I 9 m- Het is makkelijker om iets te doen voor azc'ersdan voor dorpsbewoners n Oude Pekela weten ze één ding heel zeker: asielzoekers deugen niet', luidde de kop in de Volkskrant in september 2016. De foto boven het verhaal toonde Paul Röbbecke, een grote kaalgeschoren man met nektatoeage die een burger- wacht had opgericht om de 8.000 dorps bewoners tegen buitenlanders te beschermen. Het klonk als het klassieke verhaal van het popu listische tijdperk: volgens de Volkskrant had het arme dorp genoeg van zijn asielzoekerscentrum. Zo ziet Geert Wilders het ook. 'Nul asielzoekers erbij', zegt zijn verkiezingsprogramma. Op 15 maart, bij de eerste nationale verkiezingen in een westers land sinds Donald Trump VS-president werd, kan de PW de grootste partij van Nederland worden. En toch zijn er enorme verschillen tussen Oude Pekela en de Amerikaanse 'Rust Belt'. Het Oost-Groningse dorpje ligt even onder Winschoten, op 20 kilometer van de Duitse grens. In de winter is de mist boven de akkers zo dik, dat je zelfs overdag met lichten aan moet rond fietsen. De meeste dagen dat ik er was, scheen de zon slechts enkele minuten. De enige voetgangers die je ziet, zijn vrijwel altijd groepjes zwarte of bruine mensen, gehuld in te grote overjassen, die heen en weer gaan tussen het dorpscentrum en de trooste loze azc-barakken aan de overkant van de provin ciale weg. Vermoedelijk vragen ze zich af hoe ze hier in hemelsnaam zijn beland. In 2014 eindigde Oude Pekela op de 403de en daarmee laatste plaats op de Elsevier-lijst van 'Beste gemeenten'. Het tijdschrift wees op het gemid delde dorpsinkomen (volgens het CBS nu 24.700 euro, het laagste van Nederland), de werkloosheid, criminaliteit en slechte voorzieningen. De E/seuier-ranglijst inspireerde de EO-docu- mentaire Zes maanden in het armste dorp van Neder land. 'Er is waarschijnlijk geen dorp in Nederland dat een slechter imago heeft dan Oude Pekela', meldde de EO. 'Volgens veel Nederlanders staat het dorp bekend om armoede, inteelt en werkloos heid.' De documentaire focuste op een paar werk loze Pekelders die blijkbaar weinig anders deden dan sigaretten roken in de woonkamer. De docu mentaire irriteerde de dorpelingen, die weer eens werden neergezet als domme tokkie-boeren. Het is een oude karikatuur. Elders in Nederland roept de naam Oude Pekela nog steeds herinnerin gen op aan een bizar pedofilieschandaal uit de ja ren 80, met in de hoofdrol kinderlokkers in clownspakken. De pedofilie vond waarschijnlijk nooit plaats - volgens de politie was dit een geval van massahysterie - maar het dorpsimago werd blijvend aangetast. In het dorp Ik had eerder reportages gemaakt in arme wijken in Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Oude Pe kela ziet er in vergelijking veel rijker en minder af getakeld uit. Als dit het armste dorp van Nederland is, dan is Nederland een succesvol land. De staat is hier prominent aanwezig. Midden in het dorp staat De Binding, een schoon en warm 'multifunctio neel centrum' met bibliotheek, koffiebar, biljart zaal, vergaderzalen en een sporthal. Aan de over kant van het parkeerterrein liggen de bevroren vel den van de plaatselijke voetbalclub, VV Noordster. De meeste Pekelse woningen zien er verzorgd uit. De niet-werkende, alleenstaande moeder Rianne Kapteijn, die lang PW heeft gestemd, woont in een mooi bakstenen huis met tuintje in een straatje nabij het kanaal. „Ik voel me wel ge lukkig in Pekela", zegt ze. „Ik ook!" roept haar goedgeklede dochter naast haar. Kapteijn: „Ik voel me ook niet arm, omdat we alles kunnen bekosti gen." Het sociaal minimum voor een alleenstaande volwassene in Nederland bedraagt 266,40 euro per week, meer dan drie keer zo veel als de maximale werkloosheidsuitkering voor een alleenstaande Brit; ook de Nederlandse kinderbijslag is hoger. Op reportage in arme delen van Noord-Enge- land ondervond ik flinke weerstand tegen de me- Oude Pekela 317% 34,90/' I I 33, 22,7% 34,5% 29% dia. Maar elke Pekelder die ik ontmoette, liet zich welwillend interviewen (vaak onder het genot van een kopje plaatselijke hennepthee). Dat Oude Pekela er redelijk