8 Weg met Trump? We moeten juist toenadering tot hem zoeken, zegt voormalig Navo-baas Jaap de Hoop Schetter. „Een paar opvallende Amerikaanse aankopen, dat zou helpen." INTERVIEW JAAP DE HOOP SCHEFFER We hebben totaal gefaald in het nakomen van onze militaire afspraken Dat er vorige maand gedemonstreerd werd tegen Donald Trump, op het Haagse Malieveld, dat snapte hij nog wel. Maar dat de vicepremier van Ne derland tussen de spandoeken stond: onbegrijpelijk. „Boe roepen is geen beleid. Dat is het afreageren van frus tratie. Je moet in gesprek blijven, ook met mensen met wie je het mis schien niet eens bent. En met Trump moeten we niet alleen in gesprek gaan, we moeten hem laten zien dat we onze militaire afspraken eindelijk gaan nakomen, zoals hij vraagt. Want op dat punt heeft hij natuurlijk ge woon gelijk." Nog niet zo heel lang geleden had hij 24 uur per dag een helikopter tot zijn beschikking, en vloog hij van de ene wereldleider naar de andere. Nu komt voormalig secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer (68) op de fiets naar het universiteitsge bouw waar hij lesgeeft, en haalt hij zelf een papieren beker kof fie voor zijn bezoek. Leven in de luwte bevalt hem prima. „Maar soms kriebelt het na tuurlijk wel een beetje." Dus een gesprek over de spierballentaai van Trump, en Poetin, en hoe we daar als Europese Navo-landen mee om moeten gaan: graag. Want, zegt De Hoop Scheffer: nu het stof na Trumps verkiezing is neer gedaald, is het tijd voor toenadering. „Ik vind hem een onvoorspelbare man, die zichzelf belangrijker vindt dan het ambt. Maar we moeten voor komen dat hij over onze hoofden heen deals gaat sluiten met Poetin. Want dan zijn we als Europa uitge speeld. Dus we moeten hem laten zien: meneer Trump, we nemen u se rieus, en onze verplichtingen ook." „Trump komt in mei naar Brussel, om het nieuwe Navo-hoofdkwartier te openen. Laten we hem bijvoor beeld eens uitnodigen op een Brits vliegdekschip. Om te laten zien dat we defensie weer serieus nemen in Europa. Diplomatie is ook: sfeer creë ren, beeldvorming. Gezien zijn ka rakter denk ik dat zoiets kan helpen. Maar het allerbelangrijkste is na tuurlijk dat we als Europese Navo- landen weer gaan investeren in de fensie. We hebben jarenlang op de pof geleefd: terwijl we hier amper in vesteerden in defensie, mocht Ame rika alle conflicten oplossen. Dat Trump hier een punt van maakt, is volkomen terecht. We hebben totaal gefaald in het nakomen van onze ver plichtingen. We kunnen niet bij Amerika blijven aankloppen als het weer ergens op de wereld misgaat. Wat mij betreft verhogen we het de fensiebudget binnen vijfjaar van nu 1,16 procent van het bruto binnen lands product tot 2 procent." „Dat is moeilijk, want onderwijs is ook belangrijk, en zorg, en nog veel meer. Maar ik wil ambitieus zijn. Ik zou het ook goedvinden als we in die investeringen kiezen voor een paar heel zichtbare aankopen van Ameri kaans defensiematerieel, die opvallen in de VS. Koopt Amerikaanse waar, dat lijkt me een prima uitgangspunt. Niet uitsluitend, natuurlijk: als we weer miljarden in defensie gaan in vesteren, moeten Nederlandse be drijven daar ook van profiteren. Maar dit kan echt helpen. Om te laten zien aan de president: we nemen jou seri eus, én de Navo. Als ik zijn karakter goed lees, is Trump op zoek naar symbolische overwinningen. En daar kunnen we hem bij helpen. Daar zit een gemeenschappelijk belang." „Misschien zien sommigen het zo. Maar Trump spreekt zich inmiddels positiever uit. En hij heeft een paar verstandige mensen aangesteld, zoals defensieminister James Mattis, een redelijke man die ik goed ken. Ik ge loof ook niet in die warme band tus sen Poetin en Trump: ik denk dat de Russen nog liever de voorspelbare Clinton hadden gehad dan Trump, zeker nu hij over nucleaire wapens is begonnen. Het lijkt me cruciaal om nu toenadering te zoeken." „Nou, als dit iets is waar Trump te vreden mee is, dan is dat voor mij prima. Het belangrijkste is dat we een sfeer creëren waarin duidelijk wordt: wij nemen ons deel van de Navo seri eus, en we vragen van jullie, de Ame rikanen, om dat ook te blijven doen. En niet een deal te sluiten met Poe tin. Die ken ik toevallig vrij goed, en ik kan u verzekeren: we moeten hem afschrikken. Serieuze signalen afge ven, om te voorkomen dat Poetin meer rare dingen doet. Daar hebben we de Amerikanen voor nodig." Zo'n tien keer ontmoette De Hoop Scheffer de Russische president in de vijfjaar dat hij de Navo leidde. Een warme band werd het nooit: gesprek ken verliepen steevast moeizaam, be halve hooguit wanneer ze het even over hun beider labradors hadden. Dieptepunt: de top in Boekarest, in 2008, waar de Navo onder De Hoop Scheffers leiding noteerde dat Geor gië en Oekraïne Navo-lidstaten zou den worden. Poetin vatte het op als een oorlogsverklaring. „Daar zeg ik nu van: dat was niet my finest hour. En ook niet van de Navo. Achterafis dat een moment met grote gevolgen geweest. Maar het is natuurlijk geen rechtvaardiging voor alles wat Rusland sindsdien ge daan heeft. Poetin heeft een stuk Oe kraïne bezet, het internationaal recht geschonden. We moeten hem af- vrijdag 3 maart 2017 Peter Groenendijk Den Haag Hoe moeten we dat doen? Dat betekent voor Nederland 6 mil jard per jaar. Waar halen we dat vandaan? We hebben het over de man die de Navo achterhaald noemde. Belo nen we hem daar dan niet voor? Trump zal denken: zo, even blazen en Europa ligt aan mijn voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8