OZCAN AKYOL 6 GGD: veel pubers missen goede nachtrust IN HET KLEIN RIJKSDAG^ Column Toen afgelopen zomer in Tur kije een mislukte coup plaatsvond, werd Nederland verrast door de enorme verdeeld heid van mensen die hun roots in dat land hebben liggen. Er waren brandstichtingen, intimidaties, zwarte lijsten en hier en daar kwam het zelfs tot fysieke confron taties. Het leek wel of er een bur geroorlog was overgewaaid. Onze overheid heeft meteen van alles geprobeerd om de boel te sus sen, van hoorzittingen in de Tweede Kamer tot bijeenkomsten met belangengroepen: de onrust mocht niet naar Nederland worden geïmporteerd. De bedoeling was dat iedereen in goede harmonie met elkaar moest kunnen leven - ongeacht politieke of culturele voorkeuren. Nu we ruim een half jaar verder zijn, blijken de inspan ningen van onze regering weinig uitgehaald te hebben. in de praktijk? Een Turkse-Neder- lander die openlijk bekent dat hij tégen verruiming van de bevoegd heden van de president is, kan re kenen op scheldpartijen en bedrei gingen, aangemoedigd door het re gime in Ankara, dat nee-stemmers heeft gebombardeerd tot handlan gers van coupplegers en terroristen. Kortom: wie hier in het openbaar campagne wil voeren tegen de pre sident, moet weinig waarde hech ten aan zijn eigen gezondheid en dagelijkse rust. De Nederlandse overheid heeft deze situatie niet kunnen verhel pen, ondanks alle goede bedoelin gen: het is gebleven bij symptoom bestrijding. Als er straks daadwer kelijk onlusten in Nederland zijn, zullen onze politici weer plichtma tig met hun vingertjes zwaaien, tot de volgende waan van de dag. Er zouden ook échte kwesties aan de kaak kunnen worden ge steld. Bijvoorbeeld: waarom heb ben veel Turkse-Nederlanders de neiging om mee te doen aan een re ferendum, terwijl ze allang niet meer in dat land verblijven, of er zelfs nooit hebben gewoond? En hoe kan het dat een meerderheid oerconservatief is? Het zijn overzichtelijke vragen, met betrekking tot het integratie vraagstuk, die onderdeel zouden moeten uitmaken van de huidige campagne in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Maar onze lijsttrekkers blijven steken in dooddoeners als 'de islam is een ge vaar' en 'grenzen dicht'. Van een langetermijnvisie is geen sprake. Van langetermijnvisie bij onze lijsttrekkers is geen sprake *8* h Voorjaarsreizen ïfefe. Berlijn J* Praag f€ 329 Rügen, eiland aan de Oostzeekust Wolfach in het Zwarte Woud Drielandenreis f€ 599 Sommerset&theCotswolds www.dejongintra.nl/busreizen Een derde van de 16-jarigen en ruim een kwart van de 14-jarigen heeft slaapproblemen. Dat blijkt uit cijfers over het schooljaar 2015-2016 van de GGD Amster dam. De gevolgen van slecht sla pen zijn legio, zegt neuropsycho- loog Ed de Bruin, slaaponderzoe- ker bij de Universiteit van Amster dam en de GGD. „Dat loopt van prikkelbaarheid tot depressiviteit. Het kan leiden tot angstklachten of symptomen van adhd." Gebrek aan concentratie, geheu gen en motivatie zit de schoolpres taties in de weg. Ook werkt het overgewicht in de hand. De cijfers noemt hij dan ook zorgwekkend. Kinderen met chronisch slaapte kort worden - kort door de bocht - dik, dom en druk, zegt slaapdes- kundige Hans Hamburger van het Amsterdam Slaap Centrum in het Boerhaave MC. Hij ziet een toe name van het aantal jongeren met slaapproblemen dat hulp zoekt bij slaapklinieken. Hamburger zou graag zien dat op de basisschool slaaphygiëne een