Nieuwe stek voor bomen Zeevaartweg Nederlands I Jsbeelden Festival 10 ZE Vliegende deur is even te gast Het natuurgebied in de Braakman bij Hoek blijft voor verrassingen zorgen, een zeearend was er onlangs op zwerftocht. Natuurfotografe Nina Wieërs uit het Vlaamse Oosteeklo hoorde ervan. Zij trok met een aantal collega's naar de Braakman en slaagde er zowaar in om de zee arend met haar camera vast te leg gen. Het dier streek net neer in een hoge boom. „Heel bijzonder", vindt Nina nog steeds. „Een zee arend blijft een zeldzaamheid." Eric Schram, boswachter bij Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaan- deren, kan dat alleen maar bevesti gen. Hij heeft de zeearend verschil lende keren gezien. Het gaat volgens hem om 'één van de jongen' uit een nest in de Biesbosch. Het dier is daar geringd. „Ze zwerven rond. Van het éne naar het andere gebied. Meestal blijven ze maar kort op één plek, één of twee weken." Voor de Braakman is een zeearend 'een heel bijzondere vogel', aldus Schram. Dat gold tot voor pakweg tien jaar voor heel Ne derland. „Ze zijn lang bedreigd ge weest, vergiftigd en bejaagd", vertelt Schram. Sinds 2006 zijn er weer broedparen in Nederland, allereerst in de Oostvaardersplassen. Het Lau- wersmeergebied in Groningen, de Biesbosch en het Roggebotzand bij Dronten zijn daar in de loop der ja ren bijgekomen. Inmiddels zijn er 'enkele tiental len broedparen' in Nederland, maar nog nergens in Zeeland. Een enke ling strijkt af en toe wel neer in Zee land, zoals in het Braakmangebied, maar ook aan het Veerse Meer en het Grevelingenmeer zijn er gezien. Schram verwacht niet dat er snel een broedpaar in de Braakman zal komen. „De Braakman is 650 hec- tare groot. Een zeearend heeft meer ruimte nodig om voedsel te verza melen. Maar ik zeg 'nooit, nooit', wij kunnen tenslotte niet in het kopje van een zeearend kijken." Een zeearend kruipt het liefst in grote dode bomen die hij als uitkijk post gebruikt om te jagen. Vis en watervogels, ook dode, staan op zijn menu. Konijnen niet, weet Schram. Een zeearend heeft niet voor niets de bijnaam 'de vliegende deur', dankzij de enorme vleugelspan wijdte van 200 tot 250 centimeter. In een bosrijke omgeving waar konij nen vaak zitten, hebben ze niets te zoeken. Ze kunnen er maar verstrikt raken in takken. De bomen moesten weg voor de bouw van Nieuwe Sluis. Ze zouden 'uiteindelijk' worden gekapt, vertelt woordvoerster Geraldine Wijffels van de Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie, de opdrachtgever van de Nieuwe Sluis. Het initiatief voor het verhuizen van de lindes is genomen door landbouwer Egbert Vervaet. Hij moet zijn bedrijf vanwege de ver breding van de Tractaatweg (Ter- neuzen-Zelzate) verplaatsen. Aan de Molenstraat bij Westdorpe, een zeshonderd meter van zijn huidige locatie, laat hij nieuwbouw plegen. „Ik wil een streekeigen erf rond mijn woning", vertelt Vervaet, „en daarbij komen die lindes uitstekend van pas." Ronald Schra, boomspe cialist en uitvoerder bij aanne mingsbedrijf H4A, heeft Vervaet geholpen. Schra: „We hebben eerst langs de Tractaatweg gekeken of daar geschikte bomen staan die weg moeten. Die waren er helaas niet. Omdat we ook onderhoud doen voor Rijkswaterstaat, wist ik van die lindes aan de Zeevaartweg. En de opdrachtgever van de Nieuwe Sluis wilde meewerken." De ongeveer veertig jaar oude bo men met een stamomtrek van plus minus één meter zijn eind vorige week door aannemingsbedrijf H4A voorzichtig uit de grond gehaald en door Vervaet zelf naar de Molen straat bij Westdorpe gebracht. Ze zijn daar dezelfde dag nog her plant. De Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie heeft de bomen ge schonken. Vervaet bekostigde de verhuizing. Bij zijn woning komen overigens nog meer bomen terug, twee bomen die bij zijn 'oude' be drijf stonden, een linde en 'een ex treem oude meiboom'. H4A-uit- voerder schat deze op vijftig a zestig jaar. „Die meiboom is ook nog heel mooi uitgegroeid." korting Het grootste ijssculpturen evenement van Europa Tickets van 16,50 voor 8,25* (kinderen voor 5,-) Verlengd t/m 5 maart I Arena Boulevard, Amsterdam-Zuidoost Ga naar pzc.nl/ijsbeelden dinsdag 28 februari 2017 Zeearend doet Braakman aan Harmen van der Werf Zeearend landt op boomtop in de Braakman, foto nina wieërs Zeven Hollandse lindes aan de Zeevaartweg op het sluizen- complex van Terneuzen hebben een tweede leven gekregen aan de Molenstraat bij Westdorpe. Harmen van der Werf Terneuzen Verplaatsing van een linde aan de Zeevaartweg bij Terneuzen. FOTO ADRI VAN DE WEGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72