Tichelaar (PvdA) stapt op na vriendjespolitiek II 'Zieke' toerist lag op het strand 8 Hij stal vorige week in Voice Kids de harten van de televisiekijker, maar vluchtelingenkind Jean is nu het middelpunt van spot en verontwaardiging. Zijn doodgewaande vader blijkt te leven, bevestigt de familie aan deze krant, en zijn vluchtverhaal rammelt. Tichelaar had het bedrijf van zijn schoonzus aangedragen voor een opdracht voor renovatie in het mo numentale Huize Tetrode in Assen. Op zaterdag ontkende hij dat nog, maar later moest hij in een brief aan Provinciale Staten toegeven dat hij de firma van zijn schoonzus had genoemd. Zij ontving in totaal ruim 3.000 euro voor de klus. Tichelaar moest zich vandaag verantwoorden tijdens een spoed debat in de Provinciale Staten. „Ik ben aangeslagen maar niet versla gen", zei hij in een emotioneel be toog. „Ik wil leren van mijn fouten en me inzetten voor vertrouwen, maar dat kost tijd. Ik bied u dan ook mijn nederige excuses dubbel en dwars aan. Ik had nooit, maar dan ook nooit, de naam van het bedrijf van mijn schoonzus moeten noe men." Vertrouwen De PvdA'er zegde beterschap toe en beloofde dilemma's in de toekomst te delen om hem te behoeden voor nieuwe misstappen. Tijdens een lange schorsing van het debat werkte nagenoeg de volledige op positie aan een motie van wantrou wen, maar ook binnen de coalitie was het vertrouwen al weg. De grootste coalitiepartij WD liet Ti- chelaar in de pauze weten dat er geen vertrouwen meer was omdat de integriteitscode was geschon den, zei fractievoorzitter Wille- mien Meeuwissen. Ik wil leren van mijn fouten. Ik bied u mijn nederige excuses dubbel en dwars aan Bij coalitiegenoot CDA was het ver trouwen eveneens weg, reageerde Riëtte Wollerich na afloop van het debat. Zelfs binnen Tichelaars eigen PvdA was de hoop op verbetering zoek, zei fractievoorzitter Roellie Goettsch. Voor zover zij weet heeft de PvdA-partijtop geen druk uitge oefend op Tichelaar. In het spoeddebat trok Tichelaar weliswaar het boetekleed aan, maar hij ging later alsnog de confrontatie aan en werd boos na diverse aantij gingen. Tichelaar liet het vanwege alle signalen niet tot een stemming komen en trok zijn conclusies di rect na de schorsing. Hij zegt te kie zen voor zijn gezin en gezondheid en verliet zonder commentaar het provinciehuis. Coevorden De PvdA'er was sinds 2009 com missaris in Drenthe. Hij werd in 2013 op de vingers getikt voor een andere zaak. Tichelaar had toen be middeld in een conflict tussen de gemeente Coevorden en een hore caondernemer, die zijn zwager was. PvdA-lijsttrekker Lodewijk As- scher vindt het besluit van de com missaris van de Koning in Drenthe om af te treden 'verstandig'. Verder wilde Asscher niets over de kwestie kwijt. Elf verzekerden worden vervolgd voor het oplichten van hun zorg verzekeraar, maar het gaat vermoe delijk om veel meer fraudeurs. Al leen al bij verzekeraars CZ en VGZ kwamen 40 valse nota's binnen. Alle indieners hingen hetzelfde leugentje op: tijdens de vakantie in Thailand kregen zij een voedselver giftiging en werden zo ziek dat ze behandeld moesten worden in een ziekenhuis in Bangkok. In werke lijkheid waren de Nederlandse toe risten nooit in het bewuste hospi taal geweest, maar hadden zij een valse nota gekocht van een 68-ja- rige Nederlander, die in het vakan tieland woonde en deze facturen aanbood. De oplichter werd dins dag in Noord-Brabant opgepakt, waar hij tijdelijk verbleef. Het OM denkt dat hij van januari 2009 tot en met augustus 2015 actiefis geweest. De bal kwam aan het rollen toen een medewerker van CZ 1,5 jaar ge leden op een zorgnota uit Thailand stuitte waarop een verouderd web adres stond. Na contact met het zie kenhuis in Bangkok bleek de indie ner hier nooit te zijn behandeld. De verzekeraar stelde onderzoek in en Sommige mensen hebben een nota meerdere keren ingediend. Misschien sluw, maar niet slim ontdekte 24 valse nota's met een to taalbedrag van 51.000 euro. De ver zekeraar heeft inmiddels dertien verzekerden geroyeerd en het geld teruggehaald. Een van hen lag op de dag van de 'ziekenhuisopname' prinsheerlijk op het strand, ont dekte CZ. De verzekerde postte een foto van een eiland waar hij vakan tie vierde, compleet met datum, temperatuur en locatie. Dat bleek 800 kilometer van het ziekenhuis vandaan. „Er zaten ook mensen tussen die de nota meerdere keren hebben in gediend. Misschien sluw, maar niet slim", reageert een woordvoerder van CZ. Het lijkt erop dat de verkoper van de valse nota's een oude rekening of oud briefpapier van het ziekenhuis heeft gebruikt, zegt CZ. „Daar is hij zelf mee aan het knutselen gegaan." Het duurde volgens de zorgverze keraar erg lang voor de bewijslast rond was. CZ tipte collega-verzekeraars via het fraudeloket van Zorgverzeke raars Nederland. Zo ontdekte VGZ zestien fraudezaken, in totaal een schadebedrag van 39.000 euro. Bij deze zestien verzekerden wordt het geld teruggehaald, een aantal van hen komt op een zwarte lijst. Uiteindelijk trokken vijf zorgver zekeraars aan de bel bij de inspectie SWZ, die rechercheurs op de zaak zette. Vermoedelijk gaat het om een totale fraude van zo'n 130 duizend euro. donderdag 2 maart 2017 De commissaris van de Koning in Drenthe is na een rel over een omstreden opdracht aan zijn eigen schoonzus opgestapt. De PvdA'er Jacques Tichelaar ont kende eerder nog zijn familielid bewust voor te hebben getrok ken, maar ging vandaag door het stof en vertrok. Hij geniet onvol doende vertrouwen. Chris Klomp Assen Commissaris van de Koning Jacques Tichelaar verlaat het Provin ciehuis nadat hij is opgestapt, fotoanp/bart maat Jacques Tichelaar Tientallen Nederlanders hebben op kosten van zorgverzekeraars vakantie gevierd. Zij zouden zo genaamd in het ziekenhuis in Thailand hebben gelegen met een voedselvergiftiging en claimden bij thuiskomst in totaal 130.000 euro. Hanneke van Houwelingen Tilburg —Woordvoerder CZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8