Onderneemster: ik ben de dupe van geldsmijtrel politie 9 Ik kan u verzekeren: we moeten Poetin afschrikken, voorkomen dat hij rare dingen doet GEPRINTE WAPENS schrikken, ontmoedigen om daarmee door te gaan. Poetin moet begrijpen dat we pal achter de Baltische landen staan, dat hij daar weg moet blijven. En dit is precies waarom we Trump en de Amerikanen nodig hebben. Ik ben voor meer Amerikaanse troepen in Europa, vooral om de kwetsbare Baltische staten te ondersteunen." „Dat vind ik echt van een andere orde. Die sancties zijn een strafmaat regel voor het schenden van het in ternationaal recht. Dat kun je niet onbestraft laten. Ik weet het, hij heeft inmiddels veel vrienden in Europa. Tot Le Pen en Wilders aan toe. Maar waarom zou je goedpraten wat er is gebeurd in Oekraïne, de annexatie van de Krim, dat vijanden van het Russische regime worden vergiftigd of anderszins vermoord?" „Daar ben ik niet optimistisch over, nee. In Rusland is Poetin bijzonder populair, en heeft hij ons nodig om in eigen land een vijandbeeld te creë ren. Daar komen we niet uit en dat is zorgwekkend. Maar daarom moeten we ook dicht bij de Amerikanen blij ven. We hebben ze nodig. Europa kan het helaas niet alleen." „Europa zit in een bijzonder moei lijke fase van zijn bestaan, ja. Daarom vind ik het ook zo jammer dat het hier in de Nederlandse verkiezings campagne nauwelijks over gaat. Als ik kijk naar migratie, klimaatveran dering, terrorisme: is er nou werke lijk iemand die denkt dat je zulke problemen in je eentje kunt oplos sen? Als er ooit een moment was dat Europa de handen ineen moest slaan, dan is het nu. De EU moet weer mili taire verantwoordelijkheid nemen, moet weer in zichzelf geloven." „Ik zie dat mensen hun terechte zor gen projecteren op de unie. Tegen de Nederlandse politici zeg ik: geef nou niet Brussel de schuld van alles waar je zelf ook verantwoordelijk voor bent, neem die zorgen van burgers serieus. Leg ze uit dat de unie nood zaak is om ons te wapenen tegen al die bedreigingen. En voorkom zo dat ze kiezen voor de rattenvangers van Hameien van de 21ste eeuw, die den ken het volk te kunnen mobiliseren, en afgeven op de zogenaamde Euro pese elite. Ik schaam me er niet voor om tot die elite te behoren, en dat moeten Nederlandse politici ook niet doen. Het volk bestaat niet. De boze burger bestaat niet. Want die meneer hier, die wil iets heel anders dan die mevrouw daar." Als hoogleraar internationale politiek aan de Universiteit Leiden heeft hij het er dagelijks over met zijn studen ten. „Daarom zit ik hier nog, op m'n 68ste: om die generatie die het bin nenkort voor het zeggen krijgt, te la ten weten in wat voor luxe we leven. Dat is mijn drive achter alles wat ik nog doe. Ik had ook in Brussel kun nen blijven, een beetje de voormalig secretaris-generaal uithangen, maar dat wilde ik niet. Ik vertel mijn stu denten: mijn generatie is de eerste die heeft geleefd zonder oorlog in Europa. Dat zijn we als normaal gaan beschouwen, maar dat is het niet. Het staat onder druk. Dat heet dan een belegen argument - maar het is het allerbelangrijkste in deze wereld. Dat vernis van beschaving, dat is een flinterdun laagje. Dat krab je er zo af." De Jong eiste gisteren tijdens een kort geding in Den Haag dat de po litie de complete rekening betaalt van enkele feesten rond de jaarwis seling 2015-2016. Giltay deed als voorzitter graag zaken met bevriende relaties. Als het feest al gaande was, gooide hij er vaak extra bestellingen bovenop, zegt De Jongs advocaat Vincent van der Velde. „Zo ging dat nou een maal met Giltay. Er werd later ook altijd betaald." Juist vanwege die forse uitgaven raakte Frank Giltay vorig jaar in op spraak. Een groot deel van het jaar lijkse budget van 1,6 miljoen euro ging op aan feestjes. Naar Giltay loopt inmiddels een strafrechtelijk onderzoek. Ondertussen zit Claudia de Jong met een onbetaalde rekening. „Bij de politie zit nu iemand anders die de extra bestellingen van Giltay nergens op papier ziet staan en dus zegt dat ze niet gedaan zijn", zegt Van der Velde. „Belachelijk, want die kosten zijn gewoon gemaakt: extra lunches, wijn, zangers, dat be twist eigenlijk niemand. Alleen moeten ze bij de politie zéker we ten dat er opdracht voor is gegeven. Dan moeten ze dus bij Frank Giltay zijn, hun eigen man. Die vertikken ze te bellen, nou, dan gaan wij hem oproepen als getuige en moet hij onder ede maar zeggen hoe het zit." De advocaat van de politie stelt dat de offertes en facturen van De Jong niet kloppen of nooit zijn ver zonden. Woordvoerder Suzanne van de Graaf van de politie vindt Die kosten zijn gewoon gemaakt: extra lunches, wijn, zangers het vreemd dat Van der Velde nu aandringt dat Giltay moet getuigen. „Wij hadden al eerder voorgesteld om Giltay onder ede te horen, dat wees ze toen af. De rechter doet over twee weken uitspraak, maar leek gisteren al ge neigd Frank Giltay te willen horen. Giltay en zijn advocaat willen geen commentaar geven. vrijdag 3 maart 2017 'Boe roepen naar Trump helpt niet, eb ikanen nodig' Intussen houden we vast aan de sancties tegen Rusland. Maken we niet dezelfde fout als in 2008? Is er een andere manier om de spanningen te verlichten? Al was het maar omdat Europa ho peloos verdeeld is over zo onge veer elk belangrijk onderwerp. Jaap de Hoop Scheffer: „Ik schaam me er niet voor om tot de zogenaamde Euro pese elite te behoren. Het volk bestaat niet. De boze burger be staat niet." FOTO MARTI JN BEEKMAN II Dan zal eerst de gemiddelde Ne derlander weer in de EU moeten geloven. Claudia de Jong uit Almere wil geld zien van de Nationale Poli tie. De onderneemster zegt nog 20.000 euro te krijgen voor meerdere feestjes die zij organi seerde voor de ondernemings raad van de politie. Haar pro bleem: ze deed zaken met Frank Giltay, de van corruptie ver dachte ex-voorzitter van de or. Victor Schildkamp Peter Winterman Den Haag —Vincent van der Velde, advocaat Sicen Sun uit Sidney bood online een wapen aan voor 1 mil joen Australische dollar (zo'n 725.000 euro). Een koper kwam er niet, maar de politie sloeg er wel op aan. Sun zou het nepwa- pen gemaakt hebben met een 3D-printer. In zijn appartement trof de politie meer nepwapens aan. Sun (27) zei de instructie voor het printen van internet te hebben gehaald, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9