Staatsbosbeheer komt Camperpark tegemoet Wereldwinkel verdwijnt na kwart eeuw uit Tholen Enquête over supermarkt Heinkenszand 7 De Wereldwinkel in Tholen sluit zijn deuren. Volgende week zijn er nog jubileumacties, komende zomer valt het doek. De Wereldwinkel in de Kerkstraat in Tholen sluit na vijfentwintig jaar. Belangrijkste oor zaak volgens voorzit ter Ben Schoonen is een jarenlange teruglopende omzet als gevolg van toenemende concurrentie. Ook het aantrekken van nieuwe vrijwilli gers blijkt lastig. De definitieve sluitingsdag is nog niet bekend. Voor de vrijwilligers komt de sluiting niet als een verrassing. Er heerst wel een dubbel gevoel. De Wereldwinkel is op de kop af een kwart eeuw actiefin Tholen. Lan ger open blijven betekent volgens Ben Schoonen interen op de reser ves. En dat wil het bestuur niet. Een deel van de spaarrekening gaat naar de producenten van de kunstpro ducten. „Houden we toch een posi tief gevoel aan de sluiting over", al dus Schoonen. Hij zegt het met een lach en een traan. „We kijken terug op een mooie tijd, waarin fair trade een groeiend besefis geworden in onze samenleving. Voor een deel hebben we als Wereldwinkel ons doel be reikt. In veel supermarkten liggen fairtradeproducten, zoals koffie, thee en chocolade in de schappen. Aan de andere kant is het een las tige tijd. We moeten opboksen te gen prijsvechters en webshops die als paddenstoelen uit de grond schieten." Een ander probleem waar de ver eniging tegenaan loopt is het aan trekken van nieuwe vrijwilligers. Voor mensen stopt hun hobby, een daginvulling „Dat is erg lastig", zegt Schoonen. „Gezinnen bestaan tegenwoordig uit tweeverdieners. Mensen heb ben weinig tijd. Met dat gegeven kampen alle verenigingen. Toch hadden we laatst nog een enthousi aste dame. Ze ging er volledig voor. Totdat ze een nieuwe baan had ge vonden. Dan is er geen tijd meer. Je kunt ze geen ongelijk geven. Het is wel tekenend voor deze tijd." Desalniettemin kan de Wereld winkel rekenen op de inzet van 27 vrijwilligers. „Het is een hechte club. De sluiting maakt dan ook de nodige emoties los. Voor veel men sen eindigt een hobby, een dagin vulling." Els Schrauwen is vanaf het begin betrokken. Met Joost Muurling richtte ze in 1992 de winkel op. Toen nog in de Stoofstraat. Later is de winkel verhuisd naar de Bak- straat, met iets meer ruimte. Sinds 2003 is de Kerkstraat, de winkel straat van Tholen, de vaste stek. Een straat waar het, sinds het ver trek van de bakker en een speel goedzaak, steeds rustiger is gewor den. Ook in andere steden en dorpen hebben Wereldwinkels het moei lijk. Anderhalfjaar geleden is de winkel in Kapelle gesloten. Volgens Schoonen zijn er van de 450 win kels nog 300 open. „Sommige colle ga's zijn naast de winkel een web shop begonnen. Daar hebben wij helaas de mensen niet voor. De vraag is ook of je dat moet willen." Plan is om deze zomer de deuren definitief te sluiten. Wanneer is volgens Schoonen nog niet bekend. Eerst staat de vereniging nog stil bij het vijfentwintigjarig bestaan. Vol gende week houdt de winkel di verse jubileumacties. Op vrijdag 10 maart om half drie is er in de Gast huiskapel een bijeenkomst waar ie dereen welkom is. HEINKENSZAND 'Bent u positief over de komst van een tweede su permarkt in Heinkenszand?' Het is één van de vragen in de enquête die D66 voorlegt aan de inwoners van Borsele. Daarin wordt niet alleen gevraagd naar interesse in de Lidl (want daar gaat het over), maar er wordt ook gevraagd naar de mening over de locatie, tussen het gemeen tehuis en de Emté aan de Stenevate. D66 is niet tegen de komst van een tweede supermarkt, maar de fractie twijfelt of dit de beste plek is. De enquête is te vinden op ooster- schelderegio.d66.nl of via fractie voorzitter Levien de Putter. De werkschuur van Staatsbos beheer staat aan de Campens- weg, vlakbij het camperpark van de familie De Jonge. Dat Mar chienus en Margit de Jonge dol graag een woning bij hun bedrijf willen bouwen, is geen geheim. De ondernemers klopten vo rig jaar aan bij de gemeente Noord-Beveland, maar het col lege trok de noodzaak van een bedrijfswoning op het terrein in twijfel. De gemeenteraad was minder rigoureus en haalde het voorstel van de agenda zodat al ternatieve opties onderzocht konden worden. Dat is gebeurd en daarom staat het onderwerp weer op de raadsagenda. Beste optie Van alle onderzochte alternatie ven is de bedrijfswoning op het terrein van Staatsbosbeheer de beste optie. De organisatie in bos- en natuurbeheer gaat er mee akkoord dat de schuur plaatsmaakt voor nieuwbouw, maar verbindt daar wel diverse voorwaarden aan. Als compensatie moet er een overdekte ruimte komen waarin de medewerkers materieel kun- De werkschuur aan de Campensweg maakt plaats voor een bedrijfswoning nen stallen. Ook wil Staatsbos beheer elders op de Schotsman een informatie- en ontmoe tingsplek realiseren om haar zichtbaarheid in het gebied te vergroten. Een opwaardering van de oever, het grasland en het bosgebied in het westelijke deel van de Schotsman staat ook op het wensenlijstje. Toekomstvisie Tot slot moet de bedrijfswoning deel uitmaken van de gebiedsvi- sie voor de Schotsman. Ge meente, Staatsbosbeheer en on dernemers in het gebied hebben de afgelopen tijd samen aan een toekomstvisie voor de Schots man gewerkt. Dit document wordt opgenomen in het toe komstige bestemmingsplan en nieuwe initiatieven worden hieraan getoetst. De gemeenteraad buigt zich donderdag 9 maart over de ge- biedsvisie. donderdag 2 maart 2017 BE Een j ubileum met een traan Timo van de Kasteele Tholen Vrijwilligers Lia van de Sande, Ben Schoonen, Anneke van Gorsel en Martine Alleijn (v.l.n.r.) van de jubilerende en sluitende Wereldwinkel in Tholen. fotoanthonyverolme -Ben Schoonen Staatsbosbeheer is bereid om een werkschuur in Kamperland op te offeren zodat Marchienus en Margit de Jonge van Cam perpark Zeeland daar hun be drijfswoning kunnen realiseren. In ruil voor de medewerking wil de organisatie onder meer een informatie- en ontmoetings plek maken. Ellen Jobse Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62