I Jswoningen werken nog steeds niet goed Orgelbouwer Nijsse uit Oud-Sabbinge viert jubileum 7 Orgelbouwer A. Nijsse Zn. in Oud- Sabbinge bestaat 70 jaar. De enige overgebleven orgelbouwer in Zeeland ziet zijn orderportefeuille steeds dikker worden. BH Het grote feest moet nog komen bij orgel bouwer Nijsse. Deze week bestond het bedrijf uit Oud-Sab binge 70 jaar. „Dat hebben we in kleine kring gevierd", vertelt ei genaar René Nijsse. „Woensdag was inderdaad de officiële datum. Maar we zijn momenteel bezig aan een orgel voor Valkenburg, bij Leiden. Dat hopen we dit najaar klaar te hebben en dan willen we er een echt feest van maken, com pleet met open dag. Nu is er ook niet zoveel bijzonders te zien." Redenen om te feesten heeft de orgelmaker volop. Al 70 jaar bouwt en restaureert het bedrijf orgels door het hele land en zelfs daar buiten. Over werk heeft Nijsse dan ook niet te klagen. De portefeuille wordt steeds dikker. „Ik ben in 1980 in het bedrijf van mijn vader gekomen. Toen hadden we 35 or gels in de onderhoudsportefeuille. Intussen zijn dat er al 450, we zijn enorm gegroeid." De vader van René, Adriaan, is in een schuurtje achter het huis be gonnen, in 1947. „Dat was toen nog op de Ring nummer 23. Na de wa tersnoodramp heeft ie Ring 28 en 29 gekocht. Daar is hij toen orgels gaan maken. Sinds dertien jaar zit ten we op Ring 6, dus we hebben altijd in de Ring gezeten. Maar ja, het leven is hier goed, dus waarom zou je weggaan?" In 1991 stapte vader en oprichter Adriaan Nijsse uit het bedrijf. Zoon René nam de zaak over. „Nu werken we hier met z'n tweeën. Sjaak Moerenhout werkt altijd in de werkplaats. Hij doet vooral het meubelwerk en ik ben veel op pad." Voor zijn werk als bouwer en restaurateur van orgels is het han dig dat René zelf ook aardig over weg kan op een kerkorgel. „Ik speel orgel in Goes, Kloetinge en Wol- phaartsdijk. Da's wel handig, want als er mensen komen kan je iets la ten horen. En bij het stemmen speel ik zelf ook altijd nog even als ik klaar ben. Soms kom je dan nog iets tegen dat anders moet. Dus het is heel belangrijk dat je zelf kan spelen." Ik speel orgel in Goes, Kloetinge en Wolphaartsdijk. Da's wel handig, want als er mensen komen kan je iets laten horen Nu is orgelbouwer Nijsse ten slotte als enige overgebleven in de provincie. Het bedrijf uit Oud- Sabbinge heeft inmiddels een naam tot ver over de landsgrenzen. „We krijgen er elk jaar nieuwe klanten bij. Vorig jaar hebben we een orgel in Duitsland gerestau reerd en dit jaar moeten we er één in België gaan restaureren." Hoe heeft de Zeeuwse orgelbou wer dat voor elkaar gekregen? „Wij proberen groot te worden door ge woon te blijven. Daar kom je uit eindelijk toch het verst mee." GOES Woningcorporatie RWS hoopt dat de problemen met de ijsbufferwoningen in Goes-West binnenkort definitief zijn opge lost. De woningcorporatie heeft per direct de samenwerking met installatieservicebedrijf Stewi- tech opgezegd en draagt de her stelwerkzaamheden over aan Comfort Partners. De ijsbufferwoningen zijn on derdeel van het Ijs van Colum bus, een project van RWS. De huizen staan aan de Witte de Withstraat en de Abel Tasman straat in Goes-West en zijn sinds december 2015 bewoond. Stewitech verzorgde de instal latie van de ijswoningen, die op een bijzondere manier ver warmd worden. Onder iedere woning zit een grote bak met wa ter. Een warmtepomp onttrekt hier warmte uit waardoor het water in ijs verandert. De energie die vrijkomt wordt gebruikt om de woning te verwarmen. Zon neluchtcollectoren verwarmen het bevroren water weer in de zo mer. In oktober vorig jaar bleek het systeem niet naar behoren te werken. De temperatuur in de huizen was soms te hoog en de koeling werkte in de zomer niet overal. RWS compenseerde de energierekeningen van de huur ders, die door de problemen te hoog uitvielen. Nu blijkt dat ook de herstel werkzaamheden eind vorig jaar niet goed zijn uitgevoerd. Om nog meer overlast voor de huur ders te voorkomen, heeft RWS ervoor gekozen om met een an dere installateur in zee te gaan. Comfort Partners moet ervoor gaan zorgen dat het systeem snel optimaal werkt. www.tmcwoonwinkels.nl Maakt wonen leuker vrijdag 3 maart 2017 Bekend tot over de landsgrenzen Willem Adriaansens Oud-Sabbinge -René Nijsse, eigenaar TMC KRUININGEN - DE MOOISTE WOONWINKEL ZANDWEG 1B - (0113) 38 26 26 Sjaak Moerenhout werkt in de werkplaats van de firma Nijsse en Zn. aan het orgel dat voor Valkenburg bestemd is. fotomechteldjansen Musterring

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61