Tommy Wieringa Onderschepte Burum dataverkeer Trump? 4 dagen Sauerland Halfpension 15 r Exclusieve Lezersreis Een schrijver moet geen haast hebben, niemand eigenlijk Vandaag schrijft de New York Ti mes op basis van drie bronnen dat Nederland de VS informatie ver schafte over ontmoetingen tussen het team van president-elect Donald Trump en Poetin. Spionagedeskundige Ben de Jong van de Universiteit van Amsterdam vertelt dat het 'hoogstwaarschijn lijk gaat om het onderscheppen van berichten'. „Dan gaat dat om be richten die uit de ether of van inter net worden geplukt." Hij benadrukt dat dit anders is dan afluisteren. „Bij intercepteren hoefje bijvoorbeeld geen afluister apparatuur in iemands huis te plaatsen." De Nederlandse inlichtingen diensten hebben geen toestem ming nodig voor het ongericht communicatie onderscheppen die via mobiele telefoons, radio's en sa tellieten gaat. „Nederland werkt op inlichtingengebied samen met Amerika en deelt daarbij ook gege vens afkomstig uit het onderschep pen van berichten", weet De Jong. De inlichtingenexpert krijgt bij val van gasthoogleraar Douwe Korff aan Yale University: „Alle in lichtingendiensten werken meer met elkaar samen dan met hun ei gen overheden. De inlichtingen diensten doen eerder wat de Ame rikanen en de Britten vragen, dan wat hun eigen regering hen vraagt. Als het moet, doen ze ook dingen Als het moet, doen inlichtingendiensten dingen die de eigen regering niet weet die de eigen regering niet weet." Een van de locaties die er in Ne derland om bekend staat dat er in ternationaal wordt afgeluisterd, is het Friese dorp Burum, waar de weilanden vol witte schotels staan. Met die schotels onderscheppen de Nederlandse inlichtingendiensten MIVD en AIVD internet- en tele foonverkeer van over de hele we reld. De Amerikaanse spionage dienst NSA heeft toegang tot die data, erkende het kabinet in 2014. De Jong: „In de New York Times staat terecht dat de Russische in lichtingendienst zo verweven is met de Russische regering, dat niet altijd duidelijk is of je met een Rus sische inlichtingenofficier of met een gewone regeringsfunctionaris van doen hebt. De grote vraag is: Wat was de aard van de contacten van het team van Trump?" Vanaf Hoelang deed u over dit boek? vroeg de vrouw die me inter viewde. Dertien jaar, zei ik. Maar het is helemaal niet zo dik, zei ze ver baasd. Ik vertelde haar de parabel over de keizer die bij een teke naar een tekening van een haan bestelt. Wanneer de keizer na zijn rondreis door het land terug keert, vraagt hij naar zijn haan. De tekenaar neemt zijn penseel en zet met een paar zwierige streken een haan op papier. De keizer is boos, hij voelt zich be drogen, tot de tekenaar een lade opent waar talloos veel tekenin gen van hanen uit vallen. de gebeurtenis die het hart van mijn nieuwe roman zou worden. Twee jonge Marokkaans- Nederlandse vrouwen stonden terecht voor de dood van een jon geman, die ze hadden proberen mee te smokkelen van Marokko naar Spanje. Aan boord van de ferry naar Algeciras was hij ge stikt in de kofferbak, niemand had zijn worsteling en zijn schreeuwen gehoord. In de Am sterdamse rechtbank luisterde ik naar wat de vrouwen ter verdedi ging van zichzelf aanvoerden. Ik zag hun amateurisme en hun onschuld, en ook hun opportu nisme, want ze hadden het ook voor het geld gedaan. „Het leven daar is verschrikkelijk", zei een van hen over Marokko. „Daar kan een mens niet blijven." Groepsdruk, geldgebrek en medelijden, daarom namen ze hem mee; eenmaal in Spanje zouden ze opgelucht ademhalen en de rest van hun leven zouden ze met smaak vertellen hoe ze ooit die jongen hadden meege nomen. Het noodlot kwam tussen beide, ze reden met de dood in de kofferbak Spanje binnen, een avontuur tegemoet dat zowel de tragedie als het verhaal van hun leven zou worden. Jaarlijks, zei de officier van justitie, die naspeu ringen had gedaan in Spanje, werden er langs de Spaanse snel wegen honderden lijken gevon den, omgekomen tijdens de ille gale overtocht in auto's, busjes en vrachtwagens. Vijfjaar na die rechtszaak, op het geheime Hongaarse landgoed van een bevriende schrijver, zou ik het verhaal dan eindelijk op schrijven, maar in plaats van schrijven hotsten we liever in een oude Landrover door de heu vels van Transdanubië om dam herten en vossen te bespioneren. Er kwamen kinderen en an dere boeken tussenbeide, en toen ik uiteindelijk echt ging zitten om het verhaal van de meisjes, de dood en de lange weg naar het noorden op te schrijven, was het vrijwel ongemerkt dertien jaar later geworden. vrouw die me interviewde. Die tijd had het nodig om van een krantenonderwerp een roman te worden. Ze knikte nog altijd on gelovig. De parabel had niet ge werkt. Ik nam mijn toevlucht tot een metafoor. Beschouwt u het dan als een stoofpotje, zei ik, dat z'n smaak krijgt door het op het allerlaagste pitje eindeloos te la ten pruttelen. Een schrijver moet geen haast hebben. Niemand ei genlijk. 'Stoofpotje', schreef ze op, en bedankte me voor het fijne ge sprek. Sauerland Halfpension! Q reiskatern.nl vrijdag 3 maart 2017 Dertien aa Een geheime dienst in Neder land zou volgens deskundigen 'hoogstwaarschijnlijk' informatie hebben geleverd aan de VS over contacten van medewerkers van Trump met de Russen. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam —Douwe Korff, gasthoogleraar Meer informatie en boeken: Ga voor 4 dagen SauerLand naar onze website reiskatern.nL/pzc/zowl703 of bel Zoweg.nl 0900-2359693 (C 0,70 pg) Inbegrepen 3 keer een overnachting 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet 3 keer een 3-gangendiner of buffet Gratis sauna, parkeren en wifi Prijs in maart 89,- p.p. Prijs in overige maanden 99,- p.p. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschik baarheid, 20,- reserveringskosten en toeristen belasting 2,- p.p.p.n. Betaal pas bij aankomst! Het sfeervolle 4* Design Hotel Sauerland is gelegen in het authentieke vakwerkstadje Bad Fredeburg. Deze plaats staat bekend om haar vele kuuroorden en is tevens populair bij de wandelliefhebbers. Omgeving De omgeving bestaat uit uitgestrekte bossen, rivieren en mooie berg toppen. Je vindt hier verschillende skigebieden, waaronder Winterberg, op slechts 20 min. In de zomermaan den is een bezoek aan de Panorama Erlebnis Brücke een aanrader, geniet hier van het prachtige uitzicht! Tip: Het knusse plaatsje Brilon! Design Hotel Sauerland Het hotel beschikt over 29 kamers met o.a. gratis wifi en een flats- creen-tv. Verder heeft het hotel een sauna en stoomruimte waar de gasten gratis gebruik van mogen maken. Iedere ochtend staat er een uitgebreid ontbijt voor je klaar en in de avond genietje van een 3-gangen diner of buffet. Dertien jaar geleden stuitte ik op Maar zo ging het niet. Dertien jaar dus, zei ik tegen de ■4 In Burum staan weilanden vol giga-schotels. FOTO ANP 4 dagen halfpension arrangement Aankomsten t/m december Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15