=r\\ .'■■"■niiL Pleidooi oud-chef Navo Europa moet snel toenadering zoeken tot de Amerikaanse president Donald Trump. Aankopen van Amerikaans defensiemateriaal kunnen helpen om de relatie Europa-VS te verbeteren. George K Bush Jaap de Hoop Scheffer, voormalig secreta ris-generaal van de Navo en oud-minister van Buitenlandse Zaken, stelt dat 'we moe ten voorkomen dat Trump over onze hoof den heen deals gaat sluiten met Poetin'. „Want dan zijn we als Europa uitgespeeld. Dus we moeten hem laten zien: meneer Trump, we nemen u serieus, en onze ver plichtingen ook." Volgens De Hoop Scheffer heeft Trump 'volkomen gelijk' als hij klaagt over de de fensie-uitgaven van de Europese Navo-lan- den. „Terwijl we hier amper investeer- Koopt Amerikaanse waar, dat lijkt me een prima uitgangspunt den in defensie, mocht Amerika alle conflicten oplossen. Dat Trump hier een punt van maakt, is zeer terecht. We heb ben totaal gefaald in het nakomen van onze verplichtingen. We kun nen niet bij Amerika blij ven aankloppen als het weer ergens op de wereld misgaat. Wat mij betreft, ver hoogt Nederland het defen siebudget binnen vijfjaar tot 2 procent van het bruto binnenlands product." Dat is ruim het dubbele van de huidige uitgaven, en zou ruim 6 miljard per jaar extra kosten. Bovendien zou Europa er goed aan doen een aantal opvallende aankopen te doen van Amerikaans defensiematerieel, zegt De Hoop Scheffer. „Koopt Amerikaanse waar, dat lijkt me een prima uitgangspunt. Niet uitsluitend, natuurlijk. Als we weer miljar den in defensie gaan investeren, moet het Nederlandse bedrijfsleven daar ook van profiteren. Maar dit kan echt helpen om te laten zien aan de Amerikaanse president: we nemen jou serieus, én de Navo." Trump oogstte in januari veel Eu ropese kritiek door de Navo 'achter haald' te noemen. Europese Navo leden vrezen voor een verdere ver wijdering tussen Trump en de Eu ropese bondgenoten. Maar volgens De Hoop Scheffer zijn er nu ook an dere geluiden. „Trump spreekt zich inmid dels positiever uit over de Navo en heeft I een paar verstandige I mensen aangesteld, onder wie zijn mi nister van Defensie. Het lijkt me cruciaal nu toenadering te zoeken." De Hoop Scheffer was de hoog ste baas van de Navo van 2004 tot 2009. Daarvoor was het CDA-lid ander half j aar minister van Bui tenlandse Zaken. Nieuwsmedia I J politicus naar kunstenaar Onder één dak maar toch apart 'Europa moet Trump omarmen' Peter Groenendijk Den Haag -Jaap de Hoop Scheffer »P8 Regen brengt zachte lucht pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 »P12 FOTO MECHTELD JANSEN met zi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1