Dorpsraad Sluiskil buigt zich over wateroverlast die gemoederen verhit 6 UITSLAGEN Actie voor behoud schoolnaam na fusie Vanaf augustus telt Sluis nog maar één basisschool. De rooms-katho- lieke basisschool Sint Jan wordt op geheven, de openbare basisschool Johan Hendrik van Dale blijft als enige over. Frisse start Dat is niks nieuws. In heel veel plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn scholen samengegaan, maar in Sluis is er, volgens betrokken Slui- zenaar én oud-directeur van de Van Dale-school Frank Gijsel, iets bij zonders aan de hand. Een werkgroep is aan de slag om een nieuwe naam te vinden voor de school die r augustus ontstaat, heeft hij vernomen. „De belangrijkste re den is dat gevreesd wordt dat leer lingen van de Sint Jan bij handha ving van de naam Johan Hendrik van Dale niet naar die school zullen komen. Het zou deel uitmaken van een frisse, nieuwe start." Schoolhoofd Gijsel kan daar niet bij. „Bij de keuze voor een school gaat het toch om de kwaliteit van het onderwijs, niet om de schoolnaam." Maar dat daargelaten, hij zou het 'een historische blunder van de eerste orde' vinden als de naam Van Dale (1828-1872) uit de naam van de enige school in Sluis zou verdwij nen. „De man van het Nederlandse woordenboek De Dikke van Dale is de bekendste Sluizenaar. Die houd je in ere. Hij was hier nog wel hoofd van de school." Open brief In een open brief aan het bestuur, de directie, de medezeggenschaps- en ouderraad van de huidige Johan Hendrik van Dale-school heeft Gij sel stevig aan de bel getrokken. Het schrijven is ook verstuurd aan onder meer uitgeverij Van Dale in Utrecht, de heemkundige kring Het zou een historische blunder van de eerste orde zijn als Van Dale uit de schoolnaam verdwijnt West-Zeeuws-Vlaanderen en het college van B en W van Sluis. Vanwege de voorjaarsvakantie waren betrokkenen bij de school niet te bereiken. Een lid van de werkgroep liet wel weten dat 'het nog niet helemaal geregeld is'. „Des te beter", aldus Gijsel. „Ik kom liever te vroeg in actie dan te laat." Aan Kanaalzicht, een straat direct langs een zijkanaal van het Kanaal Gent-Terneuzen, is nog niet zo lang geleden de riolering vernieuwd. Oude, bakelieten rioolbuizen zijn door betonnen exemplaren vervan gen. Sindsdien is er sprake van (meer) wateroverlast, volgens be woners. Kwelwater kan niet meer door de potdichte riolering ont snappen. Paul Marinissen, hoofd realisatie en beheer bij de gemeente Terneuzen, onderkent dit. „Het is ook niet de bedoeling dat we schoon kwelwater via de riolering afvoeren, waarna het extra werk geeft in de rioolzuivering." Om het kwelwater toch af te kun nen voeren, is in Kanaalzicht tege lijk met de riolering drainage aan gelegd. „Over het hele traject, en als bewoners beweren dat dit niet zo, ben ik bereid de boel open te laten graven." De damwanden langs het zijkanaal zouden (te) veel lekken, gaven bewoners ook aan. Maarten van As van Zeeland Seaports meldt dat dit recent door duikers is onder zocht. Volgens hem zijn geen bij zonderheden ontdekt. „Er zijn wel strepen op de damwand gezet, maar die zijn alleen ter oriëntatie van de duikers aangebracht." De dorpsraad Sluiskil praat don derdagavond in dorpshuis 't Meu- lengat over de wateroverlast. IN DE REGIO Alternatief carnaval Jaarmarkt met paarden Markt voor feestneuzen dinsdag 28 februari 2017 'Sluis moet Van Dale blijven eren' Frank Gijsel bij het borstbeeld van Johan Hendrik van Dale in Sluis, foto peter nicolai Johan Hendrik van Dale dreigt uit de naam van de nieuw te vor men fusie-basisschool in Sluis te verdwijnen, volgens Sluize- naar Frank Gijsel. Hij vreest 'een historische blunder' en is in de pen geklommen. Harmen van der Werf Sluis - Frank Gijsel, oud-directeur Bewoners van laaggelegen hui zen in Sluiskil, onder meer aan Kanaalzicht, hebben