'Hoe ga je de strijd aan met drugscriminelen?' t Rechtbank: 35 strandhuisjes mogen worden neergezet NU EUWS 11 NOG 12 DAGEN PvdA (45 seconden) GroenLinks (45 seconden) ELKE PARTIJ HEEFT HAAR STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? ino Martin (76) uit Hel- levoetsluis moet al niets van drugs hebben, maar als natuurliefhebber kreeg hij het echt te kwaad toen hij wéér eens las in de krant hoe drugsafval van xtc- laboratoriums in Bra bantse bossen was ge dumpt. „Dit had al veel eerder aange pakt moeten wor den. Toen er uit Brabantse politie kringen alarm werd geslagen en om hulp werd gevraagd om de vele chemische stortin gen in de Brabantse bossen te bestrijden, reageerde het kabinet bij monde van Minister Opstelten dat men het uit eigen middelen moest oplossen. Iedereen kon toen al zien aankomen dat het mis zou gaan. Nu huilen alle partijen dat die drugsaanpak eindelijk eens moet worden verstevigd. Ik vrees dat het wat laat is." Niettemin doen alle par tijen dezer dagen weer een gooi naar de gunst van de kiezer om zich te presente- -- ren als drugsbestrijder pur sang. De aanpak - en dat is interessant - is toch wel verschillend. De PvdA —bij voorbeeld- lan ceerde pas nog een heus 'Delta plan' vol met plannen om drugscriminelen te ondermijnen, maar - en dat is saillant - dat wil de partij vooral be kostigen uit het legaliseren van softdrugs. De redenering: zet meer controle op softdrugs, jaag de ille galen op en hef belasting op staats- gereguleerde telers. Dat levert dan weer geld op voor be strijding van hard drugs. Maar daar botst het nu juist met an dere partijen. D66, SP en zelfs VNL voe len hier wel voor, maar anderen gruwe len er juist van. Het CDA bijvoorbeeld ziet het reguleren van teelt als het 'be lonen' van criminelen. Liever zien ze een hardere aan pak, waarbij crimineel vermogen wordt afgepakt. Kanttekening: dat vindt iedereen dus, maar met een eigen variant. Vraag is nu juist: hoe betalen we dat? Toen voormalig minister Van der Steur onlangs de financiële lijnen uitzette met de begroting, stemden alle par tijen in. Ondanks de smeek bedes van Brabantse burge- meesters, die 50 miljoen wilden, hielden Kamer en kabinet het op 9 miljoen dit jaar, oplopend tot 15 mil joen in 2021. Het vonnis betekent niet dat de Haagse vakantiehuisjes ook het he-le seizoen blijven staan. Er loopt nog een tweede rechtszaak die roet in het eten zou kunnen gooien van de exploitanten van de strandhuisjes. Het kort geding van deze week was aangespannen door Sail Cen tre 107 dat vlak naast een deel van de huisjes een stuk strand huurt van de gemeente. Volgens het zeil- centrum blijft er door de komst van de vakantiehuisjes te weinig ruimte over om catamarans te stallen. Ook zouden zeilers en ki- tesurfers door extra drukte moei lijk aan land komen. Maar van de rechter mogen de strandhuisjes deze maand nog worden opgebouwd. Ook al omdat de gemeente Den Haag en de ex ploitanten Stichting Leef met de Zee en Bang on the Beach verzeke- Volgens het zeilcentrum blijft er te weinig plek over voor catamarans ren dat de huisjes bij Kijkduin zo nodig snel weer verwijderd kun nen worden. Want dat zou in deze slepende kwestie zomaar kunnen gebeuren als de rechtbank in het hoger beroep van de nog lopende zaak de vergunningen voor de strandhuisjes opnieuw vernietigt. Zoals ze dat in november al deed. Toen luidde het oordeel dat Den Haag onvoldoende rekening had gehouden met de belangen van het zeilcentrum. Pas echt controversieel werd de strandhuisjeskwestie vlak daarna. Tot woede van natuurclubs en (linkse) fracties in de Haagse ge meenteraad gaf het stadsbestuur 'doodleuk' een nieuwe vergun ning af aan de exploitanten van de huisjes. „De gemeente verkwan selt haar goede naam én haar prachtige kustlijn", stelde Natuur monumenten. „We worden in de maling genomen", zei de Natuur- en