist recht doen aan alle partijen. Over immigranten zei hij: „Hun kinderen groeien op met het idee dat ze worden gediscrimi neerd. Als je dat gelooft, krijg je dat niet meer uit iemand. Hun pijn zie ik wel. Wij doen met integratie een hoop dingen niet goed. Maar zij doen ook een hoop niet goed." Hij zuchtte maar eens diep en zei toen iets oer-Hollands: „Ze blijven achter, voelen zich achtergesteld - ik snap echt waarom ze dat voelen. Maar integreer dan gewoon!" Byzantijnse Balkan rondreis Glacier- en Bernina Express €1055 zaterdag 4 maart 2017 - Peter Kanne, onderzoeker 40% 39- Totaal 30 Drie op de vier kiezers weten nog niet op welke partij ze gaan stemmen. Mensen die teleurgesteld zijn over Nederland, zijn minder vaak zwevend. Zwevers naar stemming: 20 Hoopvol Middel Teleur gesteld Twee op de vijf PVV'ers vinden het goed/heel goed dat Trump president is. Van (bijna) alle andere partijen zijn de aanhangers tussen november en februari negatiever geworden over Trump. 10 PVV VVD 50+ SP CDA D66 PvdA GL Totaal De eerste weken van Trump maken hem niet populair in Nederland. Vlak na de Ameri kaanse verkiezingen noemde 59 procent van de Nederlanders zijn winst een slechte ontwikke ling, nu oordeelt 72 procent ne gatief over Trump, blijkt uit een peiling van l&O Research. PVV-stemmers zijn nog steeds enthousiast. 39 procent dacht en denkt positief over Trump, al daalde het aandeel 'heel posi tief' iets. 23 procent van de PVV'ers noemt zijn president schap een slechte zaak, 34 pro cent vindt het goed noch slecht. GroenLinksers en D66'ers moe ten niets van Trump hebben. Toch speelt zijn presidentschap nauwelijks een rol bij de verkie zingen. Slechts 6 procent van de kiezers stelt dat dit meespeelt bij de stemkeuze. Onder PVV'ers is die invloed even groot. dat hij zo radicaal is' vanaf Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen 15-daagse busrondreis Unieke reis door 6 landen Incl. stadsgidsen in 6 steden Waardering van onze gasten: 8,7 10-daagse bus- en treinrondreis Incl. 2 spectaculaire treintochten Uitstekend beoordeelde hotels Waardering van onze gasten: 8,3 Reiscode: eehr304 Reiscode: eech303

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11