<D 16 Spotgoedkope Oost-Europeanen die onze bouwvakkers, vrachtwagenchauffeurs en verpleegsters de WW in jagen? Europarlementariër Agnes Jongerius (PvdA) hoopt dat aan die praktijk dit jaar eindelijk een einde komt. We zijn geschrokken door vjj' het nieuws van deze beschuldigingen, en we nemen deze Vopak Galapagos Heineken Ahold Delhaize zeer serieus INTERVIEW AGNESJONGERIUS Ook Oost- Europese regeringen zien in dat dit niet langer kan Kort Gebrek aan bouwgrond zit woningbouw dwars Het gebrek aan bouwgrond zet een rem op de verkoop van nieuwbouwwoningen. Dat concludeert de Vereniging voor ontwikke laars bouwondernemers (NVB). In totaal werden vorig jaar ruim 33.000 nieuwbouw woningen verkocht. Dit jaar verwacht de or ganisatie dat de verkoop van nieuwbouw woningen tussen de 32.000 en 35.000 zal uitkomen. Gelet op de enorme vraag had den dit er volgens de NVB makkelijk 50.000 kunnen zijn. „Nieuwe koopwoningen zijn bijna niet aan te slepen", aldus de vereni ging- Meer winst voor FrieslandCampina FrieslandCampina heeft vorig jaar 5,5 pro cent meer winst geboekt op een omzet die 2 procent lager was dan in 2015, meldde finan cieel directeur Hein Schumacher (foto). Het zuivelbedrijf profiteerde van de stijgende prijzen voor zuivelproducten als melkpoe der en boter, lagere inkoopkosten en aan trekkende verkopen in Azië. FrieslandCam pina maakte 362 miljoen euro netto winst over 2016, op een omzet van 11 miljard euro. FrieslandCampina verwacht dat de melk productie in Nederland dit jaar licht daalt door de maatregelen die worden genomen om het mestoverschot aan te pakken. Succesvol debuut Snap Snap, het bedrijf achter de populaire app Snapchat, heeft gisteren een succesvol de buut gemaakt op de beurs in New York. Na de openingsbel op Wall Street steeg de koers van het aandeel met dik 46 procent. Het gaat om de grootste beursgang van een socialme- diabedrijf sinds Twitter ruim drie jaar gele den. De onderneming haalde zelf 3,4 miljard dollar op, door 200 miljoen aandelen in de verkoop te doen tegen 17 dollar per stuk. Flitsen Quote van de dag Nog deze zomer denkt de oud-FNV-voorzit- ter een ruime parle- mentsmeerderheid achter het principe 'gelijk loon voor gelijk werk op dezelfde werkplek' te krijgen, daarna breken de ongetwijfeld zware onderhandelingen met de lidstaten aan. „Er is wel iets aan het veranderen. Misschien ben ik te op timistisch, maar voor het eerst heb ik het idee dat het de goeie kant uitgaat." De Polen, Bulgaren, Hongaren, Roe menen, Tsjechen, Slowaken, Slovenen en inwoners van de Baltische Staten trokken na de toetreding van hun lan den tot de EU massaal naar West-Eu ropa om er tegen een hongerloon sla venarbeid te verrichten. „Iedereen kent de verhalen. Chauffeurs die maanden achtereen in hun cabines kamperen, de meest zichtbare vorm van uitbuiting. Wegwerkers in Maastricht die van hun loontje van niks een duur bed op een slaapzaal van zes moeten betalen plus woon- en werkverkeer. En omgekeerd: een scheepswerf die al zijn personeel afdankt, om een week later een busla ding Roemenen te laten voorrijden. Ook Oost-Europese regeringen begin nen in te zien dat dit niet langer kan. Zeker Estland, dat deze zomer Malta opvolgt als Europees voorzitter." Voor het zover is, eerst het Europees Parlement. Exact 501 wijzigingsvoor stellen zijn er ingediend op het rapport van Jongerius en haar republikeinse Franse collega Elisabeth Morin-Char- tier, waarover in juni of juli wordt ge stemd. „De bezwaren zijn in twee hoofdstromen op te delen. Eén groep zegt: waar bemoeit Europa zich mee, laat dit lekker aan de lidstaten over. Dat is makkelijk te pareren, want als er één probleem grensoverschrijdend is, dan dit wel. De tweede groep, gesteund door de werkgevers, zegt: we hebben die regels net herzien, en pas ook op dat je de tegenstellingen tussen Oost en West niet verder vergroot. Klinkt sym pathiek, maar het doel is hetzelfde: alles bij het oude laten. Dan is er nog een derde groep, die het wegtransport wil uitzonderen omdat dit zo moeilijk te regelen zou zijn. Daar stuurt Oost-Eu ropa steeds harder op aan. Dat kan na tuurlijk niet." Jongerius probeert haar compromis met de christendemocratische EVP nog aan te scherpen. Buitenlandse werkne mers mogen geen 24 maar maximaal 6 maanden worden uitgezonden, de transportsector mag niet worden uitge zonderd, er moet transparantie in kos ten zijn zodat buitenlandse werkne mers niet een groot deel van hun hon- HUIZEN ZUIVEL WALL STREET De verkoop van personenauto's zat afge lopen maand stevig in de lift. In vergelijking met februari 2015 steeg het aantal verkochte voertuigen met meer dan 15 procent tot 32.329 auto's. KIA Picanto was de topper. Grolsch brengt Grolsch 0,0% op de markt. Met deze introductie verdwijnt het al coholarme Stender uit de schappen. De inflatie van de eurozone is in februari gestegen tot 2 procent op jaarbasis. Daar mee voldoet de stijging voor het eerst in vier jaar aan de doelstelling van de ECB. O vrijdag 3 maart 2017 Het tankopslag- bedrijf profi teerde van het goede senti ment op de oliemarkt. W Het biotechnolo- giefonds was bij opening nog de grootste verlie zer, maar her stelde vlug. Tegenvallende cijfers van con current AB Inbev zetten de koers van de bierbrou wer lager. m De euforie over de jaarcijfers van de grootgrutter was uitgewerkt. E o Primark erkent misstanden met het personeel en belooft beterschap. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16