Geen dijk tegen wateroverlast Bath 3 mmm de door de mol gegraven gangen bloot te leggen. In de gangen steekt hij een klem en bedekt die met aarde. Als een mol met zijn kop in de klem komt, springt een veer en wordt met kracht een pin door de mol gedreven en zijn nek gebroken. Na drie weken staat de teller op zo'n vijftig mollen. Schapen Klemmen, stokken en dode mol len gaan in een emmer. Na elk dijkvak wordt het materiaal geteld om na te gaan dat geen klem is ver geten. Boone: „Op dijkvakken waar schapen lopen is het weieens zoeken. De schapen vinden het leuk om de stokjes uit de grond te trekken." 12 METER PER UUR Overtollig oppervlaktewater uit de oostelijke polders op Zuid-Beve land en een deel van de Brabantse Wal wordt nu via de 'sifon' bij de spuikom Bath afgevoerd naar de Westerschelde. De sifon loopt als een zwanenhals onder het Schelde- Rijnkanaal en het Bathse spuika- naal door. Extra maatregelen zijn nodig om het Volkerak-Zoommeer in te kun nen inzetten als tijdelijke waterber ging. Dat gebeurt in het uitzonder lijke geval dat er sprake is van een zwarte noordwesterstorm met stormvloed, terwijl de grote rivie ren grote hoeveelheden smelt- en regenwater moeten afvoeren. Overstromingen Om overstromingen elders tegen te gaan, wordt het rivierwater tijdelijk opgeslagen in het Volkerak-Zoom- meer. Daardoor loopt mogelijk het Bathse spuikanaal over. Dat water stroomt dan via de sifon de Beve- landse en Brabantse polders in. Dat kan worden voorkomen door een dijk rond de sifon te bouwen. Een alternatief is het dichtzetten van de sifon met een afsluiter. Waterschap Scheldestromen heeft een sterke voorkeur voor het omdijken van de sifon. Dat wordt De mogelijke extra schade die ontstaat wordt nu afgewenteld op de streek wel een kostbare zaak, is nu uit on derzoek gebleken. De investering kan oplopen tot 1,4 miljoen euro. Daar komen de kosten voor beheer en onderhoud nog bovenop. Het onderzoek wijst ook uit dat het afsluiten van de sifon niet tot heel veel extra schade en overlast zal leiden. Naar verwachting loopt 25,5 hectare poldergebied onder water, r,3 hectare meer dan onder iets minder extreme omstandighe den. De extra schade wordt ge raamd op maximaal 139.000 euro. Minister De kans dat het Volkerak-Zoom- meer als extra waterberging moet worden ingezet is slechts één keer in de 1430 jaar. Minister Melanie Schultz laat Scheldestromen dan ook weten dat zij het 'maatschappe lijk niet verantwoord' vindt om te investeren in een dijk rond de sifon. Het tijdelijk dichtzetten ervan vol staat. De gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht en waterschap Bra bantse Delta kunnen zich daarin vinden. Waterschap Scheldestromen heeft daar mee moeite mee. „Met het besluit van de minister is een lastige situatie ontstaan", schrijft het dagelijks bestuur. „Inhoudelijk lijkt er niet veel af te dingen op de conclusie van de mi nister dat de kosten voor omdijking niet in verhouding staan tot de mo gelijke extra schade die met een kans van 1 maal in de 1430 jaar zou kunnen optreden. Maar van de an dere kant wordt de mogelijke extra schade die ontstaat nu afgewenteld op de streek." Wie schade lijdt, kan die claimen bij de minister. In welke mate zij die vergoedt, is echter onduidelijk. vrijdag 3 maart 2017 molt het dijktalud ID -- *- >M-t' ~<$irX iyWlimM Piet Windhorst (I) en Maarten Boone zijn buiten Waarde aan de voet van de Westerscheldedijk op mollenjacht. FOTO'S MECHTELD JANSEN In blootgelegde onderaardse gangen worden klemmen geplaatst. Als een mol met zijn kop in de klem komt, springt een veer en wordt met kracht een pin door de mol gedreven en zijn nek gebroken. De mol (Talpa Europea) is op zich een nuttig dier. Hij eet in secten, maar regenwormen zijn z'n favoriete kostje. Maar met zijn gegraaf en het op werpen van hopen aarde ver oorzaakt de mol schade aan grasland en gazons. Een mol kan per uur meer dan 12 meter gang graven. Een mol heeft een territorium van zo'n 400 vierkante meter. Elke mol heeft zijn eigen gangenstelsel, zowel vlak onder het opper vlakte (riffen) als diepere in de grond. Gangen hebben een doorsnee van 5 tot 7 centime ter en kunnen tot 200 meter lang zijn. De afzonderlijke gan- gelstelsel kunnen met elkaar verbonden zijn. Mollen komen alleen bij elkaar om te paren. Het zijn solitair le vende dieren die hun eigen ter ritorium fel verdedigen. Onder de grond hebben ze geen vij anden. Een mol is tussen de 12,5 en 16,5 centimeter lang en weegt tussen de 90 en 120 gram. Een mol wordt gemiddeld drie jaar oud. Hun zachte pels werd vroeger gebruikt bij het maken van kleding (als kraag of mof) en handtassen. Bij extreem weer gaat de afwa tering van de oostelijke polders op Zuid-Beveland dicht. De (mi nieme) kans op extra schade doordat polders onder water lopen, wordt voor lief genomen. Waterschap Scheldestromen worstelt met de kwestie. Rolf Bosboom Bath - Bestuur Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54