'Minister Roemer' gaat zijn loon afdragen aan de SP 5 Het voorstel hoort bij plannen om de afdrachtregeling aan te passen. De SP vindt dat raadsleden, wet houders en Kamerleden niet veel meer hoeven te verdienen dan het volk dat zij vertegenwoordigen. Dat moet ook voor ministers en staats secretarissen gelden als de SP in het kabinet komt, adviseert een interne commissie die de afdrachtregeling heeft geëvalueerd. Met het oog op de komende formatie en de regeer- ambities moet het partijbestuur hiervoor 'zo spoedig mogelijk' een voorstel op tafel leggen. „We zijn niet opgericht om in de oppositie te blijven. We willen aan de knoppen zitten en daar is dit de voorberei ding van", aldus een vooraan staande SP'er. Het salaris van de minister-presi dent en de ministers is nu 157.000 euro, inclusief vakantiegeld en ein dejaarsuitkering. Een staatssecreta ris verdient 147.000. Daarnaast heb ben bewindspersonen recht op on kostenvergoedingen en een aantal voorzieningen, zoals een auto met chauffeur. Voor raadsleden wordt de afdracht regeling versoepeld: raadsleden van de SP moeten, behalve in de aller grootste steden, nu 75 procent van hun beloning afstaan aan de partij. Het regende de afgelopen jaren klachten over de werkdruk in gro tere gemeenten (meer dan 150.000 inwoners). Dus wordt daar de af dracht verlaagd naar 65 procent. Dat betekent dat een raadslid van de 23.184 euro die hij per jaar krijgt, straks bruto 8.114 euro overhoudt. Ook krijgen raadsleden nog een te gemoetkoming in de ziektekosten verzekering en onkosten- en verga dervergoedingen. Gulzigheid De opmerkelijkste aanpassing komt van het dagelijks bestuur zelf: tientallen bestuurders in het land en de vijftien Kamerleden dragen momenteel een fors deel van hun salaris af, maar de fiscus ziet dat als een gift. Dat levert een fiks belas tingvoordeel op, dat ook de partij kas instroomt. Deze gulzigheid vanuit de SP heeft intern tot ver hitte discussies geleid, dus wordt afscheid genomen van de afdracht van het belastingvoordeel. Volgens een ingewijde scheelt dit jaarlijks voor de SP zo'n 5.000 euro per Ka merlid of bestuurder. De partij zal er niet door in de problemen komen, want ze heeft miljoenen op de bank. De afdracht regeling brengt flink wat in het laatje: 5,2 miljoen euro in 2015, vol gens de laatste jaarrekening. Partijvoorzitter Ron Meyer meldt in een reactie op de gelekte stuk ken: „Voordat het partijbestuur er over gesproken heeft, is het echt onzinnig om er al iets over te zeg gen." Vanavond vindt hierover het eerste overleg plaats. vrijdag 3 maart 2017 Moeder Roeland Franck Utrecht De Nijkerkse Camilla Em- maneel heeft in het Utrechts Diakonessenhuis na een keizersnede letter lijk zelf haar dochter Jula op de wereld gezet. Een pri meur voor het ziekenhuis en voor zover bekend ook voor Nederland. Met het zelf halen van haar kind uit haar baarmoeder ging een grote wens van de ouders Camilla en Coen Bood in vervulling. Normaal gesproken haalt de gynaco- loog de baby eruit om die na een korte controle pas aan de moeder te geven. Volgens gynaecoloog Koen Deurloo is de nieuwe werk wijze voor de hand liggend in de trend waarbij ouders ook na een keizersnede een steeds directer contact met hun kindje wordt gegund. „Een logische stap: waarom zouden een gynaecoloog en een kinderarts eerst aan het kind moeten zitten?" In dit geval had de moeder er na een eerdere ervaring zelf om gevraagd. „Daar hebben we graag gehoor aangegeven", zegt Deurloo. Hij noemt het een bijzonder mooie ervaring, ook voor het operatieteam dat even stilviel, nadat de moeder de baby geheel volgens plan aan haar borst sloot. „We hadden geoefend en alles verliep goed. Het kind liet meteen luid en duidelijk van zich horen." De bijzondere bevalling ver eiste de nodige voorberei ding. „Het was lastig omdat er in Nederland zover ik weet geen ervaring mee is. We hebben studies uit het buitenland geraadpleegd en een plan gemaakt. Van belang was hoe we de steri liteit konden handhaven, hetgeen een uitdaging is als moeder met haar handen in het operatiegebied komt." haalt zelf baby uit buik Alle SP-bewindspersonen moe ten straks een fiks deel van hun salaris afdragen aan de partij kas, mocht de SP gaan meere- geren in het volgende kabinet. Dat staat in vertrouwelijke stuk ken die deze krant heeft. Hier mee tonen de socialisten hun ambitie om te regeren. Edwin van der Aa Den Haag taai Dit is het salaris van de pre mier en ministers. SP'ers nemen genoegen met veel minder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5