welvarend uitziet, komt deels doordat het vroeger welvarend was. Meer dan een millennium geleden begonnen mensen in deze regio veen op te graven. Ze bakten er bakstenen en brood mee, of brouwden bier. La ter werd een plaatselijke rivier gekanaliseerd om het veen af te voeren. In Pekela gebouwde schepen voeren naar de Oostzee en de Middellandse zee. Aan het Pekelder Hoofddiep staan nog steeds schitterende huizen die eind achttiende eeuw voor scheepskapiteins werden gebouwd. (Het dorp heeft nu de laagste huizenprijzen van Nederland, gemiddeld 128.000 euro, berekende het CBS.) Toen het veen opraakte, en moderne schepen te groot werden voor het dorpskanaal, veranderde Oude Pekela in een industriedorp. In de vorige eeuw exporteerde het strokarton. In die tijd be leefde het dorp zijn communistische fase. Onder betaalde fabrieks- en landbouwarbeiders schaar den zich achter communistische leiders als de Pekelder Fré Meis. Zijn standbeeld staat nu in het dorpscentrum naast het kanaal. Oude Pekela herbergt ook socia- listisch-realisme-achtige arbeidersstandbeelden (bijvoorbeeld van een man met pet die een hon denkar duwt) die doen denken aan Oost-Duits- land. De PvdA is al sinds 1946 de grootste partij van het dorp, en tot in de jaren 80 was de Communisti sche Partij Nederland meestal tweede. Pim Siegers, SP-gemeenteraadslid, noemt Oude Pekela nog steeds een van de 'roodste' dorpen van Nederland. Maar in de Tweede Kamerverkiezingen van 2012 eindigde de PW als derde in Pekela, met 14 pro cent. Dit jaar kan het nog hoger scoren. „Mensen die in de shit zitten, dat zijn er gewoon veel", zegt Siegers. De strokartonindustrie verdween hier de cennia geleden, en is nooit goed vervangen. Som mige Pekelders leven nu van de voedselbank. Het asielzoekerscentrum Het was vooral uit armoede dat Oude Pekela in 1998 koos voor een azc - een bron van subsidie en banen. Het centrum opende in het voorjaar van 2001, met een capaciteit van zo'n 400 plaatsen. Plotseling liepen Afrikanen in lange gewaden door het dorp. Voor het eerst sinds de Duitse invasie van 1940 kwam de grote wereld naar Oude Pekela. Maar de timing was desastreus: maanden na de opening vonden de aanslagen van 9/11 in de VS plaats. De Nederlandse politiek transformeerde. In de bange winter van 2001-2002 verscheen Pim For- tuyn als een nieuw soort politicus voor de nieuwe eeuw. Hij hakte in op elites en het multicultura lisme, en noemde de islam 'achterlijk'. In de eerste jaren van het Pekelder azc was er vaak wrijving (en soms een opstootje) tussen jonge Pekelders en azc'ers. Verveling is een pro bleem in een dorp zonder disco, bioscoop of trein station. Volgens veel Pekelders worden azc'ers door de Nederlandse staat verwend: je ziet ze voortdurend pinnen bij de bankautomaat aan de Raadhuislaan, ze kopen merkbier in de super markt en ze hebben smartphones. Rene Akkerman, een jonge Pekelder die Wilders bewondert, wijst erop dat de meeste azc'ers in Oude Pekela waarschijnlijk door Oost-Europa zijn gekomen, maar pas in het rijke Nederland asiel hebben aangevraagd. In hun schoenen zou ook hij de generositeit van de Nederlandse overheid uit buiten: „Als ik op vakantie ga en ik kan kiezen tus sen een tweesterren- en een vijfsterrenhotel, dan kies ik het vijfsterrenhotel. Natuurlijk." Maar met de jaren is de Pekelse acceptatie voor azc'ers gegroeid. Siegers: „Dan zag je ze koffie schenken in het bejaardentehuis, of in de spits staan bij Noordster." Er zijn Syrische kindertjes die Gronings spreken. Enkele vluchtelingen die toestemming kregen om in Nederland te blijven, vestigden zich zelfs in het dorp. Oude Pekela heeft het laagste gemiddeld inkomen van het land. 30 - 20 - 10 - 0-H Oude Nederland Amsterdam Pekela (gemiddeld) Slechts 8% heeft een hogere opleiding afgemaakt. 30 20 10 0 7.9° Oude Pekela Nederland Amsterdam (gemiddeld) Ruim een derde van de inwoners is 65 jaar of ouder. 30 20 10 0 J Oude Nederland Amsterdam Pekela (gemiddeld) BRON: CBS; FT/BILLY EHRENBERG-SHANNON Groningen Hoogezand Veendam Winschoten i Oude Pekela - jtfÏÉÉht Ria Grijze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9