25 Al zes ploegen hebben dit seizoen plek vier van de eredivisie bezet Achter de traditionele top-3 van de eredivisie gaapt een gat van liefst twaalf punten met de nummer vier. Vijf clubs wedijveren om de beste van de rest' te worden. Maar gaat dat wel ergens om? De vierde plek geeft recht op meer premies en tv-gelden. Daar mogen spelers best voor werken De kopgroep van drie is mijlenver uit het zicht, het peloton stoempt voor de eer ste plek daarachter. Oude tijden herleven in de eredi visie, zegt John de Wolf, als hem wordt gevraagd wordt naar de 'mi- nicompetitie' tussen FC Utrecht, AZ, Heerenveen, Vitesse en FC Twente. De inzet is 'slechts' een ticket voor de play-offs om Europees voetbal. FC Twente, bestraft door de licentiecommissie voor financi eel wanbeleid, is hiervan als enige sowieso uitgesloten. Achter de nummer vier maken ook - mede afhankelijk van de uitkomst van de bekerfinale - de ploegen op po sitie vijf tot en met negen nog kans op die play-offs. Het enige, sportieve voordeel van de num mer vier is dat deze op de laagst geklasseerde tegenstander voor deze bonusronde stuit. Maar dat wil volgens oud-prof De Wolf, tegenwoordig voetbal trainer en analist bij FOX Sports, helemaal niet zeggen dat de strijd achter Feyenoord, Ajax en PSV een oninteressante is. „Dat de traditio nele top drie het onderling uit vecht, is goed voor het Neder landse voetbal. De strijd daarach ter is wel degelijk belangrijk. De beste ploeg gaat met een goed ge voel de play-offs in voor Europees voetbal. Dat moet iedere profvoet baller in zijn bagage willen heb ben. Als trainer zou ik mijn spelers voorhouden welke clubs de laatste jaren de groepsfase hebben be reikt. En uitdragen dat die erva ring je nooit meer kan worden af genomen." Zijn collega's Robert Maaskant en Foeke Booy onderschrijven dat. Maaskant: „Ik zou het als trainer op mijn beurt óók gebruiken dat een vierde plek recht geeft op meer premies, meer tv-gelden. Daar mogen spelers best voor wer- ken, het heet niet voor niks be taald voetbal." Booy: „Voor de clubs die nu om plek vier strijden, is het wel dege lijk een prijs. Word je vierde, dan lever je een unieke prestatie. Zo vaak eindigen clubs als Utrecht en Heerenveen niet zo hoog. Het straalt uit op de hele club, maar ook op jou als speler. Het staat prima op je cv." Waar De Wolf rept over oude tijden die herleven, valt dat in de praktijk overigens wel mee. Slechts negen keer eerder eindig den Feyenoord, PSV en Ajax in de geschiedenis van het betaalde voetbal als top drie. Wie heeft dit seizoen de beste papieren? De Wolf, Booy en Maas kant tippen AZ of FC Utrecht. Maar het is afwachten hoe de Alk- maarders de dramatisch verlopen Europese uitschakeling verteren. De Wolf: „AZ en Utrecht ogen sinds de winterstop het fitste en spelen het beste voetbal. Tactisch valt Utrecht me op, geen ploeg heeft het daartegen makkelijk." Booy: „Lang dacht ik aan Hee renveen als kansrijkste nummer vier. Zij hebben het beste midden veld en aanval, het meeste talent, de meeste creativiteit. Maar verde digend incasseren ze te veel, dat is cruciaal." Maaskant: „Heerenveen is te veel van de hakjes en frivoliteiten. Utrecht won recent van Heeren veen en Groningen, twee concur renten. Dat is belangrijk voor het vertrouwen." Wat opvalt dit seizoen, zeggen de drie: er heeft zich niet echt een surprise in de subtop genesteld. Maaskant: „Ik had Groningen er tussen verwacht, maar zij zijn te grillig." Booy: „Wat Twente doet, dank zij de inbreng van hun Manches- ter-City-huurlingen, is knap en onverwacht. AZ, Heerenveen en Vitesse mocht je achter de top drie verwachten. Wat betreft budget en wisselingen in de spelersgroep valt Utrecht positief op. Het is knap dat ze er weer staan, nadat Ruud Boymans, Bart Ramselaar en Timo Letschert zijn vertrokken." De Wolf: „Bij Twente merkte ik aan aanvoerder Stefan Thesker dat hij gek werd over alle vragen of ze balen dat ze helemaal nergens voor spelen. 'Dat weten we al een tijdje', zei hij. Wat je daar vooral merkt? Die gasten spelen om zich zelf wekelijks te laten zien en het maximale uit de ploeg te halen. En dan zien ze wel welke eindklasse ring daar bij komt. Zo hoort het." Vitesse-trainer Henk Fraser kondigde ondanks plaatsing voor de bekerfinale al aan vol voor plek vier te gaan. Vanwege de tv-gel- den. Maaskant: „Utrecht heeft vo rig jaar een paar keer misgegrepen bij plek vier. Daar merk je hoe graag ze revanche willen." En zo heeft elke ploeg een reden om plek vier niet te laten lopen. De Wolf: „Dat maakt de strijd ge woon een heel leuke." vrijdag 3 maart 2017 Yassin Ayoub, van de nummer 4 van de eredivisie FC Utrecht, duelleert met AZ's Derrick Luckassen. foto proshots Voor het geld en het cv Ard Schouten Rotterdam - Robert Maaskant (48)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24