Milieufederatie. GroenLinks- raadslid Arjen Kapteijns: „Dit is absoluut schofferend." Ook de provincie bleek onge lukkig met het besluit. Zuid-Hol land is inmiddels in beroep ge gaan tegen de vergunningen. CDA (40 seconden) vrijdag 3 maart 2017 Alleen de PVV krijgt het voor el kaar om een shot van beschilderde paaseitjes over te laten gaan in krantenknipsel over de IS-aanslag in Berlijn. Voorman Wilders hamert in tekst en beeld op de Neder landse identiteit die in groot gevaar is. De boodschap is weinig subtiel, maar wel effectief. Met 2 minuten en 50 seconden maakte 'de armste partij van Nederland' wel het lang ste spotje dat meer tijd vergt dan het lezen van het partijprogramma. Alleen maar zoenen De Partij van de Arbeid neemt de boodschap van verzoening wel heel erg letterlijk. Vooral veel kus sende mensen, onder wie een ho mopaar en koning Willem-Alexan- der die zijn bruid Maxima een smakkerd geeft. De slogan 'Wij begint bij mij' had de titel van een lied van Marco Bor- sato kunnen zijn. Lijsttrekker Lodewijk Asscher sluit het filmpje af door een selfie te maken. De ijdelheid druipt ervanaf. Het CDA begint de spot met drie jonge uitvoeringen van Geert, Mark en Sybrand op een strand in 1974, waar de eerste twee bakkeleien en kwaad weglopen. De verzoenende Sybrand kondigt aan premier van Nederland te worden. Het gevatte antwoord van de VVD in 25 secon den liet niet lang op zich wachten. Dezelfde strandbeelden van Sy brand, die als een pessimist wordt afgeschilderd, terwijl Rutte als opti mist het alternatief vormt. D66 (30 seconden) Pechtolds pratende hoofd Bij D66 zitten ze kennelijk krap bij kas. Uitsluitend Alexander Pech- told als pratend hoofd komt in beeld. Waarschijnlijk is het filmpje op een achternamiddag in één take opgenomen door een D66-mede- werker met zijn smartphone. Een saai filmpje dat de boodschap compact samenvat. D66 is een partij die de filmcultuur zegt te steunen, maar had wel iets creatie vers kunnen bedenken. Dit is het A4'tje onder de campagnefilms. Hoe lang kan een mens een la chende premier Rutte verdragen? Twintig seconden kunnen heel lang duren als Rutte, de eeuwige opti mist, voortdurend handschuddend en glimlachend in beeld komt. 'Op timisme brengt je een stuk verder dan optimisme,' beweert de com mentaarstem aan het slot. Maar wie zijn de pessimisten? Kijk dat durft de VVD in het filmpje niet te benoemen. Bang om potentiële co alitiegenoten af te schrikken? Jesse, Jesse en nog eens Jesse „Hij heeft mij echt geraakt van avond," smacht een GroenLinks- groupie in de camera na een toe spraak van Jesse Klaver die in elk stilstaand en bewegend shot te zien is. De linkse wonderboy wordt in deze persoonsverheerlijking als een popster gevolgd en mag trei nend, studerend, redevoerend zijn boodschap uitbrengen. Opvallend: vrijwel alle toehoorders en geïnterviewden zijn tussen de 20 en 30. Tino Martin. FOTO MARCO OKHUIZEN —Tobias den Hartog Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezin- gen@pers- groep.nl Nationale parken van Kroatië o.a. NP Krka, Plitvice en Kornati alleen te boeken bij Oad va 699 10 dagen oad.nl/BEHR05 *S8 Schoonheid van de Dalmatische kust o.a. Mostar, Dubrovnik en Split ook per luxe Excellent bus 719 12 dagen oad.nl/BRHR4l IM Historisch Krakau Zakopane stadstour Krakau o.l.v. lokale gids o.a. bezoek Auschwitz va 599 8 dagen oad.nl/BEPLOI Hoogtepunten van Slovenië stadswandeling Ljubljana met NL-gids o.a. Julische Alpen va 599 IO dagen oad.nl/BESLO I gas Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden De 35 omstreden strandhuisjes bij Kijkduin mogen worden neergezet. Dat heeft de recht bank in een kort geding be paald. Lex de Jonge Den Haag PVV (2.50 minuut) Met de botte bijl De droom van de jonge Sybrand VVD (40 seconden) Héél veel optimisme ;C^erin£sA V'óór

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11