Populieren zorgen voor schade en overlast Adriaansens brengt laatste reis Breskens 43 in beeld 'Toen hij na de operatie weer terugkwam, was ik er gelijk voor hem' 7 ZorgSaam is een van de eerste ziekenhuizen waar mantelzorgers mee mogen helpen. Ze kunnen helpen eten geven, aankleden of er gewoon zijn voor iemand die bang is in een ziekenhuis. Hennie van Nieuwen- huize uit Burgh- Haamstede is een van de eersten die als mantelzorger in zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen actiefis geweest. Ze zorgt voor haar man Jaap, die in het Terneu- zense ziekenhuis aan zijn knie ge opereerd werd. Hennie's man Jaap heeft een ziekenhuistrauma. „Het is niet dat hij bang is voor naalden en bloedprikken. Het zijn echt nachtmerries." Hij heeft de nachtmerries overgehouden aan ziekenhuiservaringen in zijn jonge jeugd, toen hij vanwege po lio veel operaties heeft ondergaan. Jaap zag er kinderen overlijden. Nu krijgen kinderen begeleiding in het ziekenhuis, dat was toen niet het geval. De herinneringen blijven hem zijn leven lang bij. Alle 46 jaren die ze samen zijn, week zijn vrouw bij alle zieken huisopnames niet van zijn zijde. „Als ik maar bij hem ben. Dat doe je voor je maatje. Ik ga altijd in overleg met de arts en ga mee in de ambulance. Ik zie wel weer hoe ik thuiskom." Voorheen snapte men niet veel van een zieken huistrauma, merkte Hennie. Waarom wil je dan bij je man blij ven, werd haar gevraagd. Het kón wel maar het kostte Hennie moeite om het steeds weer uit te moeten leggen. Nu is bij ZorgSaam de rol van de mantelzorger vastgelegd en is hij of zij met een badge voor het personeel herkenbaar. „Dat kaartje vond ik minder want ik ben niet zo'n type van 'hallo, hier ben ik'." Maar verder is Hennie laaiend enthousiast over het ini tiatief. „Het is super geweest. Ik kan niet anders zeggen. Dat we dit gewoon samen hebben kun nen doen, dat is zo fijn. Ik kon ook op een bed in zijn kamer blijven overnachten." Veel van die zaken waren altijd al mogelijk. Je kon wel overnach ten, mee-eten was ook mogelijk, maar de mantelzorger was afhan kelijk van bereidwilligheid en be grip bij het personeel, omdat er niets officieel was vastgelegd. Het gaf sommige mensen daarom het gevoel in de weg te lopen. Zorg Saam heeft nu voor de mantelzor gers een tiental opklapbedden ex tra aangeschaft, zodat zij net als Hennie kunnen blijven slapen. De verpleegster op de afdeling begreep het probleem van het ziekenhuistrauma van Jaap direct. „Zij was echt geweldig. Zij zei 'dit Ik ben bij hem, dat doe je voor je maatje - Hennie van Nieuwenhuize, mantelzorger is zeker belangrijk, je moet er zijn voor je man.' Je werd echt geac cepteerd door het hele team. Zus ters zeiden ook dat ik hen werk uit handen nam." Zo hielp Hennie haar Jaap in zijn operatiejas en begeleidde hem tot bijna in de operatieka mer. „Ik was in de buurt. Hij kon me bereiken als het niet zou gaan. Toen hij na de operatie weer te rugkwam, was ik er gelijk voor hem. Zo'n verschil. Ik dacht echt, yes! Dit kan! Voorheen was het een beetje spitsroeden lopen of je er bij mocht zijn. Nu was het nor maal." Hennie grinnikt. „Jaap kon een ZorgSaam patiënt zijn en ik een zorgzaam mantelzorger." Veertig populieren die tussen Bres- kens en Schoondijke staan, ver dwijnen binnenkort. De bomen worden gerooid door de provincie omdat ze schade toebrengen aan het wegdek en voor overlast zorgen bij fietsers. De populieren staan langs de Rijksweg (N676). In de omgeving van de Kruisdijk staan de bomen erg dicht op het fietspad, waardoor de wortels het asfalt omhoog du wen. Voor fietsers is dat hinderlijk. De boomwortels zijn een terugke rend probleem en zorgden enkele jaren eerder ook al voor problemen. In 2013 werd daarom het fietspad opnieuw geasfalteerd, maar de dwarse wortels blijven hun weg naar boven zoeken. Een nieuwe laag asfalt heeft alleen zin als de bo men gerooid worden. Herbeplanting Het rooien gebeurt de komende weken, bewust buiten het broed- seizoen, en zorgt volgens de pro vincie nauwelijks voor hinder. Er is wel enige geluidsoverlast. Fietsers worden tijdens de werkzaamheden omgeleid via de parallelweg. Er worden veertig nieuwe populie ren terug geplant in de omgeving van de Kruisdijk, op een grotere af stand van het fietspad. De nieuwste documentairefilm van Noordzee Producties gaat over het heden en verleden van vissers dorp Breskens. „Vooral over de verbondenheid en de machteloos heid van de vissers", vertelt Adri aansens. De laatste reis die Jaap Albregtse met de Breskens 43 naar Kaapstad maakt, om de kotter weg te bren gen, loopt als een leidraad door de film. „Niet alles is even scherp, maar ik heb het bewust zo gelaten, het zijn oprechte beelden. Het gaat allemaal over de teloorgang van de visserij. Af en toe is het een emoti oneel document. Ik ben tevreden. Artistiek gezien, maar vooral als archief." Ook hoofdrolspeler Albregtse is blij met het resultaat: „Behalve de beelden van mijn reis naar Zuid- Afrika heeft Jeannice ook een stukje film van me gebruikt dat te zien was in de film 'Land van Ver andering'. Het gaat over een op name aan het zogenaamde 'einde van't hoofd' aan de haven van Breskens. Drie weken lang ben ik dagelijks op pad geweest totdat het licht optimaal was." De voorpremière vindt zondag t2 maart plaats in het Ledeltheater in Oostburg en is alleen voor ge nodigden. Daarna volgt een tweede vertoning om 16.00 uur die iedereen kan bezoeken. Een kaartje kost 7,50 euro. vrijdag 3 maart 2017 Mantelzorgers in het ziekenhuis Guido van der Heijden Terneuzen BRESKENS/SCHOONDIJKE Een emotioneel document dat ook tot de verbeelding spreekt voor mensen die Breskens niet kennen. De IJzendijkse cine- aste Jeannice Adriaansens ver wacht een groot draagvlak voor haar nieuwe film 'BR 43 - een dagboek'. Zondag 12 maart is de voorpremière. Wilma Valk Breskens Nu de rol van mantelzorger is vastgelegd, kan Hennie van Nieuwenhuize haar man Jaap in ZorgSaam helpen, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68