L Jean schaamt zich rot en ziet op tegen de komende shows 1 2! 3 4 5 6 4 ZANGTALENT OOK VLUCHT UIT SYRIË LIJKT NIET WAARGEBEURD 'I Zangtalent Jean uit 'The Voice Kids' ging tot begin vorig jaar gewoon in de Libanese hoofdstad Beiroet naar school. Juf Nellie van het Khanamarian College herinnert zich Jean nog goed. Daarmee lijkt het hele vluchtverhaal onderuitgehaald. F jean Gharibian (13) kreeg met zijn optreden vorige week vrijdag in The Voice Kids Nederland stil, met zijn stem én met zijn verhaal. Hij was gevlucht uit Syrië, zijn vader was dood, zijn huis verwoest en naar school gaan was te gevaarlijk. Nu blijkt dat niet alleen zijn vader leeft, maar ook dat hij in Libanon - en dus niet in Syrië -naar school ging. Moeder Sevan Tavik Mada- rian woonde met haar kinderen Jean en Patil in een buitenwijk van de hoofdstad Beiroet. Sevan en va der Mher Sarkissian zijn ruim vier jaar uit elkaar. Sarkissian leeft al geruime tijd met een andere vrouw in Armenië. Opgewekt Jean en Patil gingen naar het Sou- ren Khanamarian College, een christelijk-Armeense school. Juf Nelly vertelt dat ze zich de kinde ren goed herinnert. Aanvankelijk klinkt ze opgewekt. Ze heeft Jean zien en horen zingen in The Voice Kids, via YouTube. Ze is blij voor hem en is van plan een cd ervan te maken met andere plaatjes van de jongen en zijn zus Patil. Muziek speelt een belangrijke rol op school. Ze vertelt dat ze Jean altijd heeft uitgedaagd om te spelen, bij voorbeeld op schoolavonden. De school herkende zijn talent als hij de gitaar pakte en erbij zong. Weggaan Ergens in het eerste kwartaal van 2016 vertelde moeder Sevan Nelly dat ze zouden weggaan, al zei ze niet waarheen. Van een echt af scheid is het niet gekomen. Nelly herinnert zich dat de moeder, Jean en Patil de school hebben bedankt. De school heeft niet meegekre gen dat er een schaduw over het mooie muziekverhaal is gekomen t De kinderen huilden op school herhaaldelijk uit van de confrontaties thuis, weet juf Nellie te vertellen over Jean en diens zus Patil door de leugen over Jeans vader Mher Sarkissian. De vader meldde zich. „Ik ben niet dood", zei hij. Woensdag bevestigde de moeder dat ze het wist, maar verklaarde dat ze haar zoon had voorgehou den dat Sarkissian was omgeko men. Jean zou niet beter hebben geweten. Moeder en kinderen zijn niet voor de oorlog in Syrië, maar voor de oorlog in de familie gevlucht. Vader Mher Sarkissian zegt nu dat de kinderen in Nederland mogen blijven als ze daar gelukkig zijn. Maar een ander familielid in Liba non laat weten dat ze de kinderen 'terug willen'. Uit chatgesprekken tussen vader en zoon die in het be zit zijn van deze krant blijkt dat vader zeer dreigend kan zijn en dat Jean een hekel aan hem heeft. Ontdaan Juf Nelly vertelt dat ze op de hoogte was van de relatieproble men tussen vader en moeder. De kinderen huilden op school her haaldelijk uit van de confrontaties thuis. Ze durft niet te zeggen wie van de ouders schuld was. Haar herinnering is dat verwijten van de kinderen dan de één, dan de an der betroffen. Volgens de school betaalde niet vader, maar een broer van Sevan het schoolgeld. Ze is erg ontdaan over de situa tie van Jean en Patil nu en hoopt dat ze hulp krijgen van een psy choloog. Ze zegt dat ze toch maar geen cd gaat maken voor de klas. Wel overweegt ze er een gesprek met de leerlingen over. RTL, COA en de vrouw die eer der het woord voerde voor de moeder, willen niet inhoudelijk reageren. De jongen zelf noch zijn moeder wil met de media praten, aldus Aya