Slachtoffers doen minder vaak aangifte fVAÏ\l NOOD WEt Tlood Qetzen, onbeWtst de stedenspeaa^Gti 15 Juncker trapt debat over de toekomst af met vijf scenario's Praag €99,- Parijs 109,- Gent 109,- Londen 135,- Kopenhagen 169,- Boek nu www.vannood.nl of bel 088 - 10 30 850 Een ongekende striptrease voor Europa is niet langer uitgesloten: samenwerking met geen ander doel dan een interne markt is vanaf nu ook bespreekbaar. Juncker komt met vijf scenario's. In een uitgekleed Europa strijden de lidstaten afzonderlijk tegen terreur, komt er geen Europees asielbeleid, wordt de defensiesamenwerking be vroren, de buitenlandsamenwerking deels ontmanteld en komen er weer meer controles aan de binnengrenzen. Dat veel beperktere Europa is één van de vijf scenario's waarmee Com missievoorzitter Jean-Claude Juncker We hebben nu geen scenario's nodig, maar een plan om ons huis te wapenen tegen deze storm gisteren een megadiscussie over de toekomst van Europa aftrapte. Ieder een mag meedoen. Europa helemaal opdoeken is geen optie, en Juncker zelf sluit ook de sterk uitgeklede vorm uit. Die komt in de buurt van het uitslui tend economische Europa waar pre mier Rutte het vaak over heeft. Waarom die dan toch in zijn lijstje staat? „Er zijn regeringen die dit willen en ik wil het debat niet doodmaken voor het begonnen is." Junckers an dere opties zijn: doorgaan zoals nu, met kopgroepen nauwer samenwer ken in afwachting van de rest, samen doorgaan op een beperkt aantal kern taken en op andere terreinen wat langzamer, of juist met z'n 27-en volle kracht vooruit. De Luxemburger zelf, die in 2019 aftreedt, maakt nu geen keus, maar met de zeer pro-Europese koers die hij zijn politieke leven lang al volgt, is duidelijk dat hij hoe dan ook meer Europa wil: allemaal samen vooruit of, als dat niet kan, met kop groepen. Dat gebeurt ook nu al. De eu- rogroep (19 landen met één munt) en Schengen - de groep landen die zijn binnengrenzen heeft afgeschaft - zijn de bekendste voorbeelden van. De keuze van Juncker om met een menu te komen in plaats van met één welomlijnd voorstel, viel gisteren niet bij iedereen in goede aarde. Volgens de Italiaanse sociaaldemocraat Gianni Pittella had Juncker meteen zelf een keus moeten maken. „De uitdagingen zijn ongekend. De nieuwe president in Amerika. Rusland, Turkije, de oorlo gen op onze drempel. Extreemrechts dat overal in Europa zijn lelijkste ge zicht laat zien. We hebben nu geen scenario's nodig, maar een plan om ons huis te wapenen tegen deze storm." Juncker is dat niet met hem eens. „Ik regeer niet bij presidentieel decreet, en de toekomst loopt verder dan 2019." De christendemocratische EVP vindt zijn open benadering wel ver standig. „Het debat moet terug naar de mensen", aldus CDA-Europarlemen- tariër Esther de Lange. „De herijking van onze samenwer king wordt de grootste uitdaging van de komende jaren. De herijking be paalt de samenleving vaoor onze kin deren en kleinkinderen." De behoefte om het zwaar kwakke lende Europa weer wat vlot te trekken, is er al langer. Het sterk vergrijzende continent krijgt de ene crisis na de an dere over zich heen, wordt voor het eerst met een vertrekkend lid gecon fronteerd en zal in zijn huidige vorm onmogelijk zijn leidende rol op veel terreinen kunnen vasthouden. Junc ker wil de rest van dit jaar voor het de bat uittrekken, de 27 EU-leiders wor den geacht in december knopen door te hakken. Tegen de Europese verkie zingen van 2019 moet het nieuwe Eu ropa er staan. Dat blijkt uit de nieuwste Veilig heidsmonitor van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar deed een kwart van de slacht offers van traditionele criminaliteit aangifte (2012: 29 procent) en nog geen 10 procent van de slachtoffers van cybercrime. „De gestolen fiets of de aanvaller wordt toch niet gevonden, denkt men dan", zegt CBS-onderzoeker Maarten Bloem. „Een deel van de misdaad blijft zo buiten beeld." De criminaliteit is vorig jaar niet toegenomen. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat in 2016 burgers 4,4 miljoen keer slachtoffer zijn ge weest van gewelds-, vermogens- en vandalismedelicten, nauwelijks an ders dan in 2015. Maar van lang niet alle delicten wordt aangifte gedaan bij de politie. In 2016 registreerde de politie 930.000 misdrijven, in 2015 nog 980.000. Deze krant meldde vorig jaar al dat er zorgen zijn over de groeiende aangiftemoeheid. In een stuk van het ministerie van Veiligheid en Justitie werd gemeld dat de aangif tebereidheid de laatste tien jaar spectaculair is gedaald. „Ik ben de goednieuwsshow van justitie zat", reageerde voorzitter Gerrit van de Kamp van politievak- bond ACP. „Het is schokkend dat honderdduizenden Nederlanders geen aangifte meer doen." Aangiftebereidheid Volgens de nieuwste CBS-cijfers daalde het percentage Nederlan ders dat zich wel eens onveilig voelt van 37 procent in 2012 naar 35 pro cent in 2016. Het percentage burgers dat zich wel eens onveilig voelt in de eigen buurt nam af van 18 naar 16 procent. GRATIS AL VANAF ALVANAF AL VANAF AL VANAF AL VANAF Leuke excursies en heerlijke diners voordelig bij te boeken! donderdag 2 maart 2017 Uitgekleed Europa hoort bij bespreekbare opties Frans Boogaard Brussel —Europarlementariër Gianni Pittella Een veel beperkter Europa is één van de vijf scenario's van Jean-Claude Juncker. FOTO REUTERS De aangiftemoeheid onder Ne derlanders blijft toenemen. Vooral na inbraak, fietsendief stal en vandalisme stappen slachtoffers minder vaak naar de politie dan vroeger. Peter Winterman Rotterdam Slachtoffers van misdrijven doen steeds minder vaak aangifte. 2012 2013 2014 2015 2016 ©BRON: VEILIGHEIDSMONITOR 2016 REIZEN steden inspiratie 4/5 daagse busreis Vertrek in o.a. apr, mei, jun, jut, aug, sep, dec 3/4/5 daagse busreis Vertrek in o.a. apr, mei, jun, jut, aug, sep, okt hjJjflSj 3 daagse busreis Vertrek in apr, mei, jun, juL, aug, sep, okt 3/4/5 daagse busreis Vertrek in o.a. apr, mei, jun, jut, aug, sep, okt 4 daagse busreis Vertrek in apr, mei, jun, sep, okt, nov Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16