Florissant Cultuurfonds helpt bij verlagen kosten Wie komt er in de Nationale Kinderjury? Prinsen en prinsessen 2 Het Vlissingse Speelpaleis Bambini heeft de bakens verzet. De aanpak maakt van de indoorspeeltuin nog meer een dagattractie. SPEELPARADIJS UITBREIDING Commentaar Lijsttrekker Jan Roos van VoorNederland (VNL) wil het graag iedereen naar de zin maken. Bredere wegen om snel tussen Zeeland en de Randstad heen en weer te kunnen rijden. Geen tol meer in de Westerscheldetunnel, meer agenten en gesloten po litiebureaus heropenen. En de marine moet nieuwe fregatten en onderzeeërs in Vlissingen laten bouwen. Beloftes die heel veel geld kosten. Roos zegt dat alles te kunnen betalen uit een reeks maatregelen die is doorgerekend door het Centraal Planbureau. VNL noemt wel de maatregelen die ze wil nemen, maar geeft geen prioriteit aan. Daarmee spiegelt VNL het wel erg florissant voor. Voor Infra structuur en Milieu trekt VNL bijvoorbeeld 1,2 miljard uit. Van dat geld moeten alle wegen in heel Nederland worden verbeterd en verbreed, tot aan de dammenroute in Zeeland toe. Dat zal te weinig zijn. Een andere manier waarop VNL geld wil binnenhalen, is het op heffen van waterschappen en Provinciale Staten. Het waterschap vervult in Zeeland een cruciale rol in de waterveiligheid. Met dat belang moet zeer zorgvuldig worden omgegaan. De roep om het provinciebestuur af te schaffen is er ook een om - uit Zeeuws perspectief gezien - niet over een nacht ijs te gaan. De provincie heeft in Zeeland soms meer weg van een super-ge meente. Ze speelt in Zeeland een duidelijk andere rol dan in bij voorbeeld Noord-Holland, de provincie waar Jan Roos woont. Daar staat de provinciale bestuurslaag veel verder af van de inwoners. Los van de vraag of het wenselijk is om waterschappen en Pro vinciale Staten op te heffen, zal na afschaffing ervan het geld niet op de eerste dag beschikbaar zijn om er andere dingen van te kunnen betalen. Geld binnenhalen met het opheffen van waterschappen en Provinciale Staten Dit blijkt uit een voorstel van B en W van Middelburg aan de gemeen teraad, dat op 20 maart wordt be sproken. Middelburg en Vlissingen hebben het afgelopen jaar gespro ken over een gezamenlijk stedelijk cultureel profiel. Ze willen door be tere samenwerking ervoor zorgen dat het aanbod in beide steden goed op elkaar aansluit en dat ze dus niet op twee plekken hetzelfde doen. Gebrek aan geld is een dilemma. Vlissingen verlaagt of beëindigt veel subsidies en Middelburg wil niet dat daardoor meer verzoeken om steun bij haar terechtkomen omdat het om activiteiten met een regionale uitstraling gaat. De ge meenten willen er juist voor zorgen dat instellingen minder afhankelijk worden van overheidssteun. Daar moet een Cultuurfonds voor zor gen. Dat moet organisaties helpen De gemeenten willen dat instellingen minder afhankelijk worden van steun om samen te werken, samen te wo nen, kosten te verlagen, andere geldschieters te vinden en zo te werken aan vernieuwing en ver dere ontwikkeling van hun activi teiten. ALMANAK Als haar moeder op straat ie mand groet, vraagt de kleuter steevast: „Wie was dat?" In dit geval was het Willem de Koning. „Wat een mooie naam", was de reactie achter op de fiets. Vervol gens vroeg ze of hij ook kinderen had, en hoe ze heten. Haar moeder somde de namen op, telkens met de achternaam De Koning. „Dat is vreemd zeg", antwoordde het meisje. Toen de moeder vroeg wat daar vreemd aan is, zei de kleuter: „Die moe ten dan toch Prins of Prinses he ten?" Vintage Vipparty in theater Spoetnik Kofferbakverkoop bij de molen VLISSINGEN Bossenburgh zoekt kernploeg Kinderen die er al eens waren, zien het bij binnenkomst in Speelpaleis Bambini direct: de Vlissingse in doorspeeltuin heeft nieuwe attrac ties. Hun oog valt eerst op de klim toren PowerTower. Daar mogen be zoekers vanaf 7 jaar via platforms of netten op klimmen om vervolgens naar beneden te springen. Een dik Bambini was altijd leuk, maar is nu nog veel leuker geworden Ik was hier nog niet eerder geweest, maar diespringtoren is echt cool kussen vangt hen op. De PowerTo wer, laserspel Mission Possible en een zeven meter hoge glijbaan. Bambini is vernieuwd. Elf jaar