V 'Met een vrouw meer kans op vrede' Krol weet niet waar hij zorg van gaat betalen Stem op uw beste uitje. EUWS 11 NOG 13 DAGEN „Haalbaar als er een wil is", oor deelt Thom de Graaf. De voorma lig fractievoorzitter en partijchef van D66 moest in 1998 en 2003 op zoek naar geschikte bewindsvrou wen. Dat viel tegen. „We hadden in het tweede kabinet-Balkenende twee mannelijke ministers en één vrouwelijke staatssecretaris. Dat geeft al aan dat we geen vrouwen konden vinden die minister wil den worden." Jack de Vries heeft heel andere ervaringen. De voormalig CDA- spindoctor en rechterhand van Jan-Peter Balkenende herinnert zich de zoektocht als volgt: „Uiter aard hadden we ook de wens vrou wen op zichtbare posities te krij gen", legt De Vries uit. En dat lukte vrijwel altijd. „Natuurlijk hadden ze vragen over de beoogde portefeuille, wilden ze het over leggen met het thuisfront, maar dat doen mannen ook." Katholiek Typisch CDA en dus extra uitda gend: elke geloofsrichting moest zich kunnen herkennen: „Dan zei ik: 'Jan-Peter, we hebben nog een katholieke vrouw nodig!' En dan bleek er altijd wel een geschikte te zijn die ook 'ja' zei." Dat was in 2010 wel anders. De onbekende verpleeghuisarts Mar lies Veldhuijzen van Zanten werd 4 Onze ploeg van bewindslieden telde evenveel mannen als vrouwen tot ieders verrassing door Maxime Verhagen gestrikt als staatssecre taris van Volksgezondheid in het door de PW gedoogde kabinet Rutte-I. Tekenend voor die moei zame zoektocht: pas in het week end voor haar benoeming werd ze lid van het CDA. Lijstje Klaver stelt dat hij voor de forma tie al een lijstje heeft klaarliggen - namen noemt hij niet. „Maar ik ken ze heel goed en weet dat ze 'ja' zullen zeggen." Op zijn eigen kies lijst is het echter ook niet gelukt om die voor de helft uit vrouwen te laten bestaan, iets wat de PvdA wél al jaren doet. „Dat had inder daad beter gekund", geeft de GroenLinks-leider toe. Met het idee achter Klavers doelstelling is niets mis, meent oud-ChristenUnie-leider André Rouvoet. „Ik zag bij het debat al die mannen in pak. Dat kan toch eigenlijk niet?" Maar een percentage noemt de oud-mi nister 'gekunsteld'. „Net zo goed als het nu gekunsteld is dat alle nummers twee vrouw zijn." Rouvoet regelde voor zijn partij de selectie voor het kabinet-Balke- nende-IV. De voordracht van mi nimaal één vrouw vond hij 'een erezaak'. Het werd Tineke Hui- zinga-Heringa, als staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. „Zij had als Kamerlid op een aantal dossiers een reputatie opgebouwd en wist hoe het er in Den Haag aan toe ging." Huizinga zei meteen 'ja', herinnert Rouvoet zich. „Hoewel het niet de portefeuille van haar eerste keus was." Nu wordt binnen Rouvoets Christenunie Kamerlid Carola Schouten gezien als belangrijkste ministerskandidaat. De kans dat de partij deelneemt aan het vol gende kabinet is aanwezig. ONDERHANDELEN DEN HAAG soPlus-leider Henk Krol heeft nog geen enkel idee hoe hij zijn plannen voor de zorg zou kunnen financieren. Dat geeft hij toe in een gesprek met deze krant. Dit is opmerkelijk, omdat naast een lagere AOW-leef- tijd en pensioenen, zorg een be langrijk speerpunt is van de oude renpartij. 