Dromen van defensie is nummer een Nancy van de Ven komt bij haar nieuwe team in de 'motorcrosshemel' Aantal misdrijven in vier jaar tijd met een kwart gedaald De criminaliteit is op haar retour. Dat blijkt niet alleen uit de politiecijfers. Ook de Zeeuwen zelf zeggen zich minder vaak onveilig te voelen. Hoe krijgen we meer y mosselen in de pan? VERKIEZINGEN Remy van der Winden wilde graag bij het leger, maar werd grafisch ontwerper.zeeland 11 Zeeland wordt steeds veiliger. Het aantal geregistreerde misdrijven daalt, maar de Zeeuwen vóelen zich ook in toenemende mate vei lig. In geen enkel politiedistrict in het land zeggen de inwoners zo weinig criminaliteit te ervaren als hier. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) presenteerde gister middag de jongste misdaadcijfers. Daarnaast bracht het de Veilig heidsmonitor 2016 naar buiten. Dat bevat de resultaten van het jaar lijkse bevolkingsonderzoek naar de veiligheidsbeleving. Aan de en quête deden deze keer ruim 80.000 mensen mee. De politie registreert al jaren achtereen minder misdrijven. Vo rig jaar waren dat er landelijk 930.000, tegen 980.000 in 2015. In 2012 ging het nog om bijna 1,2 mil joen delicten. In Zeeland werden vorig jaar bij elkaar 15.520 misdrijven geteld, ruim 1300 minder dan het jaar er voor. In 2012 registreerde de politie nog 21.000 misdrijven. Samen met Drenthe is in Zeeland de daling de afgelopen vier jaar het sterkst: ruim een kwart. Niet van alle delicten wordt aan gifte gedaan, maar ook de mensen zelf geven aan dat ze minder vaak het slachtoffer zijn geworden van een delict. In Zeeland - een van de 43 politiedistricten waarin de Na tionale Politie is verdeeld - is dat zelfs het laagste van heel Neder land. Vorig jaar was 19 procent van de Zeeuwen naar eigen zeggen de dupe van een vorm van criminali teit, ruimschoots goed voor de kop positie. Drenthe volgt op de tweede plaats, met 22 procent. De ervaren criminaliteit was in 2016 het hoogst in Amsterdam-West. Daar had 71 procent ermee te ma ken. Zeeuwen werden, naar verhou ding, vooral weinig geconfronteerd met diefstallen en vandalisme. Als het gaat om geweldsdelicten doen acht politiedistricten het beter. Bij cybercrime staat de provincie in de middenmoot. Ook al scoort Zeeland hoog op het gebied van veiligheidsbeleving, toch zegt nog altijd ruim een kwart van de inwoners (27,3 procent) zich wel eens onveilig te voelen. Dat ge beurt vooral op plekken waar jon geren rondhangen. Een op de acht Zeeuwen voelt zich wel eens on veilig in de eigen buurt, een op de Vorig jaar was 19 procent van de Zeeuwen naar eigen zeggen de dupe van een vorm van criminaliteit dertien mensen zelfs in eigen huis. Die ervaring komt wel steeds minder voor. In 2012 voelde nog 32,5 procent van de Zeeuwen zich wel eens onveilig. Vooral op plek ken waar jongeren rondhangen is het gevoel van onveiligheid aan zienlijk afgenomen. Alleen in eigen huis wordt dat niet minder. Binnen Zeeland zijn er duide lijke verschillen. Rondom de Oos- terschelde (Bevelanden, Schou- wen-Duiveland en Tholen) voelt men zich duidelijk het veiligst. Walcheren komt juist minder goed uit de bus. Zeeuwen geven de vei ligheid in hun buurt een rapport cijfer van gemiddeld 7,5. Hij gaat niet vooraan in de peilingen, maar voorman Jan Roos van VoorNederland bijt wel het spits af in een serie interviews met landelijke lijsttrekkers. Voor Zeeland wil hij vooral meer agenten en bredere wegen. A K IJOSiD fltÊ'u/aki ZEELAND 12 donderdag 2 maart 2017 Zeeuw voelt zich veiliger Rolf Bosboom Vlissingen ZEELAND 5 Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 T FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30