Selman. Ze is als vrijwilliger actief voor vluchtelingen in Al- mere en werd na de publicatie in deze krant aangeklampt door de geschrokken moeder om als woordvoerder op te treden. Jean durft voorlopig niet meer op tv te komen, hij schaamt zich dood, weet Selman. De tiener is volgens haar 'kapot, verdrietig en ge schokt'. Jean ziet op tegen de reeds opgenomen afleveringen van The Voice Kids die binnenkort op de televisie komen. Volgens Selman spreekt Jean vol doende Nederlands om de te neur van sommige reacties te snappen. Daarbij ook beledi gende tweets en mails over mos lims, terwijl het hier gaat om een Armeense, christelijke familie. Het is te pijnlijk om te zien en te horen wat hij aan negativiteit over zich heen krijgt, terwijl hij er niks mee te maken heeft, al dus Selman. Jean was superblij na The Voice Kids omdat de deu ren voor hem opengingen. Een nieuwe toekomst, iedereen was gek op hem. En nu zijn voor zijn Het is te pijnlijk wat hij aan negativiteit over zich heen krijgt, terwijl hij er niks mee te maken heeft gevoel alle deuren weer gesloten. De aangeslagen jongen krijgt volgens haar goede begeleiding van Vluchtelingenwerk Neder land en van het COA. Misschien dat hij later zelf zijn verhaal wil doen. Er komt veel samen. De kijkers van The Voice Kids en de jury raakten ontroerd door Jeans zang en nog meer door zijn verhaal. Met in het achterhoofd de el lende van de oorlog in Syrië en het weinig benijdenswaardige lot van vluchtelingen gunde half Nederland hem zijn levens vreugde en blijdschap. Nu blijkt diezelfde tiener het lijdend voor werp in een keiharde vechtschei- ding van zijn ouders. Op zijn minst slordig productie werk. In een miljoenenshow waarin juist emoties kijkcijfers stuwen moet het meest dramati sche verhaal wel kloppen. Nu lijkt een door strikte contracten geketende feelgoodkandidaat te ontwaken in een nachtmerrie. Jan Kees Emmer, voormalig ad junct-hoofdredacteur van De Te- legraaf hekelde gisteren in het mediaforum van Radio 1 het 'goedkoop effectbejag' van The Voice Kids waardoor Jean 'voor de bus is geworpen'. Weinig nieuws. Op advies van de Immigratie en Naturalisatie dienst (IND) wil de omroep niet ingaan op 'speculaties over zijn achtergrond, in het belang van Jean en zijn familie'. IND bege leidt de asielaanvraag. COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers) is verantwoordelijk voor de woonbegeleiding en RTL/Talpa begeleidt Jean met be trekking tot The Voice Kids, aldus de producent. Zeker niet. De jongen kan mooi zingen. Hij is dertien, heeft nog een heel leven voor zich, spreekt Armeens, Arabisch en steeds be ter Nederlands. Jean hééft talent. En iedereen gaat natuurlijk kij ken, mocht hij straks de finale halen. vrijdag 3 maart 2017 Jean (r) met zijn moeder en oma. foto ben den ouden Jean zat gewoon in Libanon op school Frank Timmers Enschede De wereld van Jean Ghariban (13) is ingestort. Vorige week was half Nederland gek op hem omdat hij zo gevoelig zong bij The Voice Kids, nu wordt hij ver guisd omdat zijn net zo hartver scheurende levensverhaal ram melt. Zes vragen over een tie nertragedie in een harde wereld. De belangrijkste vraag. Hoe is het nu met Jean? Hoe ondergaat hij alle re acties in de sociale media - inclusief haatzaaierij tegen moslims en vluchtelingen? —Aya Selman Waarom zoveel contro verse over wat toch ook maar een talentenjacht is? Valt RTL/Talpa hier iets te verwijten? Wat zegt RTL/Talpa nu? Moeten we Jean maar beter vergeten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4