Extra kosten voor bellen klantenservice voortaan verboden Nederland raakt wereldrecord kwijt f effeweg.nl E 17 BUSREIZEN 2017 VERTREK GARANTIE! Vaak zijn de uitzenders louche bedrijven uit West- Europa, de Handige Harry's Nu al véél gerloontje kwijt zijn aan kost en inwo ning. En als er meer landen betrokken zijn, gelden de regels van het gastland. „Óm te voorkomen dat iemand via een 'brievenbus' in Roemenië volgens Slo veense regels in Nederland werkt, en de klus alweer klaar is tegen de tijd dat de instanties hem hebben getraceerd." Vaak zijn de uitzenders louche on dernemers uit West-Europa, die via brievenbusconstructies in Oost-Euro- pese landen hun loonkosten drukken tot vooroorlogse niveaus: uit Neder land, België, Duitsland of Denemarken. 'Handige Harry's', noemt Jongerius ze. De PvdA-politica investeert al haar politieke kapitaal in een doorbraak; het is haar hoofdopdracht in vijfjaar Brus sel. „Er zitten zoveel kanten aan. Roe menen en Bulgaren zeggen: wat heb ben jullie tegen ons? Die nemen het persoonlijk. Polen zegt: wij hebben wel meteen onze grenzen geopend voor jullie banken en accountants. Hier dachten sommigen dat de interne markt de problemen vanzelf zou oplos sen, of dat de economische koek door de uitbreiding met twaalf nieuwe lid staten zo groot zou worden dat er voor iedereen genoeg zou zijn. En dan re ageerden landen heel verschillend. Ne derland stelde werkvergunningen in, De toenmalig Britse premier Tony Blair gooide meteen de boel open. Als hij niet de rode loper over het Kanaal had uitgerold, was er nu misschien geen Brexit geweest. Al die tijd deden we hier niks om dit aan te pakken. Het is als vroeger met mijn moeder: als je de rotzooi in een kastje stopt, dan zie je het niet. Maar als het er te lang blijft zitten, gaat het toch stinken." Race naar de bodem De laatste horde wordt nu gevormd door de nationale parlementen van tien Oost-Europese landen en Dene marken die nog steeds van geen veran dering willen weten, want zoals zo vaak zit de boel niet vast op 'Brussel', maar op de lidstaten. Ze zullen moeten, zegt Jongerius. „Dit is zo alles beslissend. Brengen we het schip eindelijk op koers en geven we mensen weer een reden om van Eu ropa te houden, of zetten we de race naar de bodem voort? Dit in 2019 niet geregeld hebben zou voor heel veel mensen, maar ook voor mij het abso lute horrorscenario zijn. Ik zie me al naar de kiezer gaan: 'stem op mij, zodat ik kan doen wat ik de afgelopen vijfjaar niet voor elkaar heb gekregen'. Dat kan dus echt niet." De rechtbank in Stuttgart oor deelde eerder in een zaak tegen de Duitse elektronicaverkoper Com- tech dat het bedrijf onterecht extra kosten bovenop het basistarief in rekening bracht voor zijn klanten service. Een Duitse vereniging die strijdt tegen oneerlijke handelspraktijken, maakte bezwaar tegen de extra bel kosten. De rechtbank had het Euro pese Hof gevraagd om uitleg van de regels op dit terrein. Die schrijven volgens het Hof voor dat de consu ment zonder bijkomende kosten contact moet kunnen opnemen met een bedrijf over onderling ge sloten overeenkomsten. De klantenservice is de plek waar consumenten terecht kunnen als zij gebruik willen maken van hun recht op garantie of als zij een aan koop willen annuleren. Als een be drijf daar extra kosten aan mag ver binden, kan dat klanten daarvan weerhouden, aldus het hof. Het Europese Hof licht verder toe dat het begrip 'basistarief dat in de Europese richtlijn wordt gebruikt, moet worden uitgelegd als de nor male kosten van een oproep naar een vast of mobiel nummer. Ook maken de rechters duidelijk dat het er niet toe doet of een bedrijf geld verdient aan de extra belkosten. Ook in Nederland rekenen be drijven extra kosten voor telefo nisch contact met hun klantenser vice. Sinds 2014 mag een bedrijf daarvoor niet meer dan 1 euro per Deze Europese uitspraak is ook relevant voor ons gesprek in rekening brengen, vol gens de Autoriteit Consument en Markt (ACM). Volgens Joyce Donat van de Con sumentenbond gelden in Neder land dezelfde regels als in Duits land. „Deze Europese uitspraak is dus ook relevant voor ons", zegt ze. „Het is alleen nog te vroeg om te zeggen wat de concrete gevolgen zijn." www.effeweg.nl Of bel 0529 - 46 96 67 J: GEEN verplichte aanbetaling! vrijdag 3 maart 2017 A Agnes Jongerius FOTO GUUS SCHOONEWILLE Bellen met de klantenservice van een bedrijf mag consumen ten niks meer kosten dan een gewoon gesprek. Die uitspraak heeft het Hof van Justitie van de Europese Unie gisteren gedaan. Jules van der Leeuw Luxemburg —Joyce Donat, Consumentenbond Nederland is wereldrecord houder langste economische groei zonder recessie. Maar niet lang meer. De Australiërs nemen het record volgend kwartaal over, zo lijkt het. Peet Vogels Amsterdam Weinig mensen weten het, maar tussen 1982 en 2008 beleefde de Nederlandse economie een recessieloze groei van meer dan 25 jaar, oftewel 102 kwarta len. Zelfs het knappen van de internetbubbel in 2000 bracht onze economie niet van de wijs. Er was een wereldwijde krediet crisis voor nodig om Nederland in een recessie te storten. Zo'n lange periode van econo mische groei was ongekend. Maar nu dreigen de 'Aussies' dit huzarenstukje te verbeteren. Australië staat inmiddels ook op 102 kwartalen zonder recessie en er is geen teken van krimp te bespeuren. Is ons record nog te redden? Waarschijnlijk niet, denkt Ra- phie Hayat, econoom bij de Ra bobank. „De Australische eco nomie is afhankelijk van de ex port van grondstoffen, vooral naar China." Daar zit volop mu ziek in. Vooral ijzererts en steenkool zijn belangrijke ex portproducten en daarmee gaat het prima. Dus: dag record. va. €269,- va. €279, VERTREKGARANTIE Hamburg en Lübeck 5 daagse busreis Vertrek: 17 apr, 17 jut, 9 okt Eifel, Ahrdal en Rijn -ALL-INCLUSIVE A/5 daagse busreis Vertrek o.a.: 1A apr, 5 mei, 16 jun Voordeel tot wet €30,- Voordeel tot wel €30,- Canterbury en Kent 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 17 apr, 1 mei, 19 jun Klassiek Italië 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 22 apr, 16 jun, 21 jul Singlereis Dolomieten 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 22 apr, 12 mei, 2 jun Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. j Opstappen bij u in de buurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17