44 Stotterend lammetje met prangende boodschap 9 CHECK DIT! Abdon Willems (71) had jarenlang Bar Snugly in Terneuzen, waar hij zijn passie voor muziek met anderen deelde. In Porgy en Bess deelt hij die liefde nog af en toe als dj. Elvis „Mijn belangstelling voor muziek begon heel voor de hand liggend in de jaren vijftig met Elvis. De radio verrichtte wondereneen wereld vol muziek kwam de Terneuzense huiskamer binnen. Rock-'n-roll klonk als de bevestiging van een mooie toekomst. In het begin was het wel zoeken naar de juiste zenders en programma's. Radio Luxemburg met het programma op zondagmiddag was smullen. Het eerste zakgeld ging naar de platenzaak. Inmiddels is het een enorme verzameling op vinyl, banden, cassettes en cd's. En jaarlijks komt daar nog steeds een flink aantal vinylplaten en cd's bij." Concert „The Shadows hoorden ook bij mijn eerste favorieten. Een optreden van die band in Ahoy in 1962 was mijn eerste grote liveconcert. The Shadows deden eerst een voorprogramma, daarna kwam Cliff Richard erbij. On middellijk begon het gekrijs, geduw en getrek voor het podium. Vechtpar tijen en de politie moest zelfs ingrij pen. Na vijf nummers hield Cliff het voor gezien. Maar ik had in ieder ge val The Shadows te pakken." Pioniers „Zoektochten langs de radiozenders leerden me dat er zoveel meer was gen en het blijven verzamelen van al ternatieve rock- en rootsmuziek die in 1970 een inleiding vormden tot een ommekeer in mijn leven. Er stond in de Walstraat in Terneuzen een pand te koop. Samen met mijn vrouw ging ik ervoor. Na de aanschaf waren we gelukkig en bankroet. Maar de muziek kon beginnen, Bar Snugly was een feit en Terneuzen de plaats waar een droom in vervulling ging. We begonnen met veel jeugd, die bleef terugkomen en uiteindelijk heb je verschillende generaties vaste klanten. Ze leerden Snugly kennen als de plek voor alternatieve, obscure en vreemde rock- en rootsmuziek." Cirkel „Eind 2001 was de koek op. Snugly stopte. Vooral voor mijn vrouw was het fysiek niet meer op te brengen. Een stel vaste klanten kwam bij Porgy en Bess en vroeg of ze daar de Snuglymuziek mochten draaien. Dat gebeurde en uit die groep is het idee van rootsmuziek voor Porgy geboren. Ik kwam er als vrijwilliger bij. Daar kan ik voor en na de rootsconcerten mijn ontdekkingen weer laten horen. Na contact met radiomaker, verha lenschrijver en verteller Jan Donkers kon ik hem voor een avond met mu zikanten in Porgy strikken. Hij was voor mij een aangever, een voorbeeld en pionier in de ontdekking van wat nu te boek staat als americana. Een rol die ik op mijn manier voor Ter neuzen heb kunnen spelen." Zoom kreeg dat onbestemde gevoel een richting. De bedrijfsleiding vroeg me in 1967 een jubileumfeest voor het jongere personeel te organiseren. De wat oudere werknemers kregen hun eigen zaal met muziek van een boerenkapel. In een grote bouwkeet die ik als een café had ingericht, draaide ik de muziek die ik tot dan toe had ontdekt. Niet de alledaagse hits, maar dat wat eraan ten grond slag lag. Dat sloeg aan. Zozeer zelfs dat de boerenkapel uiteindelijk voor een bijna lege zaal speelde. Ik had iets gedaan dat op lotsbestemming leek." Terneuzen „Het was die cumulatie van ervarin- Mijn eerste optreden sloeg zo aan dat de boerenkapel voor een lege zaal speelde dan de commerciële muziek. Ik kreeg een neus voor die parels, dankzij de bijzondere radiomakers. Die kwa men niet alleen met de muziek, maar ook met verhalen en anekdotes. De rootsgenres van blues, folk, country, swing, rock 'n roll bleken een enorme kweekvijver. Jan Donkers was voor mij één van de pioniers van al dat moois." Boerenkapel „Terneuzen is een mooie stad om op te groeien. Voor een studie kwam ik in Rotterdam terecht. Daarna voor werk in Bergen op Zoom. Dat bleken achteraf niet meer dan wat tussen stops. Er broeide iets. In Bergen op donderdag 2 maart 2017 pï 'In Terneuzen ging een droom in vervulling' René de Dreu Abdon Willems: „Na de aan schaf van Snugly waren we geluk kig en bankroet." FOTO RONALD DEN DEKKER Radiomaker, popjournalist en schrijver Jan Donkers komt met het programma A Song Journey zaterdag 4 maart naar Porgy Bess in Ter neuzen. Muzikanten die meekomen zijn Edo Donkers, Abel de Lange en Louis Ter Burg. Aanvang 20.15 uur. Naam voorstelling: Joep! Wie: Theater Gnaffel Genre: muzikaal theater Leeftijd: 4+ Waar: Ledeltheater, Oost burg Wanneer: zondag 5 maart, 14.00 uur Het lammetje Joep wordt op een ochtend wakker met een onbe stemd gevoel. Hij wil iets belangrijks vertel len, maar hij heeft één flink probleem: hij stot tert. Tevergeefs pro beert het diertje zijn ei genzinnige vrienden op de hoogte te brengen van zijn grote nieuws. Hij komt steeds niet verder dan 'Ik bè-bè- bè-bèehn.' Niemand laat hem uitpraten en voor hij zijn zin kan af maken, doen de andere dieren dit voor hem. Met allerlei bijzondere aannames tot gevolg. Buurschaap Dirk is zijn laatste hoop. Theater Gnaffel brengt het stotterende lamme tje tot leven in de vro lijke voorstelling Joep!. De muzikale voorstel ling over stotteren, luis teren en aannames wordt gebracht door poppenspelers Yalan Lips en Aniek Stokkers. Theater Gnaffel is een gezelschap uit Zwolle dat al ruim 25 jaar voor stellingen opvoert in Het stotterende lammetje Joep heeft iets bijzonders te ver tellen. FOTO ERIK FRANSSEN theaters, op scholen en op bijzondere buitenlo caties. Altijd vertolken levensgrote poppen een hoofdrol en worden er universele thema's aangesneden, zonder dat de theatergroep een oordeel wil vellen. Artistiek leider Elout Hol maakt de bijzon dere poppen zelf, ze staan naast de acteurs op het toneel als gelijk waardige personages. De voorstelling is ge schikt voor kinderen van vier jaar en ouder maar ook volwassenen worden door Gnaffel geraakt. De voorstelling Joep! Is gebaseerd op het ge lijknamige boek, ge schreven door Mark Haayema met illustra ties van Wouter Tulp. Of Joep uiteindelijk kan vertellen waarom hij moet huilen, lachen en brommen tegelijk, houdt Gnaffel nog even geheim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50