3 Bolletjes uit Nepal Iconen van The Big Apple Fris doekje, elke dag het weekend slapen we wel bij el kaar." De plannen om min of meer apart te gaan samenwonen en met name het aparte slapen, levert soms wel reacties op, zo vertelt Marjo. „Sommige collega's trekken een gek gezicht als ik zeg dat we apart slapen. Maar er zijn ook mensen die zeggen: wow, dat wil ik ook." Aan het eind van de zomer staat een groot feest gepland om Niko's vleugel in te wijden. Niko: „We zijn blij dat de bouw na carnaval eindelijk begint, want liever vandaag dan mor gen zouden we zo wonen." Spiegelhuis Waar Marjo en Niko nu nog dromen van hun living together apart-situa- tie, leven Kees van der Hoeven en Jo- sette Keegstra al vijfjaar in die wer kelijkheid. Ze wonen sinds 2011 in hun 'spiegelhuis' en het bevalt ze nog beter dan we vooraf dachten. „Geen van ons heeft compromissen hoeven sluiten, terwijl we elkaar toch in de buurt hebben." Van der Hoeven (65) is architect. Het spiegelhuis, dat hij zelf bouwde, was ingediend als 'Gebouw van het jaar 2014' - het won uiteindelijk niet de prijs zelf, maar kreeg wel een eer volle vermelding. Josette Keegstra (66) is psycholoog en sinds kort ge pensioneerd. Ze hebben nu 27 jaar een relatie, waarbij Josette tot 7 jaar geleden in hartje Amsterdam woonde en Kees in een oude kantine op het voormalige Defensie-terrein in Wassenaar, hetzelfde terrein waar nu hun huis staat. Voor hun geza menlijk stulpje was het al gauw dui- Geen van ons heeft compromissen hoeven sluiten, en we hebben elkaar toch in de buurt delijk dat het voor ieder een eigen ge deelte moest bevatten. Josette: „We leerden elkaar kennen toen we alle bei in de veertig waren. Dan heb je een heel eigen manier van leven op gebouwd, inclusief inrichting, cul tuur en je eigen tv-programma's. Die vrijheid wilden we niet opgeven." Vanuit die behoefte ontstond hun gespiegelde huis, waar ze allebei hun eigen entree, woonkamer, studeerka mer en badkamer (zij met ligbad, hij met douche) hebben. Vanuit hun ei gen gedeelte komen ze elkaar tegen in de keuken of slaapkamer in het midden van het huis. Kees: „Ik voel me prettig bij 18 a 19 graden, zij bij 20 a 21 graden. Ik heb de hele dag de ra dio aanstaan, zij heeft het liever stil. En doordat we allebei ons eigen toilet hebben, kan ik gewoon de bril om hoog laten staan. Heerlijk!" Josette: „We begrijpen niet dat niet meer mensen dit doen. Alle vrouwen die hier binnenkomen met een: o, dat wil ik óók! Terwijl man nen zich vaak afvragen: is dat dan wel gezellig? Maar de wetenschap dat er iemand in huis rondloopt, vind ik al een gezellig idee. En als we allebei thuis zijn, lunchen we samen. Maar ik doe ook net zo gemakkelijk de deur weer dicht als ik even zonder af leiding wil werken." Vakantie Van een gezamenlijk maar toch apart leven, zijn Wilma Havermans (53) en Mohamad Yousif (50) juist minder WEL/NIET Wel doen Niet doen apart gaan wonen. Eerder woonden ze in een huis met drie verdiepingen: één gemeenschappelijke, één voor hem en één voor haar. Ook gingen ze apart van elkaar op vakantie. Nu is de aparte verdieping in hun nieuwe huis verworden tot ieder een aparte hobbykamer. „Het is minder extreem dan vroeger inderdaad", vertelt Wilma. „Ik weet eigenlijk niet waarom." De reden voor hun opgesplitste ka mers, is deels praktisch van aard. „Mohamad bespeelt veel instrumen ten; dan is het fijn als de deur even dicht kan. Maar deels is het ook om dat we allebei de behoefte voelen om een plek voor onszelf te hebben. Als ik in Mohamads kamer op de oude bank zit, ligt daar een verzameling af standsbedieningen tussen de kus sens. Daar zou ik normaal wat van zeggen, maar dit is zijn ruimte. Daar bemoei ik me niet mee." Dat Wilma en haar man zo elk hun leven leiden, daar is ze best trots op. „Ik zou het iedereen aanbevelen, maar je relatie moet het aankunnen. Er moet een basis zijn. Dat moest bij ons ook groeien, maar nu weet ik dat het goed zit. Dit is nu al 25 jaar het ge heim van onze relatie." vrijdag 3 maart 2017 Kees van der Hoeven Josette Keegstra en Kees van der Hoeven bij hun 'spiegelhuis'. FOTO'S DESIRÉE SCHIPPERS Als je allebei een eigen stijl hebt die je wilt behouden. Als je andere ritmes of leefge woontes hebt. Als je niet graag op jezelf bent. Een open deur, maar als je geen lol haalt uit hobbyen op je eigen kamer of een film kijken in je eentje, heeft een eigen vleugel niet veel zin. Als je je afgewe zen voelt zodra de ander iets voor zichzelf doet. De baby- of kin- IJ derkamer krijgt meer kleur met een bolletjeskleed van Kiekepiep. Ze worden met de hand gemaakt door Nepalese vrouwen, die duizen den viltballetjes - van Nieuw-Zee- landse wol - rijgen en naaien tot een vloerkleed. De kleden zijn fair trade; de vrouwen ontvangen een rechtvaar dig loon. Vanaf 149 euro. Ze waren jarenlang een icoon op de metrostations van New York: de houten wachtbankjes. Hieke Aardema was meteen verliefd toen ze die voor het eerst zag. Toen ze hoorde dat ze in New York wor den vervangen door metalen zitmeubilair, besloot zij ze - met toestemming van de oorspronkelijke ma kers - in Nederland nieuw op de markt te brengen. De bankjes zijn vanaf 1.525 euro te koop in vier houtsoorten. Je kunt kiezen tus sen vier- en zeszit- ters. Kijk op: gjaltproducties.nl Ook zo'n hekel aan vieze vaatdoek jes? Als je ze niet regelmatig wisselt, zijn ze een grote bron van bacteriën. De vaatdoeken van Klud helpen je eraan herinneren datje regelmatig een nieuwe pakt. Elk doekje heeft een label met de dag van de week. Zwart voor werkdagen en wit voor zaterdag en zondag. Een pakket kost 14,95 euro. cadeau-cadeau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42