50PIUS wil een nieuw zorgstelsel zonder marktwerking invoeren en op termijn af van het eigen risico. Dat kost minstens 8,2 miljard euro, becijferde het Centraal Plan bureau (CPB). „We hebben daar nog niet de complete oplossing voor", zegt Krol. „De oplossing heb ben we nog niet 100 procent dicht getimmerd." Krol kreeg eerder al kritiek dat hij de plannen van 50PIUS niet heeft la ten doorrekenen door het CPB. Hij vond hen 'niet objectief omdat voordelen van het terugdraaien van de AOW naar 65 jaar niet worden meegerekend, zoals de extra werk gelegenheid voor jongeren die dit zou kunnen opleveren. Krol lijkt voor zijn overige zorg plannen vooral te leunen op even tuele coalitiepartners om alle SoPlus-plannen betaalbaar te ma ken. „Dat zijn dingen waar wij in ons eentje ook niet over gaan. Je moet je plek kennen. We moeten in coalitieonderhandelingen kijken of je dat samen met anderen zo kunt opzetten dat daar een meerderheid voor te vinden is." En maak kans op fantastische prijzen, zoals een 7-daagse reis naar Curagao voor 2 personen. Ga naar pzc.nl/uitje 0 Heidelberg en het Odenwald Oostenrijkse en Zwitserse Alpen Hoogtepunten van Toscane en Umbrië Kroatische Bloemenrivièra Lago di Levico Indrukwekkend Noorwegen www.dejongintra.nl/busreizen donderdag 2 maart 2017 —Wouter Bos Jesse Klavers ambitie om meer vrouwen in het kabinet te krijgen, is groot, foto marcel otterspeer Zou de wereld minder con flicten en oorlogen kennen als meer vrouwen het voor het zeggen zouden hebben? Het is nooit bewezen, maar er zijn wel sterke aanwijzingen dat de rol van vrouwen bij vre desonderhandelingen veel groter zou mogen zijn. De Syrische vrouwenrechten- activiste Rafif Jouejati klaagde er deze week over dat er geen enkele vrouw was uitgenodigd bij de door Rus land gestuurde vredesbe sprekingen in Astana. Een veeg teken volgens Jouejati, want het maakte de kans op een duurzame oplossing klei ner. Want anders dan mannen zouden vrouwen in staat zijn over hun ego heen te stap pen, in het belang van de hele samenleving. Jouejati onder bouwde haar uitspraak met een bijzondere studie van het Internationaal Vredes Instituut (Engels afgekort: IPI) uit 2015. Hiervoor werd een veertigtal vredesverdragen - tussen 1989 en 2011 - onderzocht op de invloed van vrouwelijke on derhandelaars en die bleek groot. Verdragen waarbij vrouwen een rol van betekenis hadden gespeeld, maakten na twee jaar 20 procent meer kans te worden gerespecteerd dan verdragen waar geen vrou wen aan te pas waren geko men. Vrouwen snappen ge woon beter wat er speelt, omdat ze vaker slachtoffer dan uitvoerder van geweldda digheden zijn, betoogt Joue jati. Dat laatste wordt nu onderschreven door Rosemarie Buikema, hoogle raar Kunst, Cul tuur en Diversiteit aan de Universiteit van Utrecht. De manier waarop conflicten ontstaan en opgelost worden, zijn toch vaak een symptoom van het gedrag van mannen die aan de macht zijn, maar die zich niet realiseren wat het bete kent om aan de macht te zijn, stelt ze. „Ze kunnen daardoor niet 'in clusief denken'. Omdat ze geen last hebben van de me ning van mensen die buiten gesloten zijn. Als je op de een of andere manier gemarginali seerd bent of buitengesloten, wat vrouwen altijd zijn, dan heb je per definitie dat dub bele bewustzijn. Dat maakt datje inclusiever denkt, in het belang van een ieder." BESTE UITJE VAN NEDERLAND cU/v-cc^1' ^corenöon kot j^^^^üegarandeerd vertrek 5-daagse busreis Reiscode: eblud03 vertrek 20/5 vanaf 339 p.p. 8-daagse busreis Reiscode: ebwaa02 vertrek 13/5,27/5 vanaf€ 549 p.p. 10-daagse busreis vertrekis/5 Reiscode: ebcicO! vanaf€ 639 p.p. 10-daagse busreis Reiscode: ebopa03 vertrek 22/5 vanaf€ 659 p.p. 12-daagse busreis Reiscode: eblev02 vertrek 13/5,27/5 vanaf 749 p.p. 10-daagse busreis Reiscode: ebhem02 vertrek 29/5 vanaf 899 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12