na de intrek in een voormalig zwem bad tegenover sporthal Baskens- burg heeft Bambini niet alleen nieuwe attracties, maar is ook het concept van het speelcircus veran derd. Geen gedifferentieerde tarie ven meer, maar iedereen boven de drie jaar een vast bedrag. Met die verandering waren lang niet alle vaste bezoekers vóór her opening van Bambini tevreden, za gen medewerkster Mirjam en haar collega's aan reacties op. „Mensen vonden het veel te duur. Want spe len kostte eerst een stuk minder." Afhankelijk van de leeftijd van de kinderen kostte een toegangs kaartje tot begin februari 3,50 tot 7,50 euro. Begeleidende ouders be taalden 2 euro. Nu betaalt iedere bezoeker fors meer. Maar voor 12,50 euro kunnen kin deren en hun ouders niet alleen spelen, maar ook onbeperkt eten en drinken. De meeste bezoekers zijn nu een stuk goedkoper uit, ver wacht woordvoerder Joey Israël. „Kinderen kunnen niet alleen on beperkt ranja en ouders koffie of thee drinken. Maar ze kunnen ook onbeperkt eten. Ze hoeven niet te kiezen uit frites en snacks óf een broodje knakworst óf kibbeling óf verse, door een machine uitge spuugde, pancakes. Maar ze kun nen van alles een beetje nemen. Al leen voor alcoholische dranken moeten mensen bijbetalen." Hij is behalve toezichthouder ook entertainer en staat regelmatig met de kinderen - 'vooral de meisjes' - op het podium te zingen en te dan- JUWELIER MINDERHOUD Woensdag 8 maart wordt bekend gemaakt wie dit jaar Zeeland verte genwoordigt in de Nationale Kin derjury. Dat het Zeeuwse jurylid uit Oost-Souburg komt, is al zeker. Kinderboekenschrijver Gerard van Gemert komt volgende week woensdag naar één van de Sou- burgse basisscholen, om daar het nieuwe jurylid te verrassen. Landelijk hebben de afgelopen maanden honderden kinderen ge solliciteerd naar een plaats in de Se naat van de Nederlandse Kinder jury. Twaalf kinderen, één uit elke provincie, zijn uitgekozen. De Ne derlandse Kinderjury is de enige publieksprijs die door kinderen wordt bepaald en uitgereikt. Se naatsleden spelen een belangrijke rol: ze werven stemmen in hun ei gen provincie, ze schrijven een ju ryrapport over de vijfhoeken met de meeste stemmen en de reiken een eigen prijs uit: de Pluim van de Senaat. Winnaars Er kan tot woensdag 19 april wor den gestemd. Zondag rt juni wor den de winnaars bekendgemaakt. Vorig jaar won Jochem Myjer in de categorie 6 tot en met 9 jaar, Tosca Menten was winnaar in de catego rie 10 tot en met 12 jaar. donderdag 2 maart 2017 ii Een Cultuurfonds Middelburg- Vlissingen moet culturele instel lingen helpen minder afhankelijk te worden van gemeentelijke subsidies. Dat kan door hen te begeleiden bij het vernieuwen van hun organisaties en hun ac tiviteiten. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Indierockband PEER uit Middelburg en de gara gerockers van Las Rosas uit Brooklyn New York spelen vandaag op de Vintage VIPparty in thea ter Spoetnik in Vlissingen (20.30 uur). Organisator Jaap van Boven en zoon Vincent vieren met het mini-festival dat ze een jaar geleden X-Ray sloten en de vinyl- en vintage zaak Ray's Boutique in de Sint Jacobsstraat vestig den. SEROOSKERKE De kofferbakverkoop op het parkeerterrein van molen De Jonge Johan nes in Serooskerke gaat in de herhaling. Zaterdag 1 april kunnen verkopers hun volgestouwde auto's neerzetten in ruil voor vijf euro. Enkel tweedehands spullen zijn toegestaan. De toegang is gratis. De wijk Bossenburgh zoekt inwoners die in de kernploeg willen voor een wijkplan dat moet zorgen voor een betere leefbaarheid. Met de wijkvereniging Bossen burgh en twee deskun digen van de gemeente wordt in zes bijeenkom sten dat plan gemaakt. Aanmelden kan via info@bossenburgh.nl. Bambini René Hoonhorst Vlissingen - Ceylin (7), Vlissingen - Ricardo (7), Kapelle Jan van Damme Wij hebben interesse in uw gouden en zilveren sieraden. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten enz. Maar ook bloedkoraal, granaten en rouwkralen. Wij taxeren het op reële waarde en kopen het bij belangstelling contant in. Bel voor meer informatie. www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden 571284 601559 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31