vast onderdeel UITSLAPEN wordt van het lesprogramma. Het is voor het eerst dat slaapge- woonten van Amsterdamse jonge ren door de GGD worden geme ten, dus de cijfers kunnen niet te gen andere jaren worden afgezet, maar volgens Hamburger liggen de uitkomsten op één lijn met ver gelijkbare onderzoeken buiten Amsterdam. Opvallend genoeg hebben meisjes veel meer slaap problemen dan jongens, iets wat slaapdeskundigen nog niet goed kunnen verklaren. Tieners hebben door hormonale veranderingen de neiging langer op te blijven, zegt De Bruin. „Dat strookt niet met de verplichtingen overdag. Ze moeten natuurlijk vroeg op school zijn. In het week end slapen ze uit om de slaap in te halen, maar ze schoppen hun bio logische klok in de war en creëren een soort jetlag. Er is dan een mis match tussen je agenda overdag en je biologische klok." Tabiets Het probleem is van alle tijden, maar wat het versterkt, zegt Ham burger, is het gebruik van tabiets en telefoons. Sociale media gaan nooit slapen, dus de verleiding is groot daar tot in de kleine uurtjes tijd op door te brengen. „De her- senactiviteit houdt mensen wak ker, maar door het blauwe licht van de schermpjes stopt ook de aanmaak van melatonine, die je nodig hebt om te kunnen slapen. Hierdoor wordt de biologische klok nog verder opgeschoven. Dan krijg je dus kinderen die als de wekker voor de vierde keer afgaat, zich nog een keer omdraaien. Dat noemen we een social jetlag." Gisteren konden we in deze krant lezen dat het wederzijdse wan trouwen in de Tïirkse sa menleving nieuw le ven is ingeblazen, en wel door het nade rende referendum, waarmee burgers kunnen stemmen voor een sys teem dat meer macht geeft aan Recep Tayyip Er- dogan. Wat be tekent het dinsdag 28 februari 2017 @ÖzcanAkyoi Referendum ^ende keer weer! 5-daagse busreis a it tas limits egarandeerd vertrek Reiscode: efber03 vertrek 15/4,29/4,20/5 6-daagse busreis vanaf€ 249 Reiscode: efpraOI vertrek 1/5,15/5 8-daagse busreis vertrek22/4,13/5 8-daagse busreis vertrek6/5,20/5 1 O-daagse busreis Reiscode: ebbee02 vanaf 489* Reiscode: ebwlf02 vanaf 499* Reiscode: ebnau02 vertrek 24/4,1/5,15/5 9-daagse busrondreis vertrekn/5 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur /fö) Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Voor een attractie in Berlijn zijn momenten uit de geschiedenis van de stad in miniatuur nage bouwd. Zo is te zien dat Marinus van der Lubbe wordt afgevoerd nadat hij brand had gesticht in de Rijksdag op 27 februari 1933. 'Little BIG City' opent in de zomer, foto getty images Slaaptekort maakt dik, dom en druk Amsterdamse jongeren slapen slecht. Daardoor lopen ze risico op depressiviteit, concentratie verlies, obesitas en adhd. De smartphone en de tablet zijn medeplichtig. Malika Sevil Amsterdam De GGD Amsterdam werkt aan een programma om ge zond slapen bij kinderen van 2 tot 12 jaar te stimuleren. Tips Ga op een vaste tijd naar bed. Zet de wekker op een vast tijdstip, ook in het weekend. Als je uitslaapt: niet meer dan één uur. Slaap in een stille, goed geventileerde kamer. Zet je mobiel één uur voor het slapengaan uit. Mijd telefoon, televisie of computer één uur voordat je gaat slapen. Sport of studeer niet vlak voordat je naar bed gaat. Drink vlak voor het slapen gaan geen alcohol, koffie, thee, cola of energiedran ken. Mijd suiker en rook niet meer. Niet slapen met een volle maag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6