r 12 George Bush is terug op het toneel, met een expositie van zijn eigen schilderijen en-voor het eerst in jaren-een mening. VAN POLITICUS NAAR KUNSTENAAR Mensen vragen me: mist u het om president te zijn? Nee. Wel het huldigen van vrijwilligers die het uniform hebben aangetrokken Hij oogt een tikje verstrooid in zijn bruine colbert, groene overhemd en blauwe panta lon, zoals het een kunstenaar be taamt. De politicus in hem heeft George Bush grondig onderdrukt de afgelopen jaren - schilderijen zijn core business geworden voor Ame- rika's 43ste president. Geen woord over de staat van het land als hij een boek en expositie met zijn meest re cente werk presenteert in het Bush Center in Dallas, Texas. Daar hangen sinds deze week 66 portretten van soldaten die gewond raakten in de oorlogen die hij aanging in Afghani stan en Irak. In stijl begint hij met een van z'n ietwat flauwe grapjes: „Ik ben wel een beetje nerveus. Zouden ze hun portret wel mooi vinden?" Joviaal begroet Bush enkele model len die hun verhaal komen vertellen. Ha, Will. Ha Jay - hoe is het met je vader, en je moeder? „Ik voel me zo vereerd", zegt sergeant Jay Fain, die zijn portret net voor het eerst gezien heeft. Het meest impressionistische van de hand van Bush, oordeelt de kunstenaar zelf. „Hoe hij het canvas tot leven wekt, ik vind het onwerke lijk", reageert Will Williamson, voormalig helikopterpiloot. De allereerste schilderijen van Bush lekten uit toen ingebroken werd in de mailbox van zijn zus. Ze waren simpel, doch intiem: hij schil derde zijn eigen wereld. Hond Bar ney, een watermeloen, zichzelf onder de douche. In 2014 bracht hij een se rie portretten van collegawereldlei ders naar buiten. Fatsoenlijk ama- teurwerk, concludeerde de New York Times. Pijn Het kinderlijke van zijn vroege werk is nu verdwenen. De ogen van zijn portretten spreken: soms is pijn en zorg zichtbaar, Will Williamson kijkt vanaf het doek juist monter de zaal in. „M'n gezicht is wel heel erg rood. Maar de president vond dat toepasse lijk. Rood is de kleur van moed, zei hij tegen me." Bush werkte met foto's, maar kent zijn modellen persoonlijk. Belang rijk, zegt hij, want tijdens het schil deren hield hij hun verhaal in ge dachten. De mannen en een enkele vrouw zijn deel van een groep gede coreerde, gewonde oorlogsveteranen die hij jaarlijks uitnodigt om te ko men golfen of mountainbiken op zijn ranch in Texas. Sommigen zijn er in- middels kind aan huis geworden. Will Williamson gaat een paar keer maand langs. Bush en Williamson racen over de ranch, in weer en wind, tot de modder in hun haren zit. „Hij maakt me in", verzekert Bush. Willi amson: Als ik hem zie, heb nog steeds de neiging om te salueren, en soms doe ik dat ook. Hij blijft mijn opperbevelhebber. Maar op een gege ven moment vergeet ik dat. Hij is one of the guys." Er verschijnen tranen in zijn ogen als Williamson uitlegt wat de voor malig president voor hem is gaan be- tekenen. „Het is alsof ik bij m'n vader langs ga. En ik denk dat hij er net zo veel aan heeft als wij. Het is theura- peutisch. De kameraadschap, stoom afblazen op de fiets. Mijn PTSS kun je met een pil niet genezen, de belang rijkste therapie vindt plaats op de ranch. Hij is zo down-to-earth. Je kunt uren met hem praten." Over je familie, over het weer, de nieuwe puppies, wat er gebeurd is in Irak - Williamson werd in zijn heli kopter beschoten, raakte bewuste loos en ontsnapte dankzij zijn co-pi- loot ternauwernood aan een crash - of over je nieuwe loopbaan. „Hij geeft mijn vrouw carrière-advies." Poli tiek, daar blijf je als militair bij weg. Maar Bush heeft zich juist voor het eerst sinds zijn aftreden uitgelaten over wat er in het Witte Huis ge beurt. Over Obama zei hij publieke lijk nooit iets, maar in een interview met de Today Show - waar dochter Jenna werkt - beantwoordde Bush vragen over president Trump met subtiele, maar duidelijke kritiek. De media zijn geen vijand van het volk, maar 'onmisbaar in een democratie', zei hij. En over verdenkingen van vrijdag 3 maart 2017 George Bush is terug Karlijn van Houwelingen Dallas asschiae

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12