I Boekelman en Broersen gaan op medaillejacht in Belgrado voor een medaille 14 ZE Melissa Boekelman wil naar Tokio. Het EK is een eerste tussenstation. „Ik heb het idee dat het nu pas begonnen is voor mij." zv atuurlijk is Melissa Boekelman dit week einde van de partij op het EK indoor in Bel grado. Ze zou wel gek zijn om weg te blijven, net nu ze zich via de Olympische Spelen in Rio terug heeft geknokt aan front. „Ik heb het idee dat het nu pas be gonnen is voor mij", zegt de in Breda opgegroeide kogelstootser als de vele afzeggingen voor de Eu ropese titelstrijd ter sprake komen. „Ik begrijp heel goed dat Dafne (Schippers) het EK laat lopen. Zij wil straks goed zijn op het WK. Daarin moet ze investeren. Dafne heeft die status. Ik moet de mijne nog verdienen. Daarom laat ik nu geen grote toernooien lopen. Ik vind het daarnaast sowieso fijn dat ik voor Nederland grote wedstrij den mag gooien. Als ik met het na tionale team onderweg ben, dan ben ik in mijn sas. Dan voel ik me goed." Carnaval Inderdaad, als Boekelman zo kort voor het EK één ding uitstraalt, is het dat ze lekker in haar vel zit. „Ik ben gewoon een heel vrolijk per soon", reageert ze lachend. „Ik vind carnaval leuk, maar als ik daar niet bij kan zijn door mijn sport, dan maak ik mijn eigen feestje." Al was 2016 voor haar lang geen feestje, geeft ze toe. „Het was een heel lastig jaar omdat ik tot het einde toe bezig was om me te plaatsen voor Rio. Zonder (finan ciële) steun van de Atletiek Unie valt dat niet mee. Eigenlijk waren het daardoor vier lastige jaren. Je hebt een heel sterk karakter nodig om zo'n periode door te komen." Uiteindelijk haalde ze Rio, zij het op de valreep met een nieuw 7 persoonlijk record van 18.36. „Dat was in zekere zin wel een omme keer, al was het beter geweest als ik niet meerdere keren had moe ten pieken om Rio te halen. Als je je limiet op tijd haalt, kun je een traject ingaan dat ervoor zorgt dat je 200 procent bent op de dag dat je echt goed moet zijn. Nu heb ik de finale in Rio net niet gehaald. Dat was zuur, maar ik denk ook dat ik het daar goed gedaan heb." „Aan de andere kant is het wel zo dat ik me nu goed voel omdat ik de A-status weer terug heb dank zij Rio. Daardoor heb ik een hoop minder zorgen en heb ik me deze winter goed kunnen voorbereiden BELGRADO De Europese kampioenschappen indooratle- tiek worden dit weekeinde ge houden in Belgrado. Dafne Schippers en Sifan Hassan (twee jaar geleden nog succes vol op het EK in Praag) zijn niet van de partij. De West-Brabantse atletes Na- dine Broersen en Melissa Boe kelman komen (alleen) vandaag op de openingsdag in actie. op het seizoen. Ik kijk in principe vier jaar vooruit, maar weet ook dat ik moet blijven presteren om mijn A-status te behouden." Boekelman is 27 jaar. In Tokio dus 31. Wat zegt leeftijd haar? „Dat ik nu 27 jaar ben. Meer niet. Het is iets waar ik niet vanuit kan gaan. Je moet uitgaan van fitheid en be lastbaarheid. En van de wil om door te gaan. Kijk naar een hor denloper als Kim Collins. Op zijn 41ste is hij er nog steeds bij." Haar persoonlijk record staat op 18.36 meter. „Dat is dus een af stand is die verbeterd moet wor den. Indoor is mijn pr 18.02. Als ik daar aan kom bij het EK, geeft me dat een grote kans op een me daille. Die 18.36 geeft me ook wel een stukje trots. Vooral omdat ik ondanks alle strubbelingen toch kans heb gezien om mezelf vorig jaar te verbeteren. Maar pr's zijn er gewoon om gebroken te worden. Die 18.36 was mooi, maar ook weer niet de ultieme stoot." Abracadabra Hoe die er dan wel uitziet? „Ik denk dat ik dat een leek niet kan uitleggen. De techniek van het ko gelstoten is voor buitenstaanders abracadabra. Als ik bijvoorbeeld mijn rechtervoet ook maar ietsje verkeerd neerzet, scheelt dat al een halve meter. Ik geef soms clinics en dan zie je mensen denken: oh, er komt toch een hele hoop bij kij ken." Meer dan brute kracht alleen dus. Boekelman staat met haar 89 kilo niet bekend als een kolos van een krachtmens. „Het klopt dat ik het meer moet hebben van mijn Ik ben vrolijk en gek, hou van gezelligheid, ben sociaal en ook een beetje ijdel atletische vermogens, al kreeg ik wel steeds meer power in mijn lijf. Die moet ik leren omzetten in een verre worp. Ik ben een stuk sterker geworden, maar het is lastig om je techniek daarbij goed te krijgen." Is het niet gemakkelijker om meer dan 100 kilo te wegen? „Vanuit de kracht is het dan in derdaad makkelijker om dat ding weg te krijgen. Alleen, als bij mij mijn techniek echt helemaal klopt, vliegt hij wel een heel eind weg. Daarom zit er bij mij meer verschil in afstanden als ik wel of niet goed ben. Zo'n krachtmens is wat lang zamer, maar stoot vrij stabiel. Die hebben niet echt uitschieters." In 2020, bij de volgende Spelen, wil ze rond de negentig kilo we gen. „Dat gewicht heb je nodig. Massa is afstand. Qua persoon zal ik nooit veranderen. Ik ben vrolijk, ik ben gek, houd van gezelligheid, ben sociaal en ook een beetje ijdel. Ik vind het belangrijk om er goed uit te zien. Wat dat betreft ben ik geen typische kogelstootster." De vraag of de kolossen van de vorige eeuw ooit uit beeld zullen verdwijnen, ontlokt haar een veel betekenende lach. „Er worden er steeds meer gepakt, dus er komt inderdaad wel een nieuwe genera tie aan. Er komen steeds meer nor male vrouwen in het kogelstoten." Morgen, vrijdag, is de aftrap van een nieuwe olympische cyclus met het EK in Belgrado. Wat ver wacht Boekelman ervan? Medaille „Als ik door de kwalificatie kom, kan er in de finale een hoop ge beuren. Volgens mij sta ik dit jaar qua afstanden net in de top-8. Ter wijl ik dit seizoen nog niet heb la ten zien wat ik echt kan", stelt Boekelman. „Dan hebben we het dus weer over die kleine, techni sche dingetjes, waardoor de kogel zomaar een halve meter verder vliegt. Het zit erin, dat weet ik, maar ik moet hem dan wel goed raken. Ik wil op het EK graag voor een medaille gaan en dat is realis tisch als ik vrijdag op de top van mijn kunnen presteer." vrijdag 3 maart 2017 'Ik ben geen typische kogelstootser' Ad Pertijs Breda N Kogelstootster Melissa Boekelman komt morgen in actie op het EK in Belgrado, foto koen van weel/anp Programma Nadine Broersen (vijfkamp) Vrijdag 3 maart: 9.30 uur: 60 meter horden; 10.20 uur: hoogspringen; 13.15 uur: kogelstoten; 16.35 uur: ver springen; 18.55 uur: 800 meter. Programma Melissa Boekel man (kogelstoten) Vrijdag 3 maart: 10.50 uur: kwalificatie kogelsto ten; 17.35 uur: finale kogelstoten. - Melissa Boekelman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71