M Eigenaar Xander Koppelmans van studioPHGR waarschuwt collega's Nederland is doelwit 5 Hacker trekt servers van productiestudio leeg. Het bedrijf in Goes komt deze mokerslag niet meer te boven. „We leven in het digitale wilde westen." CYBERCRIME Het ging fantastisch met stu dioPHGR, een foto-, film- en ont- werpstudio in Goes. „We waren succesvol en winstgevend", stelt ei genaar Xander Koppelmans. Maar toen, op een ogenschijnlijk on schuldige donderdag in april 2015, sloeg een hacker toe. Het was een mokerslag die het bedrijf uiteinde lijk fataal is geworden. Koppelmans waarschuwt collega-ondernemers. „We leven in het digitale wilde wes ten." 'Wat kan ons gebeuren?', dacht de eigenaar van productiestudio wel eens vóór het onheil zich voltrok. Zijn bedrijf bestond al een kwart eeuw, hij hield zeven mensen en een groot aantal freelancers aan het werk, de zaken gingen goed. Maar toen zagen hij en zijn medewerkers op de bewuste donderdag ineens de servers leeglopen. De alarmbellen gingen niet meteen rinkelen, want de systeembeheerder had aangege ven de servers te willen opschonen. „Toen duidelijk werd dat dit niet zijn werk was, hebben we meteen de stekker uit de serverkast getrok ken", vertelt Koppelmans. „Maar het was te laat. De servers waren al helemaal leeggetrokken." Grafische bestanden, foto's, vi deobestanden. het bedrijf was in één klap alles kwijt. En dat terwijl studioPHGR (voorheen Photogra phies) bepaald niet over één nacht ijs was gegaan op het gebied van de beveiliging. „We hadden reserve- servers. Alle data stond op meerdere plekken goed en veilig geparkeerd", stelt Koppelmans. „Extern backup- pen konden we niet, vanwege het trage internet hier op het bedrijven terrein in combinatie met de grote hoeveelheid data die wij produce ren." Het bedrijf, dat onder meer de provincie, Rijkswaterstaat, de STER en Danone tot haar klanten mocht rekenen, was het materiaal voor veel opdrachtgevers plotsklaps kwijt. De schade liep in de tonnen. „Maar goed, we waren kerngezond en konden een klapje hebben", stelt de eigenaar. „Door dag en nacht te werken zijn we langzaam uit het dal geklommen." Maar toen werd Kop pelmans geveld door een burn out. Ongeveer vier maanden zat hij thuis, terwijl dat eigenlijk niet kon. Als sleutelfiguur binnen het bedrijf werd hij node gemist. Het niet door gaan van een paar grote pro jecten, vorig jaar, bleek uitein delijk de nekslag voor de Goese onderne ming. „Om onze leveran ciers geen haal om collega's te waarschuwen voor hackers. Tegelijkertijd stemt zijn boodschap niet vrolijk: er is bijna niks tegen te doen. Zijn bedrijf werkte met goede, gecertificeerde automatiseerders en hardware. „Maar we leven allemaal in een soort schijnveiligheid." Koppel mans denkt niet dat de grote hack bij zijn bedrijf is gepleegd door be roeps- ofwraakhackers. „Wij waren een vriendelijk, klein productiebe drijfje. Wie zou ons bewust willen treffen? Ik denk dat hier sprake was van puur vandalisme. Gewoon, hac ken, omdat het lukt. Misschien was het wel een pukkelige puber, die een ICT-opleiding volgt." Een doorstart van studioPHGR, dat gevestigd was op bedrijventer rein De Poel II, zit er volgens Kop pelmans niet in. Wel zal hij onder zijn eigen naam verder werken. „Dit is wie ik ben en wat ik kan." Dat een hacker niet alleen hem, maar ook zijn medewerkers een enorme loer heeft gedraaid, doet hem pijn. „Ik mis mijn collega's elk uur van de dag. Dit grijpt keihard in." Wie achter de hack op het Goese bedrijf zat, is nooit bekend geworden, on danks onder zoek van de cyberpoli- tie. verdere schade te berokkenen, heb ik zelf het faillissement aange vraagd", vertelt Koppelmans. „Dat doet wat met je, hoor." De ondernemer vertelt zijn ver- Maar we leven allemaal in een soort schijnveiligheid vrijdag 3 maart 2017 PC 'Hacker heeft mijn bedrijf kapotgemaakt' De huidige maatregelen van overheid en bedrijfsleven tegen cyberdreigingen vol staan niet meer. In de strijd tegen de steeds professione lere methoden van cybercri minelen, cyberspionnen en hackers zijn extra maatrege len nodig. De Rijksoverheid en bedrijven met hoogwaardige technologie zijn inmiddels structureel doelwit van digi tale spionage-aanvallen. Dat blijkt uit het rapport 'Een nooit gelopen race - Over cyber dreigingen en versterking van weerbaarheid' dat het Rathe- nau Instituut heeft gepubli ceerd. Volgens de onderzoe kers moet het versterken van cybersecurity in Nederland meer prioriteit krijgen. Het rapport maakt duidelijk dat Nederland, als een van de meest ICT-intensieve econo mieën ter wereld, een aan trekkelijk doelwit is voor cy bercriminelen en hackers. M FOTOTHINKSTOCK Rob Paardekam Goes - Xander Koppelmans, voormalig eigenaar van studioPHGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32