Gratis tip voor alle wethouders 2 ROMKE VAN DE KAA Samenwonen Ze wonen onder één dak, maar leven toch min of meer apart. Drie stellen over het voordeel van een eigen plek hebben en waarom ze nooit meer anders zouden willen. Boy plast graag in de vijver Column In Frankrijk is me herhaaldelijk overkomen dat ik drie rondjes om een rotonde reed omdat ik de beplanting zo mooi vond. In Nederland is die kans nihil. Bij ons zien ze gemeentelijk groen als een kostenpost en niet als een visitekaartje. Woon je in een gemeente met een kunstzinnige wethouder, dan krijg je een rotonde vol abstract oud roest, en zijn de bestuurders traditioneel in gesteld, dan opteren ze vol treurige toefjes sier- gras. In zo'n gemeente woon ik. 'Daar zouden ze een vlammenwerper op moeten zetten', denk ik vaak als ik de eerste rotonde van mijn gemeente rond. Hoe moeilijk is het nou helemaal, om een rotonde fatsoenlijk te beplanten? Hoe is het mo gelijk dat je binnen onze gemeentegrenzen een hbo-opleiding tuin- en landschapsarchitectuur kunt volgen, maar dat het eigen groen zo fan tasieloos wordt be heerd? Stuur er een sta giair op af, zou ik zeg gen, of maak er een af studeerproject van: wie ontwerpt de leukste rotonde? Gemeentelijk groen wordt hier niet gezien als visitekaartje helemaal gratis: beplant de rotonde met de ma- honiestruik, Mahonia aquifolium. Glimmend blad dat 's zomers groen is en 's winters naar brons- rood verkleurt. Kleine gele bloemtrosjes aan het einde van de winter en witberijpte, blauwe tros sen bessen in de zomer. Eetbaar, en met potentie als superfood, maar ik zou ze niet op een rotonde oogsten. Een beetje saai, zo'n rotonde met maar één soort struiken? Dan leuk je de zaak op met een paar vrolijke forsythia's, of- als je die te ordinair vindt - een paar stermagnolia's. De mahoniestruikjes zorgen voor een gesloten, groen vlak en daar kun je van alles bovenuit laten komen. Ook in de mahoniewereld heb je rangen en stan den. Met Mahonia japonica sta je al een paar tre den hoger op de ladder. Ook glimmend blad, ook wintergroen, maar beschaafd primulageel en zoetgeurend, hoewel je daar niet veel aan hebt, tenzij je met open raampjes in de file staat. Ook hier weer grote trossen berijpte en eetbare vruch ten. Helemaal boven aan de ladder staat de winter- bloeier Mahonia x media. Dit is een kruising tussen Mahonia japonica en een niet-winterharde soort die op Taiwan groeit. De bekendste variëteit is 'Charity', met gebeeldhouwd blad en grote bloemtrossen in november. Bijna altijd wordt de bloeiperiode door vorst onderbroken. In februari en maart bloeit 'Winter Sun', en ei genlijk is dat een betere timing. 'Underway' is een wat vreemde naam voor de mooiste Mahonia x media; deze variëteit is wat compacter dan de meeste, die de neiging hebben om wat stakerig uit te groeien. op teambuilding, allemaal gewapend met een snoeischaar. Want met een mahoniestruik kun je alles uithalen - hoe harder je knipt, hoe mooier en bossiger de struik uitstoelt. Daar heb je geen competentie of inzicht voor nodig. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN e architect had nog nooit zo'n verzoek gehad, maar Niko Roorda (6i) en Marjo van Giers- bergen (57) wilden het echt: een aan bouw van zo'n 50 vierkante meter voor Niko, die nu nog in Tilburg woont, aan het bestaande huis van Marjo, 20 kilometer verderop in een rustig dorp. Al wandelend door - nu nog - Marjo's tuin, wijst Niko wat waar komt. „Daar komt mijn atelier, met uitzicht op de tuin. Dicht tegen het huis komen mijn slaapkamer, een pantry en de badkamer. Hier - hij klopt op de buitenmuur - gaan we een stuk doorbreken en via een tus sendeur sta ik dan zo in de huidige woonkamer van Marjo." Doordeweeks slapen we apart, in het weekend bij elkaar Niko, in het dagelijks leven consul tant en auteur, en Marjo, mbo-do- cent, kennen elkaar nu drie jaar. Hun motto was aanvankelijk: we hebben het leuk, we zien wel hoever we ko men. Maar na twee jaar bleek de liefde serieus te zijn en ontstond de wens om vaker bij elkaar te zijn zon der telkens twintig minuten te hoe ven rijden. Hoewel Marjo's huis er groot genoeg voor zou zijn, was het niet de bedoeling dat Niko zomaar bij haar zou intrekken. Marjo: „We zoch ten eerst naar een nieuw huis, waar we allebei een nieuwe start konden maken. We wilden niet dat de één zich zou moeten schikken in het be staande huis van de ander." Maar een nieuw huis dat aan hun eisen voldeed - een atelier voor Niko, een logeerkamer, alle voorzieningen op de begane grond - vonden ze niet. Zo ontstond het idee van de vleugel voor Niko in Marjo's tuin, waar ze al lebei hun eigen gang kunnen gaan, maar waar je toch 's avonds samen op de bank tv kunt kijken. Ze maakten afspraken: eikaars ge deelte, daar bemoei je je niet mee. Marjo: „En het gezamenlijke deel, de woonkamer en de keuken, wordt een mix van onze beider smaken." De wens voor een eigen gedeelte in het huis komt ook door hun verschil lend ritmes. Niko: „Marjo staat om zes uur op. Ik ben een avondmens en zzp'er en begin gerust om tien uur 's avonds nog aan een nieuw werk." Marjo: „Doordeweeks slapen we dus apart. Dat vind ik prettig: zo hoefik niet stilletjes te doen 's ochtends. In TIPS NIEUWS vrijdag 3 maart 2017 GO Om niet voor beste stuurman aan de wal uit gescholden te worden hier alvast mijn idee, En wat als deze struiken te hoog worden, hoor ik de wethouder al piepen. Dan ga je met B&W Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl De waanzinnige boomhut van 78 verdiepingen is deel zes van de boomhutreeks. (Lannoo, 14,99) Het moestuin- boek van mees ter Jan gidst je door de wereld van moestuinen. (Luitingh-Sijthoff, 14,99) Pickled staat vol recepten voor gefermenteerde gerechten. (Velt- man, 15) 3 o Hokken, maar niet helemaal Jette Pellemans 44 Marjo van Giersbergen T Niko Roorda en Marjo van Giers bergen: heldere afspraken. De originele Manneken Pis staat uiteraard in Brussel, maar je kunt nu ook een plassend manne tje in de tuin zetten. Dit grappige wateror nament van Ubbink, dat Boy heet, plast maar wat graag in je vijver. Het basismodel van Boy is verkrijg baar in twee forma ten: één van 45,5 centimeter (79 euro) en één van 67 centi meter (129 euro). Je kunt hem kopen in de kleuren wit, zwart, groen en rood. Boy is er trouwens ook als rood duiveltje en wit engeltje. Meer weten? Zie dan de website outsideliving.com Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum WAANZINNIGE BOOMHUT <11 78 TMBIIPimi Htr MOEStUINBOEK VAN MEESTER JAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41