last van vochtproblemen. De oorzaak is lastig te achterhalen. Harmen van der Werf Sluiskil LAMSWAARDE Wagens: 1. De Boelies 2. De Mutsen 3. De Snotkokers; Loopgroepen tot 4 personen: 1. CV Ketel op zoek naar hun hond 2. Dwjèze Mieters; 3. Vissersboot Stijn; Loopgroe pen 4 tot en met 9 personen: 1. African Drums and Dreams; 2. De Leuttrappers; 3.De Party Poepers; Loopgroepen 10 per sonen en meer: 1. De Stoofpjè- ren; 2. De Plakkers; 3. De De Babbelèrs; SAS VAN GENT Wagens A: 1. De Ventjes; 2. De Deurdouwers; 3. De Sloebers; Wagens B: 1. Wie Me Daor En; 2. D'alve zolen; 3. Slakkenbou- wers;; Groepen B: 1. Wasda- jong; 2. De Papzakkers; 3. Eén Zonder Snor; Groepen C: I.Een Beetje Laot 2. Eee moei ons zien; 3. C.C. Geenflauwi- dee; Trio's en kwartetten B: 1. Aapje en co; 2. De Pierewie ten; 3. De Heerlijkheidjes; En kelingen en duo's A: 1. De Pier- wieten; Enkelingen en duo's B: 1. De Pierwieten; 2.De Polder- ploeters; 3. Joke en Fien; Sti- muleringsreis; Leutvereniging Vaneighust; Leutigste deelne mer: Wasdajong;. HULST Wagens: 1, De Slippers; 2. Spuit Elf; 3. Droolse Woepers; Groepen: 1. Madagascar Cir cus; 2. Tijd Zat; 3. Bakkers In dividueler 1. 'K en 't van ghin vrimde; 2. Iedere uil begon als uilskuiken; 3. Wai lope van 't jaor nie mee, wai emme nun burnout; OSSENISSE Een week na het re guliere carnaval krijgt het leutfeest zondag 5 maart nog een staart in Osse- nisse. In het bol werk van de jubile rende prinses Mar- garetha (23 jaar leutvorst) en haar vrouwelijke raad van elf begint om 14.30 uur vanaf Zeedorp een grote alternatieve op tocht. De 18 deelne mende wagens aangevuld met loopgroepen en dweilbands draaien de straten van het feestelijk versierde dorpje binnen. Vooraf is er in ge meenschapscen trum Hof ter Nesse om 13.00 uur een li monadebal en ver- kleedwedstrijd voor de jeugd. Na de op tocht kunnen de feestneuzen in Hof ter Nesse nog eens flink uit hun dak gaan. Tevens is er de prijsuitreiking en geven de regionale carnavalsprinsen de sleutel van hun carnavalsbolwerk weer terug aan bur gemeester Jan Frans Mulder van Hulst. SINT-JANSTEEN Sint-Jansteen staat zaterdag 4 maart weer in het teken van de jaarmarkt. Dit dorpsfestijn is dan aan zijn 133e editie toe. In het verkeersvrije cen trum is de keuring van paarden en po ny's de hoofdmoot van de jaarmarkt. Deelnemers kunnen vanaf 9.30 uur in schrijven in café Ambiance. De keu ring door erkende keurmeesters be gint na de officiële opening om 10.30 uur. Naast het exte rieur wordt onder meer gelet op het draven van de vier voeters in de keu- ringsring. Het mooist getoilet- teerde dier valt ook in de prijzen. Het jaarmarktterrein wordt als extra pu bliekstrekker inge vuld met kramen van middenstan ders, ambulante handelaren, beoefe naars van oude am bachten, verkopers van streekproduc ten en verenigin gen. Verder is er omlijsting met oude tractoren, een ex positie van rundvee, kindervermaak met onder meer een draaimolen, spring kussen, ezelritjes en een keuring van kleindieren. De ho reca speelt met het nodige vertier op het dorpsfeest in. In de namiddag is er de trekking van de jaarmarktloterij in café Lazarus. KLOOSTERZANDE Op het terrein van Landbouw-en Me- chanisatiebedrijf Weemaes aan het Hof te Zandeplein wordt zaterdag 4 maart de 13e Kloosterse carna valsmarkt gehou den. Er staan veel carnavalswagens opgesteld die op carnavalsdinsdag hebben meegere den in de Klooria- nen optocht. Het publiek kan deze creaties van dicht bij bekijken. Daar naast is er de mo gelijkheid om wa gens, poppen en pakken te kopen of te verkopen. Dit al lemaal onder het genot van een hapje en drankje. De feestneuzen kunnen daarbij lek ker napraten over het afgelopen leut feest. De carna valsmarkt duurt van 12.00 tot 17.00 uur. 'uvaaaaÖr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70