Kamp: Regionaal actieplan succes Wat ervaren andere Zeeuwse kandidaten? 3 Het besluit van tabaksfabrikant Philip Morris om te stoppen met de sigarettenproductie in Bergen op Zoom, was drie jaar terug de drup pel. In de regio raakten 1.169 men sen hun baan kwijt, van wie 131 in de gemeente Tholen en ook tiental len in de gemeente Reimerswaal. West-Brabant kreeg de grootste klap te verduren, maar Zeeland had door sluiting van onder meer Zalco en Thermphos ook al honderden banen verloren zien gaan. Dat verlies aan economische kracht moest versneld worden ge compenseerd, vonden overheden. Een stuurgroep van regionale par tijen, bedrijven, provincies en het Rijk ging aan de slag. Vooral de top- sectoren van het Rijk zijn gevolgd: de circulaire economie waarin je al les hergebruikt, industrieel onder houd (maintenance) en als derde logistiek. Ook de arbeidsmarkt en onderwijs kregen aandacht. Uit de eindrapportage van de stuurgroep blijkt dat er vooral veel in Brabant tot stand is gebracht. Soms lift Zeeland mee, zoals in het expertisecentrum voor de op een natuurlijke en hergebruikte grond stoffen gebaseerde economie. Dat is een samenwerkingsverband van de Avans Hogeschool in Breda en HZ in Vlissingen. Vooral het onderhoud van windparken op zee biedt Zeeland kansen op banen De grootste klapper in Zeeland vormde de opzet van het Mainte nance Value Park in Terneuzen, een samenwerking van Dow en haven bedrijf Zeeland Seaports. De pro vincie droeg er 2,2 miljoen euro aan bij. Chemiebedrijf Trinseo, de in dustriële dienstverleners SPIE- Controlec Engineering en TMS en technisch dienstverlener ENGIE zullen zich er vestigen. Op het Zeeuwse lijstje staan ver der de opzet van het kennis- en in novatiecentrum De Rusthoeve, waar in een 'biobased garden' wordt geëxperimenteerd met en kele gewassen die kansen bieden voor industriële verwerking, zoals Russische paardenbloemen voor de fabricage van latex. Wat bijdragen betreft van het Rijk, soms als co-fmancier als er Europese subsidie binnen te halen viel, ging het meeste geld naar een 'green deal' voor drie restwarmte- projecten in de industrie: het mi nisterie van Economische Zaken droeg 4,5 miljoen euro bij. Een paar ton ging er zitten in slimme logis tieke projecten van het platform Zeeland Connect. Zo hebben uien- handelaren en logistieke bedrijven afgesproken zoveel mogelijk uien via de haven van Vlissingen te ex porteren. Dat bespaart per jaar 1.500 ton uitstoot uit van het broeikasgas CO2. De stuurgroep is inmiddels opge heven, maar zegt dat het werk na tuurlijk niet af is. In Zeeland is de commissie-Balkenende op het zelfde spoor verder gegaan. De pro vincie hoopt vooral op een bijdrage voor een bèta-college. Minister Kamp merkt in de Ka- merbrief op dat vooral het onder houd van windparken op zee Zee land kansen op nieuwe banen biedt. dinsdag 28 februari 2017 je niemand toe' Willem Willemse, 50PLUS Joyce Vermi PvdA de Dieren Trees Janssens, Partij voor de Dieren „Ik kan niet zeggen dat ik me per soonlijk bedreigd voel, maar dat heeft te maken heeft met mijn rela tieve onbekendheid. Naarmate je bekender bent, komt het ook vaker voor. Dat was voor mij wel een over denking toen ik me kandidaat stelde. Ik weet dat je het mikpunt van haat, hoon en spot kunt worden en dat je je niet meer veilig voelt in je eigen huis. Ik kan me heel goed voorstel len dat mensen zeggen: voor mij hoeft het niet. Vanwege mijn idealen neem ik het risico. Voorlopig is dat het ook waard, maar dat zou best eens kunnen veranderen." André Bosman, VVD „Over bedreigingen doe ik geen uitspraken. Mensen die bijvoor beeld via Twitter echt onbeschoft zijn, blokkeer ik meteen. Bij scheldkanonnades via mail of so ciale media probeer ik mensen te bellen en in gesprek te gaan. Dan schrikken ze. En nee, ik bel niet boos terug, maar wil ik weten wat er volgens zo iemand mis is. Waar ik niet op reageer zijn automati sche mails, zoals bij het Oe- kraïne-referendum. Dan krijg je wel duizend mailtjes op een dag." Bo van Scheyen, Nieuwe Wegen „Tijdens het verzamelen van onder steuningshandtekeningen, begon in Middelburg ineens een vrouw tegen me te schreeuwen. Dat ze tegen het kabinet is en zo. Het was confronte rend. Ik probeer altijd op een sociale manier met mensen in gesprek te gaan. Op straat krijg ik voornamelijk vriendelijke reacties, maar op soci ale media worden soms grenzen overschreden. Ergens in mijn ach terhoofd, speelt de angst voor be dreigingen een rol. Tijdens het lijst trekkersdebat, zondagavond, heb ik fervent getwitterd. Ik ben me dan bewust van wat ik stuur." Willem Willemse, 50PLUS „Ik heb persoonlijk nog geen erva ringen met bedreigingen of nega tieve reacties. Ik maak regelmatig gebruik van sociale media. Daar zag je vorige week dat onze lijsttrekker Henk Krol hard werd aangepakt naar aanleiding van zijn AOW-uit- spraken. Dat ging me wel wat te ver. Ik heb het idee dat als je als nieuwe partij hoog in de peilingen staat, op die manier wordt geprobeerd je boven het maaiveld vandaan te halen. Maar over het algemeen vind ik de toon niet te hard. Je moet er ook zelf voor zorgen dat je niet in de negatieve trend meegaat." Joyce Vermue, PvdA „Doodsbedreigingen heb ik nog niet gehad. Wel schelden mensen me soms uit via mail of sociale media. Als het even kan achterhaal ik wie zo tegen me tekeer gaat en bel die persoon op. Als mensen me dan aan de lijn krijgen, schrikken ze. Sommige hangen op, maar dan bel ik terug. Ik leg uit wat een reactie met mij, mijn familie en mijn vrienden doet, dat ik het niet respectvol vind en ik probeer in gesprek te gaan. Want ik wil weten waar de boosheid zit. De ergste reacties verwijder ik van Facebook en ik blokkeer direct de afzenders." Het actieplan om de economie van Zeeland en West-Brabant snel te versterken, heeft vruch ten afgeworpen, zegt minister Kamp van Economische Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63